Elektrika pokazala moč tudi v času osamosvajanja
V oddaji, katere avtor je dr. Milan Trobič, so se poslušalci Radia Slovenija lahko seznanili z vlogo elektrodistribucijskih podjetij v takratnem prelomnem času, ko je bila tudi elektrika orožje v osamosvojitveni vojni. Podlaga za to predstavitev je bila knjiga docenta dr. Draga Paplerja z naslovom Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991.
Kot je med drugim poudaril doc. dr. Drago Papler, s knjigo želi opozoriti na stisko, ki so jo doživljali elektroenergetiki, ko so dobili zahtevno nalogo, ki so jo morali izvršiti. »Odločno so se podali v neznane in nepredvidljive situacije ter izpolnili pričakovanja. Ohranjen je živ spomin neposrednih udeležencev in verodostojen vir tudi za zgodovinarje.«
Zaostrovanje razmer na Zgornjem Gorenjskem
Kot je glede dogajanja v takratnem prelomnem času na Zgornjem Gorenjskem povedal Janez Koselj, predsednik Območnega združenja Zveze veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska, je povelje o premestitvi orožja Teritorialne obrambe Slovenije v vojašnice JLA bilo »pika na i« v zgodbi o osamosvojitvi Slovenije. Do takrat je Teritorialna obramba spadala pod oborožene sile JLA in so zato le-te teritorialcem poveljevale. Tudi na Gorenjskem je bila slika podobna. Takrat so se odločili, da povelja o premestitvi orožja ne bodo izpolnili kar čez noč.
Razmere v državi so se seveda vse bolj zaostrovale in začeli so tajno oboroževati posamezne enote, pove Janez Koselj, posebno v času, ko je JLA zahtevala, naj ji izročijo sezname nabornikov. Takrat so v Radovljici oborožili alpski izvidniški vod. Ključen na Zgornjem Gorenjskem je bil spopad za mejni prehod Karavanke, kjer sta bila poveljstvo JLA in glavnina Zvezne policije.
Konkretno sodelovanje Teritorialne obrambe in podjetij
Po besedah Koselja se je konkretno sodelovanje Teritorialne obrambe in podjetij pokazalo pri skrivanju orožja v hidroelektrarni Savica. V Bohinju, kjer je bilo shranjeno orožje, strelivo in druga materialno tehnična sredstva bohinjskih enot Teritorialne obrambe (v kletnih prostorih sedanje stavbe Občine Bohinj), so pričeli s fizičnim varovanjem v nedeljo, 29. junija 1990. Varovanje se je izvajalo do 5. ali 6. decembra 1990, pred tem pa so v poznih večernih urah 27. novembra 1990 skladišče izpraznili in vsa sredstva prepeljali v tajna skladišča. Najpomembnejše je bilo v HE Savica, nekaj pa jih je bilo tudi na drugih lokacijah.
Več o vlogi elektrike v osamosvojitveni vojni na: www.gek.si/podjetje
1242