EU namenja denar za zeleno in podnebno nevtralno Evropo
Evropska komisija je napovedala naložbo v višini 101,2 milijona evrov za najnovejše projekte v okviru programa LIFE za okolje in podnebne ukrepe. S financiranjem bo podprla deset velikih okoljskih in podnebnih projektov v devetih državah članicah, kar bo pripomoglo k prehodu Evrope na trajnostno gospodarstvo in podnebno nevtralnost. Ti projekti se izvajajo na Cipru, v Estoniji, Franciji, Grčiji, na Irskem, v Latviji, na Slovaškem, Češkem in v Španiji.
Kot je povedal izvršni podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, je Evropski zeleni dogovor namenjen izboljšanju blaginje državljank in državljanov EU ter zaščiti narave in podnebja. Projekti LIFE imajo že več let pomembno vlogo in velik učinek na terenu. Z več kot 100 milijonov evrov vredno naložbo bodo pomagali ohraniti dragocene naravne habitate in čist zrak ter zmanjšati onesnaženost številnih jezer in rek v Evropi.
Komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius je dejal, da integrirani projekti LIFE omogočajo organom držav članic, da resnično izboljšajo okolje in življenja ljudi. Projekti bodo državam članicam pomagali ohraniti naravo, izboljšati kakovost zraka in vode ter poskrbeti za bolj ekološko gospodarstvo. S tem pa bomo postali odpornejši proti podnebnim spremembam.
Integrirani projekti izboljšujejo kakovost življenja državljank in državljanov, saj državam članicam pomagajo zagotavljati skladnost z zakonodajo EU na šestih področjih, ki zajemajo naravo, vodo, zrak, odpadke, blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje podnebnim spremembam. Ti projekti podpirajo usklajeno izvajanje okoljske in podnebne zakonodaje na velikih območjih ter pridobivajo sredstva iz drugih virov EU ter od nacionalnih in regionalnih akterjev in zasebnih vlagateljev.
Z naložbo iz programa LIFE se bo mobiliziralo več kot 6,5 milijarde evrov dodatnih sredstev, saj lahko države članice uporabijo tudi druge vire financiranja EU, vključno s kmetijskimi, regionalnimi in strukturnimi skladi ter s programom Obzorje 2020, pa tudi nacionalne sklade in naložbe zasebnega sektorja.
Veliki projekti bodo podprli evropski zeleni dogovor in cilj EU, da postane prva podnebno nevtralna celina do leta 2050. Pripomogli bodo k obnovitvi in ohranitvi ekosistemov in vrst, od katerih smo vsi odvisni, prehodu na krožno gospodarstvo, izboljšanju kakovosti zraka in vode, spodbujanju trajnostnega financiranja in povečanju odpornosti proti podnebnim spremembam v Evropi.
859