Gen-I zagnal projekt Sonce
Brane Janjič
/ Categories: Energetika

Gen-I zagnal projekt Sonce

V družbi GEN-I, ki je z več kot 40-odstotnim deležem že nekaj let zapored največji kupec električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji, so danes organizirali že 6. srečanje proizvajalcev električne energije iz obnovljivih virov in soproizvodnih enot. Na srečanju, ki se ga vsako leto udeleži več kot sto udeležencev, so predstavniki družbe GEN-I in gostujoči predavatelji spregovorili o pričakovanih gibanjih na energetskem trgu v letu 2016 in nekaterih inovativnih storitvah, v katere se lahko vključijo tudi proizvajalci obnovljive energije.
Uvodni del srečanja je bil tako v znamenju predstavitve poslovnih rezultatov družbe GEN-I in načrtov Skupine GEN. Po besedah Martina Novšaka, namestnika predsednika uprave družbe GEN-I, je skupina GEN kljub zaostrenim tržnim razmeram na dobri poti, da še izboljša nekatere poslovne rezultate, pri čemer so lani imeli za 134 milijonov investicij, zaznamovali rekordno proizvodnjo hidroelektrarn in tudi nuklearke ter področje trgovanja razširili še na nekatere nove trge. Letos so doslej prodali že 25 TWh električne energije, od tega največ v srednjo Evropo, in sicer skoraj 19 TWh, 2,6 TWh pa je znašala dosedanja prodaja v Sloveniji. Kot je dejal Novšak, se celotna družba GEN-I, ki znotraj skupine sodi med najhitreje rastoče, na spremenjene razmere na trgu odziva z novimi produkti in poslovnimi modeli, med katerimi gre omeniti zakup energije iz obnovljivih virov v Bolgariji in Romuniji, uveljavljanje modela prilagajanja odjema v Avstriji in prenos izkušenj iz tujih trgov v slovensko okolje.
O odkupnih cenah električne energije in priporočilih za leto 2016 je na srečanju spregovoril dr. Dejan Paravan, izvršni direktor prodaje družbe GEN-I. Po njegovih ugotovitvah se bo trend padajočih odkupnih cen na trgu električne energije iz obnovljivih virov kot posledica padca cen vseh energentov v zadnjem letu (nafta, premog, zemeljski plin) še nadaljeval, vendar pa bo padec odkupnih cen električne energije v naši regiji vendarle manjši od padca cen v srednji Evropi. Ob tem naj bi bilo gibanje cen v regiji precej odvisno tudi od hidroloških razmer, po najbolj optimističnih scenarijih pa naj bi se te ustalile okrog 41 evrov za MWh. Kot je še dejal, je vse bolj zaznati tudi zmanjševanje razlike med cenami v JV Evropi in tradicionalno najdražjo Italijo, prav tako pa zaradi ukrepov povezanih z učinkovitejšo rabo povečanju gospodarske rasti več ne sledi tudi večja poraba električne energije. Med poglavitnimi novostmi je omenil trgovanje znotraj dneva in trg sistemskih storitev, ki naj bi v prihodnje še pridobivala na veljavi. Ravno slednji odjemalcem in manjšim proizvajalcem omogočajo dodaten, pogosto spregledan, vir prihodkov na račun prilagodljivosti odjema ali proizvodnje. »Nove napredne storitve že aktivno tržimo na avstrijskem trgu tercialne regulacije, v letu 2016 pa bomo to začeli izvajati tudi v Sloveniji,« je sklenil svojo predstavitev dr. Paravan.

Gen-I pobudnik projekta sonce

Predsednik uprave GEN-I, dr. Robert Golob je v nadaljevanju predstavil nov pilotni projekt samooskrbe gospodinjstev z električno energijo iz sončnih elektrarn, od katerega si veliko obetajo. »V podjetju GEN-I močno podpiramo trajnostni razvoj in čim hitrejši prehod v nizkoogljično družbo, zato neprestano iščemo rešitve, kako k temu spodbuditi tudi naše odjemalce. Gre za popolnoma novo storitev na trgu, ki bo odjemalcem omogočila velik del samooskrbe z električno energijo in s tem neodvisnost od bodočih gibanj cen energentov. V sklopu projekta bo družba GEN-I do 200 gospodinjstvom, ki se bodo odločila za izvedbo investicije v lastno sončno elektrarno po principu neto meritev, poleg pomoči pri izgradnji, omogočila tudi nepovratne subvencije v višini 350 evrov na kW vgrajene deklarirane moči elektrarne, vsem, ki se bodo vanj vključili pa bomo nudili tudi vso potrebno strokovno pomoč,« je dejal dr. Golob. Zagotovilo za uspeh omenjenega projekta, s katerim želijo v GEN-I začrtati drugačno energetsko prihodnost, je tudi dejstvo, da so vanj vključili še tri mednarodno uveljavljena podjetja, in sicer Bisol, ki proizvaja kakovostne sončne panele, Sol Navitas, ki je razvil konstrukcije za sončne elektrarne in Mahle Letriko, ki je na svetovnem trgu patentiralo mikroinverterje, s katerimi je mogoče upravljati celo posamezne panele in sodijo v sklop razvoja pametnih omrežij.

Brane Janjić

 

Previous Article MZI vabi na predstavitev uredbe glede OVE
Next Article Ustanovljena iniciativa za boljšo oskrbo
Print
4134
Video - povezava:https://www.youtube.com/embed/PcR1K1zekyg