Evropski poslanci zaskrbljeni nad rastjo cen energije
Evropski poslanci so v okviru včerajšnje plenarne razprave precej pozornosti namenili tudi problematiki hitrega naraščanja cen energentov v zadnjem času. Evropska komisarka za energijo Kadri Simson je v zvezi s tem izpostavila, da je treba nujno ustrezno ukrepati in, da lahko neukrepanje ogrozi načrtovano okrevanje Evrope. Ob tem je poudarila, da je treba jasno povedati, da trenutne visoke cene energije niso posledica podnebne politike EU, temveč predvsem z veliko odvisnostjo EU od uvoženih fosilnih goriv. Kot je še dejala, sedanjega cenovnega šoka ne gre podcenjevati, saj povzroča škodo vsem državljanom, še posebej najbolj ranljivim gospodinjstvom, šibi konkurenčnost evropskega gospodarstva in prispeva k inflacijskemu pritisku. Dodala je še, da je Evropa doslej šla že večkrat skozi obdobja visokih cen energije in je vedno znala poiskati ustrezne rešitve, tako z diverzifikacijo dobave in tržnimi inovacijami.
V nadaljevanju so vsi razpravljavci poudarili, da je treba evropskim državljanom, ki se soočajo z rekordnimi cenami plina in električne energije, nujno pomagati. Nekateri poslanci so v zvezi s tem predlagali tudi preoblikovanje evropskega trga energije. Tako je Iratxe García Pérez (S&D, Španija) poudarila, da je temeljno in nujno zagotoviti minimalno dobrobit vsem Evropejcem, in dejala, da mora evropska komisija čim prej predstaviti načrt usklajenega ukrepanja, kot pomoč državam v primerih, ko pride do pritiska na energetski trg,. Nadalje bi morali po njenem mnenju ustaviti špekulacije na trgu emisijskih kuponov ter določiti tudi nove standarde glede delovanja trga elektrike, s ciljem zagotovitve cenejše mešanice energetskih virov. Christophe Grudler (Renew, Francija) je predlagal, da bi morala EU iskati rešitve za reševanje energetske krize na treh področjih: izboljševanja zmožnosti shranjevanja energije in preučitvi skupne nabave plina; spodbujanja proizvodnje energije v Evropi (vključno z vodikom) preko zmanjševanja odvisnosti od fosilnih goriv iz drugih držav ter z reformo evropskih energetskih trgov v skladu z zelenim dogovorom. Da rešitev težav temelji na hitrejšemu prehodu na obnovljivo energijo, je bil mnenja tudi Philippe Lamberts (Zeleni/ESZ, Belgija), ki je izpostavil, da je trajnostna in pravična proizvodnja dražja kot umazana in nepravična in dodal, da je treba, če želimo, da si bodo vsi lahko privoščili dostojno in dostojanstveno življenje, odpraviti neenakosti, saj brez družbene pravičnosti energetskega prehoda ne bo. Da zagotovitev oskrbe s hrano in z energijo ne bi smel biti luksuz, temveč temeljna pravica je v svoji razpravi poudarila Manon Aubry (Levica, Francija), ki je dejala, da bi morala biti energija splošno dobro in dostopna vsem.
Slovenski minister za zunanje zadeve Anže Logar pa je v imenu predsedujoče države Evropskemu svetu dejal, da evropska podnebna politika in še posebej sveženj Pripravljeni na 55 ni niti razlog trenutnega zvišanja cen energije niti kratkoročna rešitev. Kot je poudaril, lahko k blaženju nihanja cen energije in boju proti energetski revščini dolgoročno pripomore le razogljičenje evropskega gospodarstva, do takrat pa bi morali ranljivim gospodinjstvom ponuditi pomoč preko socialnega sklada za podnebje. (bj)
688