Dela na HE Brežice dobro napredujejo
Vladimir Habjan
/ Categories: Energetika

Dela na HE Brežice dobro napredujejo

Na gradbišču HE Brežice gradbena dela iz meseca v mesec vidno napredujejo. Ne glede na zimske mesece in mraz se dela intenzivno izvajajo naprej. Objekt bo v grobem končan spomladi letos, pokrita bosta strojnica in aneks k strojnici.

Gradnja HE Brežice poteka v okviru predvidenega terminskega plana. Izvedenih je že več kot 80 odstotkov gradbenih del, pri čemer je bilo vgrajenih že 78.000 m3 betona in preko 5360 ton armaturnega železa. Montažna dvorana strojnice, aneks in krilni zidovi so zgrajeni, na prelivnih poljih so izdelani abrazivni betoni. V zaključku tega dela projekta bodo sledila še sklepna gradbena dela, urejanje okolice in podobno. Na mostu čez potok Struga je treba izvesti še zaključna dela.

 

Z vidika vpliva vremena ali drugih okoliščin ni bilo izrednih dogodkov z izjemo lanskega leta, ko so visoke vode poškodovale obvodni kanal, drugače pa dinamika del ni bila motena.

 

V lanskem letu se je že začela tudi montaža tehnološke opreme na prelivnih poljih in vbetoniranih delov agregatov, letos pa bo poudarek na montaži agregatov in druge tehnološke opreme znotraj strojnice oziroma aneksa, je povedal Silvester Jeršič, direktor projekta in vodja tehničnega sektorja v Hidroelektrarnah na spodnji Savi. Hidromehanska oprema, to je oprema za prelivna polja in čistilni stroj ter druge pripadajoče komponente, je v večji meri že izdelana in delno tudi zmontirana. Montaža zapornic je končana na dveh prelivnih poljih, na tretjem je v teku, dela pa se izvajajo tudi na četrtem in petem prelivnem polju. Februarja se bo začela tudi montaža mostnega dvigala strojnice, vgradnja gonilnikov turbine pa v pomladnih mesecih.

 

Montaža hidromehanske opreme mora biti sicer končana do junija 2016 in zavešena v zgornjem položaju. Takrat se namreč začne preusmeritev reke Save, kar bo omogočilo prosti pretok skozi prelivna polja. Preusmeritev bo končana septembra, saj je ta postopek, kot je povedal Jeršič, precej zahteven in je zato potrebno veliko časa.

Decembra se je začela montaža elektro opreme. Večina pogodb za izgradnjo energetskega dela je podpisanih, HESS čaka še razpis za sistem tehničnega varovanja in sistem monitoringa, vendar so to pogodbe manjših vrednosti, ki jih razpisujejo pozneje, pač glede na dinamiko del. Dokumentacija za izdelavo elektro opreme je v zaključevanju, določena oprema se že dobavlja ali je v izdelavi. Dobava mrežnega transformatorja je predvidena marca, kar je povezano z dokončanjem grobih gradbenih del oziroma priprave prostorov za vgradnjo opreme. Jeseni bo tako vse pripravljeno za vključitev pod napetost. Dobavljeni so gradniki za sistem vodenja, začelo se je tudi pisanje specifikacij in aplikativne programske opreme. Zamud na energetskem delu po mnenju Jeršiča ne pričakujejo.

Višina energetskega dela projekta je po investicijskem programu ocenjena na 118 milijonov evrov. HESS zagotavlja financiranje z lastnimi sredstvi, za kar je najel tudi kredit. Zaključek gradbenih in montažnih del, potrebnih za dvig vode v akumulaciji, planirajo v novembru, temu pa sledi dvig vode v akumulaciji. V prvi polovici prihodnjega leta so predvideni zagonski in funkcionalni preizkusi in druga testiranja, jeseni 2017 pa tehnični pregled in začetek poskusnega obratovanja.

 

Oktobra lani so se z zakasnitvijo začela dela na akumulacijskem bazenu (pravzaprav gre v skladu z zakonom o pogojih koncesije za objekte vodne in energetske infrastrukture v nedeljivem razmerju – nedeljiva infrastruktura). Investitor te ureditve je koncedent, to je država in v njenem imenu Ministrstvo za okolje in prostor, operativni izvajalec pa javno podjetje Infra. Kot je znano, sta Infra in podjetje Riko septembra lani podpisala pogodbo za izgradnjo akumulacijskega bazena za HE Brežice. Vrednost del, določenih s pogodbo, znaša 65 milijonov evrov, pogodbeni znesek podpisane pogodbe pa 4,5 milijona evrov, kolikor je bilo zagotovljenih sredstev. Sredstva za ta del projekta zagotavlja koncedent iz proračuna, iz sklada za vode in sklada za vodne spremembe. Izvajalec se je takoj lotil dela, saj je pogodbeni rok do polnitve bazena samo petnajst mesecev. Za potrebe obratovalne akumulacije elektrarne bo na voljo približno 3,5 milijona od 20 milijonov m3 akumulacije, kolikor bo znašala zmogljivost bazena, ki bo do izgradnje HE Mokrice služila za izravnavo pretokov do meje z Republiko Hrvaško, nato pa za pretočno-akumulacijski obratovalni režim.

