Agencija podaljšala javno obravnavo o obračunavanju omrežnine
Agencija za energijo se je za podaljšanje javne obravnave odločila zaradi kompleksnosti tematike in na podlagi prvih odzivov nekaterih pomembnih deležnikov, da bi s tem zagotovila pogoje za čim bolj celovit in kakovosten odziv vseh, ki želijo sodelovati v javnem posvetovanju. Glede na to, da končni cilj reguliranja služi javnemu interesu, je agencija prepričana, da je za učinkovitejšo zasnovano metodologijo za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterja bistvenega pomena, da v posvetovalnem procesu aktivno sodelujejo vsi, ki so neposredno ali posredno povezani s trgom z električno energijo v Sloveniji. Zato je namen posvetovalnega dokumenta spodbuditi uporabnike omrežja in ostale zainteresirane strani (institucije in posameznike), ki niso neposredno vključeni v izvajanje dejavnosti, povezane s prenosom ali distribucijo električne energije, da podajo svoja mnenja in stališča na zastavljena vprašanja in po lastni presoji komentirajo tudi tiste dele dokumenta, kjer vprašanje ni zastavljeno.
Na področju oskrbe z električno energijo smo namreč priča spremembam, kot so povečanje lastne proizvodnje električne energije pri končnih odjemalcih, večanje deleža proizvodnje iz obnovljivih virov, vgrajevanje pametnih števcev in s tem pridobivanje ažurnih podatkov o porabi/proizvodnji električne energije pri uporabnikih, fleksibilnost odjema električne energije, uporaba hranilnikov električne energije itd. Spremembe vplivajo na tehnične in ekonomske značilnosti prenosnega in distribucijskega sistema električne energije na eni strani ter na drugi strani na odjemalce in na značilnosti njihovega odjema. Zaradi prilagoditve navedenim spremembam so potrebne nove investicije v omrežja, ki zahtevajo dovolj virov za pokrivanje stroškov investicij. Zaradi optimalnega prilagajanja spreminjajoči se proizvodnji in povpraševanju so potrebni novi pristopi za določitev omrežnine in tarifnega sistema, kar predstavlja poseben izziv za regulatorja. Naloga regulatorja je, da z določitvijo tarif zagotovi pravilno ravnovesje med interesi vseh udeležencev na trgu tako, da upošteva enako obravnavanje vseh uporabnikov sistema ob njegovem hkratnem razvoju.
Posvetovalni dokument zajema področja, ki jih mora vsebovati metodologija za obračunavanje omrežnine. Uvodoma so podana veljavna načela pri obračunavanju omrežnine in njihov vpliv na elektrooperaterje, uporabnike in ostale udeležence trga. Vsebuje tudi usmeritve, ki so že sedaj prisotne na trgu ali pa se o njih še razpravlja, nove rešitve pa bo treba primerno umestiti v metodologijo obračunavanja.
Namen posvetovalnega dokumenta je udeležencem trga z električno energijo in tudi drugim zainteresiranim stranem zagotoviti aktivno sodelovanje pri oblikovanju mnenj in stališč, ki bodo osnova za oblikovanje novih rešitev pri pripravi nove metodologije za obračunavanje omrežnine in drugih storitev elektrooperaterja. Posvetovalni dokument bo pripomogel, da bo nova metodologija ob potrebnih spremembah, ki jih narekuje prihajajoča evropska zakonodaja (Čista energija za vse Evropejce), oblikovana tudi na podlagi konstruktivnih predlogov udeležencev slovenskega trga z električno energijo.
Vse zainteresirane javnosti lahko svoje pripombe in predloge agenciji posredujejo do vključno 8. januarja. Po poteku roka bo agencija izvedla analizo prejetih pripomb in predlogov odgovorov in po potrebi uporabnike prenosnega in distribucijskega sistema ter vse druge zainteresirane, ki bodo podali svoje pripombe in predloge na ta dokument, povabila na razpravo.
1088