Doseženi obratovalni in poslovni cilji
Vladimir Habjan
/ Categories: Energetika

Doseženi obratovalni in poslovni cilji

Obratovanje Nuklearne elektrarne Krško je leta 2016 potekalo z veliko zanesljivostjo in stabilnostjo, izpolnjeni so bili vsi varnostni kazalci z doslednim upoštevanjem vseh upravnih in okoljskih omejitev, brez nenačrtovanih samodejnih zaustavitev in s proizvodnjo, ki je presegla načrtovano. Letno poročilo predstavlja različne vidike delovanja NEK kot so obratovanje, vzdrževanje in posodobitve, skrb za okolje in ravnanje z odpadki ter mednarodno sodelovanje in usposabljanje zaposlenih, kot tudi skrajšano obliko temeljnih računovodskih izkazov.



»Na leto 2016 se oziramo z zadovoljstvom,« sta v predgovoru zapisala Stane Rožman, predsednik uprave in Hrvoje Perharić, član uprave, »in smo ponosni na timsko delo ter vse rezultate prizadevanj celotnega kolektiva, obeh lastnikov, poslovnih partnerjev in strokovnih organizacij, ki podpirajo naše delo. Skupaj smo se trudili dosegati največ, kar je mogoče. Dosegli in presegli smo načrtovano proizvodnjo, zanesljivo obratovali brez nenačrtovanih zaustavitev, zagotavljali visoke varnostne standarde, izvedli obsežen redni remont ter pripravljalna dela in projekte tehnoloških posodobitev. Ti podpirajo podaljšano obratovalno dobo elektrarne in bodo zagotovili, da bo NEK po varnostnih merilih primerljiva z novimi elektrarnami.«

 

V vseh pogledih so si prizadevali izpolnjevati pomembna merila sodobne energetske strategije – zanesljivost oskrbe, okoljsko primernost in ekonomsko učinkovitost, sta še zapisala. V NEK se zavedajo, da bo prav zadnja morda odločujoča za njihovo dolgoročnost. Na tem izhodišču je temeljil tudi njihov proces optimizacije kot posledica prilagajanja zaostrenim razmeram na  trgu, kjer so cene električne energije izjemno nizke. Oba lastnika sta pri tem pokazala odgovornost in soglašala, da mora optimizacija temeljiti na pomembnem izhodišču – da ne sme poseči v doseženo raven jedrske varnosti in obratovalne stabilnosti, ki jim jo je uspelo zagotoviti skozi desetletja.

 

Po 500 dneh obratovanja in nekaj več kot osmih milijardah kilovatnih ur proizvedene električne energije so 1. oktobra 2016 začeli remont. 18-mesečno proizvodnjo so zaključili s popolno integriteto jedrskega goriva. S tem se je potrdila tudi uspešnost modifikacije struktur reaktorja. Poleg tega so 29. gorivni ciklus začeli s posodobljenim dizajnom goriva, ki je odpornejše na poškodbe srajčk, in s tem naredili korak naprej pri zagotavljanju brezhibnosti jedrskega goriva.

 

Remont 2016 si bodo zapomnili tudi po odličnih rezultatih 10-letnega testa tesnosti zadrževalnega hrama, remontu glavnega električnega generatorja, pregledu regulacijskih ventilov turbine, zamenjavi izmenjevalnikov hladilnih enot zadrževalnega hrama in zamenjavi razsmernikov (inverterjev) za napajanje regulacijskih in zaščitnih tokokrogov.

 

Uspešno so se zaključile tudi vse načrtovane tehnološke posodobitve, ki podpirajo podaljšanje obratovalne dobe elektrarne in jih lahko razdelimo v tri sklope: prilagoditve sistemov in struktur, ki bodo zagotavljali varnost in zanesljivost obratovanja NEK tudi ob sočasnem obratovanju hidroelektrarne Brežice, posodobitve za povečanje zanesljivosti obratovanja jedrske elektrarne in posodobitve po Programu nadgradnje varnosti elektrarne. Program zagotavlja razvoj in razširitev varnostnih rešitev tudi za primere malo verjetnih nesreč. Je v drugi izvedbeni fazi in zajema več projektov. Med pomembnejšimi je izgradnja nove pomožne komandne sobe, ki bo nadomestila trenutne zaustavitvene panele in omogočila nadzor morebitnih težkih nesreč, ter nadgradnja simulatorja. Ta se je po 16 letih njegovega zanesljivega delovanja začela spomladi. Popolno kopijo naše komandne sobe nadgrajujejo s kanadskim podjetjem, katerega predstavnik je, za eno izmed tujih novinarskih hiš, njihovo elektrarno opisal kot inovativno podjetje, ki vedno poskrbi za nov izziv, kako še preseči obstoječe meje tehnologije. V NEK so počaščeni, da tako o njih razmišljajo njihovi poslovnih partnerji, in prepričani, da bodo s predanostjo naših sodelavcev in naložbeno naklonjenostjo lastnikov nadaljevali v smeri tehnološke izpopolnjenosti.

 

»Ker je jedrska varnost naša prednostna naloga, pa je treba ob pogledu na leto 2016 opozoriti na nekatere zamude, ki jih predvsem pri projektih varnostne nadgradnje povzroča sistem javnega naročanja in posledično revizijski postopki, v katerih se prevzemajo odločitve o strokovnih vprašanjih glede jedrske varnosti, kar je sporno in nesprejemljivo. Zavedati se moramo, da odgovornost za varno obratovanje nosi elektrarna, zato se morajo tovrstne odločitve sprejemati pri nas. V nasprotnem primeru se lahko povečujejo tveganja med obratovanjem. Nujno je, da jedrska varnost postane pomembno merilo tudi v Zakonu o javnem naročanju.

Naša vizija, biti zgled jedrske varnosti in odličnosti v svetovnem merilu, je močan motiv in hkrati velika odgovornost. Trud je poplačan, če človek ne odneha. Zato vztrajno in trdo delo vsi skupaj povežimo še z dobrimi odločitvami. Na njih se bo oblikovala naša prihodnost. Naš odtis.

Hvala vsem, ki ste prispevali k doseganju našega poslanstva in gradnji ugleda. Naj bosta dober temelj, na katerem bomo lahko dolgoročno, torej tudi za prihodnje generacije, gradili in krepili svojo energetsko neodvisnost ter izkoristili znanje, ki smo si ga na tem področju pridobili in ga izpilili v zadnjih desetletjih,« sta sklenila Rožman in Perharić.

Previous Article Elektro Celje začenja z izvajanjem projekta Flex4Grid
Next Article Elektrika pokazala moč tudi v času osamosvajanja
Print
969