Ceno električne energije za gospodinjstva krojila omrežnina
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Ceno električne energije za gospodinjstva krojila omrežnina

Poročilo kaže, da je bilo na maloprodajnem trgu v Sloveniji v prvem polletju 2019 dejavnih 22 dobaviteljev električne energije, med katerimi je bilo 17 dobaviteljev, ki so dobavljali električno energijo gospodinjskim odjemalcem. V tem obdobju na maloprodajni trg z električno energijo ni vstopil noben nov dobavitelj. Zaradi združitve, in sicer je družba Petrol pripojila dobavitelja Petrol energetika, je na trgu prisoten en dobavitelj manj, en dobavitelj pa je prenehal dobavljati energijo gospodinjskim odjemalcem. Vsem odjemalcem v Sloveniji je bilo dobavljenih 6,90 TWh električne energije, kar je 1,6 odstotka manj kot v istem obdobju leta 2018.

V prvem polletju 2019 so se cene na veleprodajnih trgih nekoliko znižale, kar je vplivalo tudi na cene na maloprodajnem trgu. Tako se je končna cena električne energije za značilnega gospodinjskega odjemalca znižala, vendar ne zaradi nižje cene energije, ampak zaradi nižje cene omrežnine. Cene energije v ponudbah dobaviteljev so se namreč zvišale.

V prvem polletju 2019 je bil na trgu ponovno organiziran skupinski nakup električne energije in zemeljskega plina, ki ga organizira Zveza potrošnikov Slovenije (akcija Zamenjaj in prihrani 3). V okviru prvih dveh akcij je zamenjavo dobavitelja opravilo več kot 25 tisoč gospodinjstev, skupni prihranki pa so presegali dva milijona evrov. Ob zaključevanju obeh predhodnih akcij je mesečno število menjav dobavitelja močno odstopalo od mesečnega povprečja, kar potrjuje izjemo zanimanje potrošnikov. Žal pa zadnja akcija ni dosegla učinka predhodnih, saj je k akciji pristopilo neprimerno manj gospodinjstev. Če bi odjemalec, ki je bil v prvem polletju 2019 oskrbovan na podlagi najdražje ponudbe, izbral najcenejšo ponudbo na trgu, bi njegov potencialni prihranek v tem obdobju znašal med 102 in 110 evrov. V tem obdobju je najdražja ponudba ostala na enaki cenovni ravni, cena za najcenejšo ponudbo pa je v tem obdobju nekoliko nihala. Vpliv na potencialni prihranek zato ni bil tako izrazit. Potencialni prihranek pri menjavi dobavitelja v okviru rednih ponudb je v primerjavi z letom 2018 enak in je znašal 64 evrov.

Končna cena električne energije za gospodinjske odjemalce se je v prvem polletju 2019 v primerjavi z letom 2018 nepomembno zvišala, kar je predvsem posledica zvišanja cene električne energije (za 4,7 odstotka), saj se je cena omrežnine za distribucijsko omrežje znižala in je bila v primerjavi z letom 2018 nižja za več kot pet odstotkov. Medtem se je omrežnina za prenosno omrežje nekoliko zvišala (za 0,7 odstotka). Končna cena dobavljene električne energije za gospodinjske odjemalce je v prvem polletju 2019 tako znašala 161,91 evra/MWh in se je v primerjavi z letom 2018 zvišala za 0,3 odstotka.

Končna cena dobavljene električne energije za poslovni odjem (brez upoštevanja davka na dodano vrednost) je v prvem polletju 2019 znašala 92,3 evra/MWh in se je v primerjavi z enakim obdobjem leta 2018 zvišala za osem odstotkov. V primerjavi z drugim polletjem leta 2018 (86,6 evra/MWh) pa se je cena zvišala za 6,6 odstotka.

Poročilo kaže, da se je tržni delež v segmentu vseh končnih odjemalcev v prvem polletju leta 2019, glede na predhodno leto, najbolj povečal dobaviteljem Energija plus, GEN-I in nekaterim manjšim dobaviteljem. Največjo izgubo tržnega deleža beleži dobavitelj ECE. Največji tržni delež na maloprodajnem trgu je imel GEN-I, sledita ECE in E 3. Tržni delež treh največjih dobaviteljev znaša 56,9 odstotka in se je v primerjavi s tržnim deležem konec leta 2018 (57,6 odstotka) nekoliko zmanjšal. Največjo izgubo tržnega deleža beleži dobavitelj Elektro energija, ki je v zadnjih letih svoj tržni delež nenehno izgubljala. Na maloprodajnem trgu za poslovne odjemalce so največji tržni delež glede na leto 2018 v prvem polletju 2019 pridobili Energija plus, GEN-I in nekateri manjši dobavitelji.

V prvih šestih mesecih leta 2019 je dobavitelja električne energije zamenjalo 36.854 odjemalcev, in sicer 25.540 gospodinjskih in 11.314 poslovnih odjemalcev. V povprečju je mesečno dobavitelja električne energije zamenjalo 4.257 gospodinjskih in 1.886 poslovnih odjemalcev.

Poročilo spremlja tudi dogajanje na slovenski energetski borzi, podatki pa kažejo, da je v prvem polletju 2019 povprečna cena pasovne energije na borzi v Sloveniji znašala 47,51 evra/MWh, kar pomeni, da se je v primerjavi s povprečno letno ceno 2018 znižala za 7,1 odstotka. Prav tako se je v prvem polletju 2019 znižala tudi povprečna cena vršne energije, in je znašala 52,01 evra/MWh, kar pomeni, da se je v primerjavi s povprečno letno ceno 2018 znižala za 8,6 odstotka. Celoten obseg trgovanja 2019 na slovenskem trgu za dan vnaprej je v prvem polletju je znašal 4.004.663 MWh, kar je 4,3 odstotka več kot v istem obdobju leta 2018. Kot navaja poročilo, se je v prvem polletju 2019 znotraj dneva trgovalo v skupni količini 251 GWh, skupni obseg trgovanja znotraj dneva pa se je v primerjavi z enakim obdobjem leta 2018 povečal za 49 odstotkov. V prvem polletju 2019 je bilo na izravnalnem trgu sklenjenih 2.743 poslov v skupni količini 74.980 MWh, kar je osem odstotkov manjša količina sklenjenih poslov v primerjavi z enakim obdobjem leta 2018. Iz poročila izhaja, da se razmere na veleprodajnih trgih Slovenije in sosednjih držav tudi v prvem polletju 2019 v veliki meri skladajo z doseženimi cenami medobmočnih prenosnih zmogljivosti. Agencija za energijo pa ugotavlja še, da se je v zadnjih dveh mesecih prvega polletja 2019 povečala konvergenca slovenskega trga z italijanskim trgom za dan vnaprej.

Previous Article URSJV gostila strokovno misijo MAAE
Next Article V družbi SENG nam dobrih idej ne bo zmanjkalo
Print
928