Čas odločitev, ki vplivajo na prihodnost
Vladimir Habjan
/ Categories: Energetika

Čas odločitev, ki vplivajo na prihodnost

Vsi napori dr. Roberta Goloba glede združevanja z Elektro energijo in vstopa Elektra Ljubljana v lastništvo GEN-I so v zadnjem času usmerjeni v finalizacijo dogovorov z Elektro Ljubljana. Oba projekta sta med seboj namreč tesno povezana.

 

Zadnji meseci so za vodstva družb GEN-I, Elektro Ljubljana in Elektro energija še kako pestri in delovni. Javna agencija RS za varstvo konkurence je namreč lani izdala odločbo, s katero dovoljuje združitev družb GEN-I in Elektro energija. Prav tako je Petrol pred časom začel postopke za prodajo polovičnega deleža družbe GEN-I, pri čemer ima predkupno pravico GEN energija.
»Oba projekta sta ne samo časovno zahtevna, pač pa tudi zelo kompleksna. Na neki način prihaja do krepitve drugega stebra, v katerem je že GEN-I, vanj pa sedaj posredno vstopa tudi Elektro Ljubljana,« pravi dr. Golob.

Po objavi Petrolove namere so v GEN-I potekali intenzivni dogovori o tem, kdo bi lahko namesto Petrola vstopil v lastništvo GEN-I oziroma odkupil Petrolov delež. Tako se je oblikoval neke vrste konzorcij, katerega eden vodilnih partnerjev je prav Elektro Ljubljana. Dokončno članstvo konzorcija po besedah dr. Goloba javnosti še ni znano, vendar bodo morale biti zadeve potrjene in zaključene do konca februarja.

 

Kolikšen delež naj bi odkupila družba Elektro Ljubljana? Ali pri tem sodeluje tudi GEN energija?

Ideja je, da bi pridobila četrtinski del v konzorciju. GEN energija je sodelovala v pogovorih precej časa, a trenutno kaže, da v konzorciju ne bo sodelovala. Ne glede na to GEN energija ostaja s 50-odstotnim deležem najpomembnejši partner znotraj GEN-I.

 

Kaj bi lahko pomenila spremenjena lastniška struktura družbe GEN-I?

Če bo konzorcij uspešen pri svoji ponudbi za nakup, bi bilo to za GEN-I precejšnje olajšanje za prihodnost, saj bi to pomenilo konsolidacijo lastništva GEN-I v rokah slovenskih energetskih družb. S tem bo zelo jasna prihodnost družbe GEN-I. Tako se ne bomo več ukvarjali s tem, kateri od tujcev nas bi prevzel in katere aktivnosti bi ukinili, pač pa se bomo lahko v celoti posvetili nadaljnji širitvi in krepitvi svojega poslovanja. Z vidika bodočega razvoja GEN-I gre torej za strateško izjemno pomembne odločitve.

 

Kje se lahko še zalomi?

Kakršenkoli razvoj dogodkov bo tako ali tako moral dobiti veliko število soglasij, od soglasja nadzornih svetov, skupščine do soglasja Slovenskega državnega holdinga. Vsa odprta vprašanja se bodo znotraj teh organov seveda morala v celoti uskladiti. Zato že danes poteka veliko pogovorov in dialog je ves čas odprt. Aktivnosti so zelo intenzivne, časovnica pa je taka, da naj bi konzorcij v svoji dokončni sestavi do konca februarja oddal zavezujočo ponudbo Petrolu za odkup deleža. Če bo ponudba sprejeta in pogodba podpisana, sledi potrditev tega na skupščinah in nadzornih svetih in predvidoma tudi zaključek vseh transakcij do jeseni.

 

Se za odkup lastniškega deleža zanimajo tudi katere druge družbe?

Po mojem védenju do danes ni bilo dane še nobene konkretne ponudbe. Konzorcij je v teh postopkih najdlje, tako da verjamem, da je uspeh odvisen le od nas samih oziroma od tega, ali bomo uspeli pripraviti dovolj kakovostno ponudbo.

 

V kakšni fazi je združevanje z Elektro energijo? Kako konkretni so pogovori?

Pogovori so ravno tako v sklepni fazi, smo pa oba procesa povezali – tako združevanje kot vstop v lastništvo sta časovno in tudi pogodbeno povezana, drug brez drugega ne moreta. Zato na videz prihaja do majhnega zamika pri združevanju, ker se veže na proces nakupa deleža v GEN-I. Ne glede na to načrtujemo, da bi po podpisu pogodbe med Elektro Ljubljana in GEN-I (tudi ta podpis je predviden konec februarja) lahko šli v naslednjo fazo združevanja, se pravi v bolj intenzivno sodelovanje pri določenih nalogah. Prvi naslednji koraki pri združevanju so tako predvideni v marcu.

 

Kaj bi bile prednosti in morebitne slabosti združenega podjetja? Na kakšen način bo skupna družba funkcionirala?

