Desetletnica odprtega trga z električno energijo
Letos julija mineva deset let od popolnega odprtja trga z električno energijo v Sloveniji, saj so lahko od 1. julija 2007 tudi gospodinjski odjemalci, ki so najštevilčnejša skupina odjemalcev s skupno letno porabo več kot 3,2 TWh električne energije, dobili možnost, da prosto izbirajo dobavitelja električne energije.
Energetski zakon je namreč leta 2004 na podlagi evropske Direktive 2003/54/ES v slovensko zakonodajo prenesel pravico, da gospodinjski odjemalci postanejo upravičeni odjemalci in niso več oskrbovani pod reguliranimi tarifnimi pogoji, njihov dostop do omrežja pa je prost ne glede na izbiro dobavitelja. S tem ukrepom je Slovenija skupaj s številnimi državami v EU spodbudila nadaljnje aktivnosti za krepitev notranjega trga z električno energijo. Med potrebne pogoje za delovanje trga je sodila tudi učinkovita ločitev reguliranih in tržnih dejavnosti podjetij, ki so do tega datuma izvajale enotno dobavo in distribucijo električne energije.
Energetski zakon je določil pravno ločitev dejavnosti na podlagi Direktive 2003/54/ES, ki je bila izvedena marca 2007 z ustanovitvijo sistemskega operaterja distribucijskega omrežja z električno energijo, družbe SODO, d.o.o. Vlada je temu podjetju določila, da izvaja dejavnost distribucije električne energije na celotnem območju Slovenije in da s podjetji, ki so do 1. julija 2007 izvajala distribucijo električne energije in imajo v večinski lasti energetsko infrastrukturo za izvajanje te dejavnosti, sklene ustrezne pogodbe, ki bodo omogočale nadaljnje izvajanje dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja z električno energijo. S tem ukrepom so bili zagotovljeni pogoji, da je lahko pet elektrodistribucijskih podjetij (Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor in Elektro Primorska) nastopalo na trgu za gospodinjske odjemalce kot samostojni dobavitelj električne energije. Pozneje so se dobavitelji tudi dejansko izločili iz distribucijskih podjetij v obliki ločitve pravnih oseb (podjetij).
Kot pravijo na Agenciji z energijo, je v desetletnem obdobju razvoj slovenskega maloprodajnega trga za gospodinjske odjemalce potekal zelo dinamično. Velik vpliv na maloprodajno ceno električne energije v Sloveniji je v tem času ob številu dobaviteljev imel dostop do virov električne energije, tudi iz drugih držav, pomembno vlogo pa so imele tudi razmere na evropskem veleprodajnem trgu. Zaradi tega so bili v letih od 2008 pa vse do 2012 značilni velika rast subvencionirane proizvodnje iz obnovljivih virov, finančna kriza in ukrepi sprejeti v Nemčiji glede nadaljnje uporabe nuklearne energije. Vse to je pogojevalo nihanje veleprodajnih borznih cen od 50 EUR/MWh pred letom 2008 do 95 EUR/MWh v letu 2010, nato pa znižanje cen pod 40 EUR/MWh v letih po 2015.
Prosti trg z električno energijo v EU ter dostopnost virov so omogočili, da se je število dobaviteljev v Sloveniji od začetka odprtja trga podvojilo, z večjo konkurenco pa je slovenski trg postal likviden in primerljiv s sosednjimi.
1157