Energetika v primežu razvojnih dilem
Anonym
/ Categories: Energetika

Energetika v primežu razvojnih dilem

Na posvetovanju z naslovom Nova strategija razvoja Slovenije - energetski del je sodelovalo več strokovnjakov s področja energetike, pa tudi predstavniki nekaterih drugih panog in interesnih skupin. Kot je poudaril mag. Blaž Kavčič, predsednik državnega sveta RS, gre za temeljno dilemo, ali bomo nadaljevali z intenzivno porabo energije, ali pa se bomo pridružili drznejšim in zastavili našo prihodnost na čistih in trajnostnih virih energije. »Obnovljivi viri energije so ključni za spremembe na področju energetike. Prednost bo imel tisti, ki se bo hitreje prilagodil. Visoka stopnja samopreskrbe in energetske neodvisnosti pa bo v prihodnosti, še bolj kot danes, pomenila tudi višjo stopnjo nacionalne suverenosti. Prepričan sem, da je v Sloveniji ključen problem nepovezanost energetske, okoljske in splošne razvojne politike,« je menil mag. Kavčič.  

Prehod v nizkoogljično družbo narekuje odločitve 

Dr. Mihael Tomšič iz Slovenskega E-foruma je spregovoril o Nacionalnem energetskem programu z vidika razvojne perspektive. NEP deklarativno sicer ne izpostavlja večje naslonitve na zemeljski plin, vendar pa se bo delež v primarni energiji s predvidenimi ukrepi precej povečal. Zlasti naj bi se povečala kakovost porabe, saj bo predvidoma večji delež plina izrabljen za soproizvodnjo toplote in električne energije. Če se bodo zahteve po hitrem prehodu v nizkoogljično družbo v EU zaostrile, se utegne izkazati, da je NEP preveč popustljiv do nadaljnje uporabe premoga, kar bo ena izmed posledic izgradnje TEŠ 6. Blažji prehod v nizkoogljično družbo bi dosegli s konceptom izrabe zemeljskega plina kot prehodnega goriva.

Dr. Franc Pohleven iz Slovenske gozdno-lesne tehnološke platforme je opozoril na razvojno problematiko na področju gospodarjenja z gozdovi in lesom. Z ustreznejšo obdelavo in uporabo lesa bi lahko v družbi dosegli vrsto ugodnih dolgoročnih vplivov, še zlasti na podnebje, okolje, naravo, gospodarstvo in energetiko. Andrej Klemenc iz Regionalnega centra za okolje je poudaril potrebo po izboljšanju energetske učinkovitosti v stavbah (zeleni "new deal"). Darko Koporčič iz Slovenskega E-foruma je spregovoril o pomenu novih tehnologij za nizkoogljično družbo. Glede obnovljivih virov energije pa so na posvetu izpostavili tudi vprašanje, ali pri preučevanju njihovega deleža iti do meje okoljske sprejemljivosti in v določenih primerih, kot sta na primer zgornja Sava in Mura, dolgoročno uporabiti tudi mehanizme uveljavitve širšega javnega interesa. Eno ključnih  vprašanj je tudi, ali se bomo odločili za prenehanje rabe premoga okoli leta 2030 in ne nazadnje, kaj bomo storili na področju prometa. Prav te odločitve bodo opredelile smer prihodnjega razvoja slovenske energetike in gospodarstva, pa tudi smer razvoja slovenske družbe kot celote. (mj)

Previous Article Odločitev o državnem poroštvu za TEŠ 6 čaka na novo vlado
Next Article Razvoj temelji na povezovanju znanj, zaupanju in odgovornosti
Print
2449