Narejen je integracijski načrt, kako združiti ekipe. Dobesedno poimensko, za vsakega zaposlenega. Kot zanimivost naj povem, da bo vsak zaposleni v Elektro energiji dobil kar naenkrat tri sogovornike: sedanjega in bodočega šefa ter mentorja. To bo neke vrste njegov prijatelj, eden izmed zaposlenih na GEN-I, njegova naloga pa bo neformalna pomoč za hitrejšo vključitev. Vse je namenjeno čim tesnejši in čim bolj gladki integraciji v novo okolje, ker želimo, da bi iz dveh ločenih ekip čim prej nastala ena skupna. Cilj je izkoristiti sinergije – ekipe GEN-I kot Elektro Energije v osnovi izvajajo precej podobne aktivnosti, saj servisirajo podobne vrste strank na istem trgu z enakimi energenti. Vsi napori so usmerjeni v to, da bomo imeli do konca leta eno skupno kulturo, organizacijo in temu primerno ekipo ter da se ne bomo spraševali, od kod je kdo prišel, pač pa bomo vsi na enem mestu, z enim ciljem in poslanstvom.

 

So bodo zaposleni iz družbe Elektro energija vključili tudi v vaše posle v tujini?

Nedvomno. Nekateri se v to že vključujejo, saj smo jih prezaposlili na GEN-I. V tem vmesnem času zadeve tam, kjer lahko in ni pravnih ovir za integracijo, že potekajo. Tako del, vezan na tujino, že poteka, večina pa bo morala počakati na izpeljavo pravnih postopkov.

 

Koliko stika imate z zaposlenimi Elektro energije? Kako oni spremljajo dogajanje?

Vsi so obveščeni o vsem. Integracijska ekipa je sestavljena iz zaposlenih GEN-I, Elektro energije in Elektra Ljubljana, tudi predstavniki sindikata so vključeni; oni pravzaprav vodijo proces integracije in obveščanje. Ena od poglavitnih nalog je tudi opis prihodnjih del in nalog za vsakega od zaposlenih. Procesi potekajo zelo intenzivno in vsakodnevno, res pa je, da, če bi imeli vse pravne zadeve že zaključene, bi najverjetneje potekali še hitreje. Na začetku je bilo s strani zaposlenih zaznati precej negotovosti in celo strahu, kar je razumljivo. S sprotno komunikacijo pa je neznank vedno manj in vsi so se medtem lahko tudi že prepričali, da delamo z najboljšimi nameni in mislimo poskrbeti za vse. Tudi zato po mojih informacijah zaposleni komaj čakajo, da gremo z naslednjim korakom naprej in se konča obdobje negotovosti.

 

Kakšno bo ime združenega podjetja?

Konzorcij za nakup Petrolovega deleža nima imena, združeno podjetje pa bo ohranilo ime GEN-I. Hkrati bomo ohranili tudi obe blagovni znamki, torej tudi blagovno znamko Elektro energija.

 

Pred kratkim se je začel mednarodni projekt Future Flow, pri katerem sodeluje tudi GEN-I. Kaj si obetate od tega projekta?

Tu bi pohvalil ELES za zares razvojno naravnano usmeritev. Po domače povedano – gre za najboljši možni primer izvoza slovenske pameti. To bo za GEN-I in Elektro energijo v resnici najpomembnejši razvojni projekt, ne samo po znesku (4 milijone evrov), pač pa predvsem z vidika tržnega potenciala, ki obsega območje od Romunije do Slovenije. GEN-I je navzoč na vseh teh trgih in naša glavna naloga je, da zagotovi odjemalce, ki bodo pripravljeni vstopiti v shemo zagotavljanja sekundarne regulacije. To je nov koncept, ki je tudi širše še zelo v povojih, si pa od njega veliko obetamo z vidika razvoja tržnega potenciala. S tem, ko smo prvi pri razvoju tega koncepta, verjamem, da bomo prvi tudi pri izkoriščanju tržnih priložnosti.

 

Kakšno pa je trenutno vaše poslovanje na tujih trgih?

Lani smo odprli podružnice v Ukrajini in Gruziji. Poskušamo spraviti električno energijo do vzhodnih meja Turčije, zelo aktivni smo v Iranu. Počasi se iz Evrope premikamo proti Aziji.

 

Dr. Robert Golob:« Leto 2015 je bilo tudi za GEN-I težavno, a smo zadovoljni z rezultati. Dosegli smo vse cilje, ki smo si jih zastavili, se bo pa večina naših aktivnosti iz lanskega leta pokazala šele v letošnjih rezultatih. Veliko smo delali na spremembi poslovnega modela in načina, kako delujemo na trgu. Bo pa letošnje leto najpomembnejše z vidika strateških preobrazb, saj nas čaka konsolidacija lastništva, na drugi strani pa tudi prvič povezovanje z nekim drugim, celo konkurenčnim, podjetjem, ter strateško razvojno delo na projektu Future Flow.

V zadnjem mesecu smo dejansko priča velikim premikom na vseh energetskih trgih in prav vsi energenti so se bistveno pocenili. Tudi električna energija v regiji ter Italiji. Danes se trguje za leto vnaprej po vrednostih med 36 in 38 EUR/MWh, kar je več kot deset odstotkov nižje kot leto prej. Tudi obeti za naprej ne kažejo na obrnitev trenda. Čisto mogoče je, da bodo cene v prihodnjih letih tudi v naši regiji sledile nemškim cenam in zdrsnile pod 30 EUR/MWh. To bo odvisno predvsem od gibanja cen nafte in rasti deleža obnovljivih virov. Cene v Italiji namreč krojita prav ta dva dejavnika."

Besedilo in foto: Vladimir Habjan

Previous Article Nov korak k energetski uniji
Next Article Dela na HE Brežice dobro napredujejo
Print
1547