Evropska komisija predlagala revizijo uredbe TEN-E
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Evropska komisija predlagala revizijo uredbe TEN-E

Evropska komisija je sprejela predlog za revizijo pravil EU o vseevropskih energetskih omrežjih (uredba TEN-E), da bi bolje podprla posodobitev evropske čezmejne energetske infrastrukture in dosegla cilje evropskega zelenega dogovora.

Da bo Evropa lahko napredovala pri oblikovanju podnebno nevtralnega gospodarstva, ki temelji na čisti energiji, je potrebna nova infrastruktura, prilagojena novim tehnologijam. Politika TEN-E to preobrazbo podpira s projekti skupnega interesa, ki morajo prispevati k doseganju ciljev EU glede zmanjšanja emisij do leta 2030 in podnebni nevtralnosti do leta 2050. Revidirana uredba bo še naprej zagotavljala, da bodo novi projekti ustrezali ciljem glede povezovanja trgov, konkurenčnosti in zanesljivosti oskrbe.

Nova uredba TEN-E bo prispevala k ciljem EU glede zmanjšanja emisij s spodbujanjem vključevanja OVE in novih tehnologij čiste energije v energetski sistem. Še naprej bo povezovala regije, ki trenutno nimajo dostopa do evropskih trgov energije, krepila obstoječe čezmejne povezave in spodbujala sodelovanje s partnerskimi državami. Nova uredba predlaga tudi načine za poenostavitev in pospešitev postopkov izdajanja dovoljenj, kar bo prispevalo k pravočasni vzpostavitvi čezmejne infrastrukture.

Predlog evropske komisije vključuje zahtevo, da morajo vsi projekti izpolnjevati obvezna merila trajnostnosti in spoštovati načelo, da se ne škoduje, kot je določeno v zelenem dogovoru. Vključuje tudi posodobitev kategorij infrastrukture, ki so upravičene do podpore v okviru politike TEN-E, s čimer bo odpravljena podpora za infrastrukturo za nafto in zemeljski plin. Nov poudarek bo na odobalnih električnih omrežjih z določbami glede uvedbe točk „vse na enem mestu“ za odobalno infrastrukturo, ki bodo spodbujale bolj celostno načrtovanje in izvajanje infrastrukture na kopnem in na morju. Nov poudarek je na vodikovi infrastrukturi, vključno s transportom in nekaterimi vrstami elektrolizatorjev. Posodobljena so pravila, ki bodo spodbujala uvajanje pametnih omrežij za električno energijo, s čimer se bo olajšala hitra elektrifikacija in povečala proizvodnja električne energije iz OVE. Predlog komisije vključuje nove določbe o naložbah v pametna omrežja za vključitev čistih plinov (kot sta bioplin in obnovljivi vodik) v obstoječa omrežja ter nove določbe o podpori projektom, ki EU povezujejo s tretjimi državami (projekti skupnega interesa) ter ki imajo obojestranske koristi in prispevajo k splošnim energetskim in podnebnim ciljem EU v zvezi z zanesljivostjo oskrbe in razogljičenjem.

Komisija se zavzema za nadaljnja prizadevanja za posodobitev električnih omrežij in shranjevanja električne energije ter omrežij za transport ogljika. V novem predlogu je revidiran okvir upravljanja za izboljšanje postopka načrtovanja infrastrukture ter zagotovitev njegove usklajenosti s podnebnimi cilji in načeli povezovanja energetskih sistemov, in sicer z večjo vključenostjo deležnikov v celotnem postopku, okrepljeno vlogo agencije ACER in boljšim nadzorom s strani komisije. Vključuje pa tudi ukrepe za poenostavitev upravnih postopkov, kar bo omogočilo hitrejše izvajanje projektov ter krajše postopke izdajanja dovoljenj za projekte skupnega interesa. S tem se bodo preprečile zamude pri projektih, ki spodbujajo energetski prehod, poleg tega pa se bo povečalo preglednost in sodelovanje v posvetovanjih.

Kot je znano, uredba TEN-E, ki je bila sprejeta leta 2013, določa pravila za pravočasen razvoj in interoperabilnost vseevropskih energetskih omrežij. Uredba je pomagala uresničiti cilje energetske politike EU: zagotoviti delovanje notranjega energetskega trga in zanesljivost oskrbe v EU, spodbuditi energijsko učinkovitost in varčevanje z energijo ter razvoj novih in obnovljivih virov energije ter spodbuditi medsebojno povezovanje energetskih omrežij.
Izvajanje uredbe TEN-E in projektov skupnega interesa v vseh regijah je izboljšalo energetske povezave po vsej EU. To pa je prispevalo k odpravi ločenosti držav članic od energetskega omrežja, izboljšanju povezovanja trgov in približevanju cen po vsej Evropi.

Previous Article Novembra proizvodnja NEK za 2,2 odstotka večja od načrtovane
Next Article Po enajstih mesecih skoraj 6-odstotno zmanjšanje odjema
Print
869