Dosežen dogovor o Skladu za pravičen prehod
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Dosežen dogovor o Skladu za pravičen prehod

Evropski parlament in Svet sta dosegli politični dogovor o predlogu Evropske komisije za Sklad za pravični prehod. S tem je bil dosežen dogovor o vseh instrumentih, povezanih s kohezijsko politiko, ki zdaj čakajo na končno odobritev pravnih besedil na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta in v Svetu.

Sklad za pravični prehod je nov instrument s skupnim proračunom 17,5 milijarde evrov, od tega 7,5 milijarde evrov iz večletnega finančnega okvira in deset milijard evrov iz instrumenta Next Generation EU. Velja za enega ključnih elementov evropskega zelenega dogovora in prvi steber mehanizma za pravični prehod. Njegov cilj je zmanjšati socialno-ekonomske stroške, ki nastajajo zaradi prehoda na podnebno nevtralno gospodarstvo, in sicer s številnimi dejavnostmi, usmerjenimi predvsem v diverzifikacijo gospodarskih dejavnosti in pomoč ljudem pri prilagajanju na spreminjajoči se trg dela.

Kompromisno besedilo dogovora, med drugim vključuje element proračunskih obveznosti za obdobje 2021–2023, prostovoljne prerazporeditve iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Evropskega socialnega sklada, s čimer se bo zagotovila dodatna sredstva poleg dodelitev iz Sklada za pravični prehod v višini največ trikratnega zneska podpore iz tega sklada. Prav tako je del dogovora nekoliko razširjeno področje uporabe upravičenosti, pri čemer bi se obravnavali socialni vidiki prehoda, zlasti ustvarjanje in ohranjanje delovnih mest, pa tudi naložbe v pametno in trajnostno mobilnost ter sanacijo omrežja za daljinsko ogrevanje, če je to potrebno pri preoblikovanju lokalnih gospodarstev. Izključuje financiranje fosilnih goriv ter vpeljuje možnost podpore naložbam v velika podjetja na območjih, ki prejemajo pomoč v skladu s smernicami o regionalni državni pomoči, ko so te potrebne za premostitev vrzeli pri izgubi delovnih mest, ki je posledica prehoda.

Besedilo vključuje klavzulo o pregledu, v skladu s katero bi morala evropska komisija do 30. junija 2025 pregledati delovanje Sklada za pravični prehod glede doseganja zastavljenih ciljev ter mehanizem zelenega nagrajevanja, povezan z zmanjšanjem emisij v regijah, ki prejemajo podporo iz Sklada za pravični prehod, in pogojni dostop do 50 odstotkov virov sklada. Vključuje pa še okrepljeno sklicevanje na cilje EU na področju energije in podnebja ter izvajanje pariškega sporazuma.

Evropski parlament, države članice EU v Svetu in komisija so 10. novembra 2020 dosegli politični dogovor o naslednjem dolgoročnem proračunu EU in instrumentu za okrevanje NextGenerationEU. Kot naslednji korak sta zdaj nujno potrebna pravno sprejetje svežnja o večletnem finančnem okviru in ratifikacija sklepa o virih lastnih sredstev.

Ko bo ta sprejet, bo dolgoročni proračun EU skupaj s pobudo Next Generation EU, ki je začasni instrument za okrevanje Evrope, največji spodbujevalni sveženj doslej, ki se bo financiral iz proračuna EU. Za pomoč pri obnovi Evrope po pandemiji koronavirusa bo skupaj na voljo 1 800 milijard evrov, da bo postala bolj zelena, bolj digitalna in odpornejša.

Kot rezultat političnih trialogov bodo morale države EU za sprostitev sredstev iz Sklada za pravični prehod pripraviti svoje območne načrte za pravični prehod, v katerih bodo opredelile upravičena območja, na katera bo zeleni prehod predvidoma najbolj negativno vplival. Njihova priprava je ključni pogoj za načrtovanje programov in poznejšo uporabo sredstev Sklada. Vsaka država članica jih bo pripravila skupaj z ustreznimi notranjimi partnerji v dialogu s komisijo, pri tem pa zagotovila njihovo skladnost s strategijami pametne specializacije ter nacionalnimi energetskimi in podnebnimi načrti. Komisija bo načrte sprejela skupaj s programi, ki vključujejo podporo iz Sklada.

Previous Article Inovacijam energetike smo priča vedno in znova
Next Article Današnje razmere so priložnost za zagon zelene transformacije
Print
985