 

Kljub zamudi pri izgradnji bazena in drugih povezanih infrastrukturnih ureditev, ki so se prav tako začela izvajati oktobra, v HESS na podlagi razpoložljivih informacij pričakujejo, da bo v poletnih mesecih možno izvesti načrtovano preusmeritev reke Save iz obtočnega kanala na prelivna polja in da bo konec leta možna polnitev bazena za potrebe zagonskih preizkusov agregatov ter testiranj opreme HE Brežice.

 

Vzankanje hidroelektrarne Brežice v elektroenergetsko omrežje Slovenije je v pristojnosti Elesa. Do konca leta 2015 so pridobili večji del služnosti na zemljiščih kablovoda, ki je z državnim prostorskim načrtom že umeščen v prostor, razpis za dobavo opreme in izvedbo del bo objavljen v začetku tega leta. Gre za dvosistemski kablovod, dolg približno 2700 metrov med HE Brežice in RTP Brežice. Kablovod mora biti zgrajen do septembra 2016, saj drugače ni možno začeti s prvimi zagonskimi preizkusi na elektrarni.

 

Ker HE Brežice vpliva tudi na nekatere tehnološke sisteme Nuklearne elektrarne Krško, so zato na njej nujne nekatere prilagoditve oziroma modifikacije. Projekt modifikacij zaradi vplivov hidroelektrarne financira družba HESS, operativno pa jih izvaja NEK. Gre za osem modifikacij na različnih sistemih: na sistemu jezu, na sistemu oskrbe s hladilno vodo in podobno. Trenutno poteka projektiranje za vse modifikacije. Glede prilagoditve jezu je podpisana pogodba na ključ, dela pa so se že začela. To je tehnološko zelo zahtevna modifikacija, sicer pa po trajanju najdaljša in po vrednosti najdražja, čeprav so tehnološko zelo zahtevne tudi druge potrebne prilagoditve. Vse modifikacije morajo biti končane najpozneje do zaključka remonta v NEK, ki bo potekal letošnjega oktobra, saj predvidene modifikacije pogojujejo dvig vode v akumulacijskem bazenu.

 

Ob objektu HE Brežice je predvidena tudi ribja steza oziroma prehod za vodne organizme, ki jo bo gradila Infra v okviru gradnje bazena. Vtočni del se bo nahajal na levem bregu približno 500 m gorvodno od jezu HE, iztok pa kakšnih 200 metrov pod HE. V sklopu infrastrukturnih del je treba urediti dva pritoka, potoka Struga in Močnik, ker se ribja steza navezuje nanju in imajo skupen izliv v reko Savo. Ribja steza bo sonaravno urejena, podobno, kot je na HE Arto - Blanca, kjer je ustreznost rešitve že bila potrjena z meritvami in opazovanji.

 

Naslednja načrtovana elektrarna na spodnji Savi HE Mokrice je v fazi čezmejne presoje vplivov na okolje oziroma v postopku pridobivanja okoljevarstvenega soglasja. Čaka se namreč še odziv Republike Hrvaške. V HESS pričakujejo, da bo čezmejna presoja vplivov končana v prvi polovici leta, s čimer bodo dane možnosti za nadaljevanje postopka presoje vplivov na okolje in drugih pripravljalnih postopkov.

HE Brežice je četrta HE v okviru projekta izgradnje hidroelektrarn na spodnji Savi in hkrati največja in najmočnejša elektrarna; tudi volumen akumulacije bo največji, prav tako letna proizvodnja. HE Brežice je pretočno-akumulacijskega tipa z nameščenimi tremi vertikalnimi agregati z nazivnim pretokom 500 m3/s in s petimi pretočnimi polji. Njena nazivna moč bo 45,3 MW, povprečna proizvodnja pa 161 GWh na leto. V slovenski elektroenergetski sistem bo prispevala približno odstotek trenutne letne proizvodnje električne energije v Sloveniji.

Besedilo in foto: Vladimir Habjan

Previous Article Čas odločitev, ki vplivajo na prihodnost
Next Article Manjša proizvodnja na prenosnem in distribucijskem omrežju
Print
1927