Cene elektrike v Sloveniji lani v evropskem povprečju
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Cene elektrike v Sloveniji lani v evropskem povprečju

Z novimi podatki, ki jih zahteva evropska zakonodaja, bo Eurostat sedaj lahko izračunal povprečno ceno električne energije in zemeljskega plina, ki odraža skupno porabo gospodinjstva. V preteklosti je namreč objavljal cene skupne porabe električne energije in zemeljskega plina za gospodinjstva, kar pa niso bili reprezentativni podatki v vseh državah članicah.

Cene električne energije in zemeljskega plina se v državah zelo razlikujejo, nanje pa vpliva več dejavnikov. Od povpraševanja in ponudbe do geopolitičnih odnosov, energetske mešanice, stroškov omrežja in vremenskih razmer.

Med 24 državami članicami, ki so posredovale svoje podatke, se je cena lani gibala med 10 centi za kilovatno uro v Bolgariji do 28 centov za kilovatno uro v Belgiji. V večini držav članic pa se je cena elektrike lani gibala med 10 in 20 centi za kilovatno uro.

V večini držav članic so bile cene zemeljskega plina za gospodinjstva nižje od cen električne energije. V letu 2017 so se tako gibale med tremi centi za kilovatno uro v Romuniji do 12 centov za kilovatno uro na Švedskem. V večini od 21 držav članic, ki so posredovale svoje podatke, je bila cena zemeljskega plina nižja od osmih centov za kilovatno uro.

Po podatkih Eurostata je cena električne energije z vsemi dajatvami v Sloveniji lani znašala 15,76 centa za kilovatno uro, povprečna cena zemeljskega plina pa je bila 5,4 centa za kilovatno uro.

Previous Article Za pilotne in demonstracijske projekte 56,6 milijona evrov
Next Article V vožnji preprosto uživam
Print
1240