ELES se prilagaja energetskim izzivom prihodnosti
Zaradi zelo uspešne in strme rasti raziskovalno inovacijske dejavnosti se je vodstvo družbe ELES odločilo ustanoviti novo področje, Področje za strateške inovacije, s čimer je dokončno uveljavilo strateško usmeritev trajnega, sistematičnega in profesionalno organiziranega dela na področju inovativnih projektov, inovativnih programov in institucionalnega sodelovanja na ravni Evropske skupnosti, kot ključnih segmentov prihodnjega razvoja družbe ELES. Direktor Področja za strateške inovacije je postal mag. Uroš Salobir, ki je bil za te vsebine, kot koordinator, odgovoren v času od prevzema funkcije direktorja mag. Aleksandra Mervarja.
ELES je glede uvajanja pametnih omrežij in pridobivanja evropskih sredstev uvrščen v sam vrh evropskih sistemskih operaterjev. Trenutno so njegovi najpomembnejši inovacijski projekti NEDO, SINCRO.GRID, FutureFlow, SUMO in Migrate. Pri vseh ima ELES kot sistemski operater prenosnega omrežja še posebno vidno in zelo izpostavljeno vlogo. Gre za strateške inovacije, ki na najpomembnejših tehničnih področjih prinašajo nove rešitve in s tem ključno spreminjajo delovanje družbe ELES in njeno poslovno okolje. Strateške inovacije na radikalen način posegajo v delovanje prenosnega omrežja v pogojih povečane proizvodnje iz obnovljivih virov, krepijo povezovanje distribucijskih in prenosnih omrežij več držav, poudarjajo vlogo odjemalcev pri delovanju elektroenergetskega sistema, povečujejo razvoj IKT rešitev v elektroenergetiki, razvijajo nove storitve in usmerjajo delovanje družbe na področja, ki bodo čez tri do deset let ključna za uspešnost njenega delovanja. Prav tako so strateške inovacije tesno vpete v obratovanje, investicije in upravljanje s sredstvi prenosnega omrežja ter podvržene hitremu razvoju tehnologij, spremembam zakonodaje in tveganjem, ki jih obvladujemo tudi s strogo namenskim črpanjem nepovratnih sredstev.
ELES je tako prva regulirana energetska družba v Sloveniji, ki je inovacijsko dejavnost postavila v središče svojega delovanja, ter z uspešnimi projekti, organizacijo in kadrovskimi viri omogočila najvišjo možno raven nadaljnjega razvoja na tem področju. Eden pomembnih ciljev je še dodatno okrepiti sodelovanje z družbami v Sloveniji in tujini, ki so na inovacijskem področju bodisi že aktivne bodisi se na ta korak pripravljajo v prihodnosti.
Tudi sicer je ELES na področju pridobivanja evropskih sredstev precej uspešen, saj mu je Evropska komisija od leta 2002 do 2017 za izvedbo projektov odobrila skoraj osem milijonov evrov. Trenutno so v teku projekti BioEnergyTrain, FutureFlow in Migrate, ki so prejeli sredstva iz programa Obzorje 2020. Tik pred podpisom pogodbe z Evropsko komisijo za sofinanciranje iz programa Obzorje 2020 je projekt Defender, projekt SINCRO.GRID pa čaka na odobritev Evropske komisije za sofinanciranje iz programa IPE.V družbi ELES trenutno pričakujejo rezultate zadnjega razpisa programa Obzorje 2020, ki se je zaključil 14. februarja in v katerem sodeluje kot projektna partnerica v kar petih prijavah.
1072