30 let Odseka za reaktorsko tehniko Instituta Jožef Stefan
Ustanovitev Odseka za reaktorsko tehniko v letu 1984 časovno sovpada z začetkom komercialnega obratovanja jedrske elektrarne ter ustanovitvijo in konsolidacijo Uprave za jedrsko varnost. Strokovni in kadrovski zametki odseka sicer segajo v 70 leta prejšnjega stoletja, torej v čas gradnje in poskusnega obratovanja jedrske elektrarne v Krškem. Raziskovalci in strokovnjaki Instituta Jožef Stefan so v tem obdobju zagotavljali ključno znanstveno in strokovno podporo državi pri ocenjevanju in licenciranju varnostnih rešitev v jedrski elektrarni.
Mednarodna skupina 29 sodelavk in sodelavcev Odseka za reaktorsko tehniko je danes edina raziskovalna skupina v Sloveniji, ki se raziskovalno in strokovno ukvarja z vprašanji jedrske tehnike in jedrske varnosti. Težišče dejavnosti predstavljajo mednarodno vpete in izjemno odmevne raziskave. Raziskovalno jedro odseka je hkrati tudi pedagoško jedro mednarodno priznane Katedre za jedrsko tehniko na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Sodelavci odseka so pomemben del strokovnega jedra dejavnosti pooblaščenega izvedenca za jedrsko in sevalno varnost, ki jo opravlja Institut Jožef Stefan. Znanstvena in strokovna podpora odločanju v zvezi z jedrsko energijo, ki ni neposredno odvisna od proizvajalcev jedrske energije, sodi danes med najpomembnejša zagotovila varne rabe jedrske energije v razvitem svetu. To zagotovilo dajejo izobraženi, radovedni, delovni in etični raziskovalci, ki imajo na voljo dovolj sredstev za raziskovanje. Imajo izobražene, radovedne, delovne in etične raziskovalke in raziskovalce v Odseku za reaktorsko tehniko. Delajo z najboljšimi.
Odsek je z odlično vizijo, osebnim zgledom in veliko mero vztrajnosti celih 25 vodil njegov ustanovitelj, zaslužni znanstvenik Instituta Jožef Stefan prof. dr. Borut Mavko. Že peto leto Odsek za reaktorsko tehniko vodi prof. dr. Leon Cizelj. (vh)
1607