Dvostranski sestanek na Hrvaškem
Vladimir Habjan
/ Categories: Energetika

Dvostranski sestanek na Hrvaškem

V torek, 8.11.2016, je v Zagrebu potekal sestanek med predstavniki URSJV in Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost po dvostranskem sporazumu med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o zgodnjem obveščanju in medsebojni izmenjavi informacij.

Hrvaška stran je poročala o novem sistemu izobraževanja oseb, ki delajo z ionizirajočimi sevanji, in ki je zasnovan na e-učenju. S tem v zvezi so sprejeli tudi ustrezen pravilnik. Pojasnili so tudi njihov pristop pri usklajevanju domače zakonodaje s predpisi EU. Precej časa je bilo namenjeno pripravam na čezmejno usklajevanje ukrepov v primeru izrednega dogodka v NE Krško. Ugotovljeno je bilo, da je napredek že precejšen in da se v ustrezni sestavi obe strani še srečata in skušata doseči skupne osnove. Obe strani sta si izmenjali tudi izkušnje glede merjenja radona. Na Hrvaškem so tudi sprejeli oceno o območjih ogroženosti in pripravljajo novo verzijo državnega načrta v primeru jedrske nesreče v NEK.

 

Slovenska delegacija je poročala o izdaji novega pravilnika o pooblaščanju pooblaščenih izvedencev, o pripravi dveh pravilnikov s področja jedrske varnosti jedrskih in sevalnih objektov in uredbe o sevalnih dejavnostih. Slovenska delegacija je poročala tudi o pripravljenosti na izredne dogodke. EPREV (misija za preverjanje pripravljenosti na izredni dogodek) bo v Sloveniji v letu 2017. Kot priprava na to misijo je bil izveden simuliran EPREV skladno z metodologijo IAEA. Delegacija je poročala tudi o prenovi državnega načrta zaščite in reševanja ob jedrski ali radiološki nesreči in predlaganih spremembah.

 

Pogovor je potekal tudi o izkušnjah z vaje marca 2016, kjer sta sodelovali obe državi, dogodek pa je bil simuliran v JE Krško. Medresorski sistem za komuniciranje (MKSID), ki ga uporablja tudi hrvaška stran, je bil prepoznan kot koristno orodje za hitro posredovanje informacij brez omembe vredne zakasnitve. Pomemben del sestanka se je nanašal na realizacijo pristopa HERCA-WENRA o čezmejnem sodelovanju v primeru jedrske ali radiološke nesreče, za katerega je delovna skupina HERCA razvila poseben dokument z zahtevami, ki naj bi jih države izpolnile, glede katerega je bilo dogovorjen skupen pristop.

Previous Article Za zelene in nizkoogljične projekte v državah članicah EU na voljo svež denar
Next Article Predvidoma še ta teden novih osem milijonov evrov za daljinsko ogrevanje
Print
972