Glas o inovaciji TE-TOL sega daleč v svet
TE-TOL je sredi maja za svoj mobilni portal, preko katerega lahko uporabniki mobilnih telefonov spremljajo celovite informacije o kakovosti zraka, prejel novo priznanje, in sicer je postal nacionalni zmagovalec v okviru svetovne pobude Energy Globe Award za leto 2013. Kako so v družbi razvijali projekt za uvedbo mobilnega portala in kakšen je njegov pomen, je za naš portal več povedal dr. Marko Notar, namestnik direktorja TE-TOL in hkrati vodja projekta.
Visoko energetsko-okoljsko priznanje je TE-TOL prejel 15. maja, ravno na svetovni dan podnebnih sprememb, in se s tem uvrstil v svetovni izbor. Dr. Marko Notar je ob tem izrazil zadovoljstvo in hvaležnost, da je projekt ponovno dosegel priznanje izven slovenskih meja. Mobilni portal TE-TOL je namreč že leta 2010 postal ena izmed petih najboljših družbeno-odgovornih praks s področja mobilno dosegljivih okoljskih vsebin na svetu in prejel svetovno nagrado World Summit Award.
Uporabniki lahko sedaj preko mobilnega portala TE-TOL pridobivajo celovite informacije o vplivu TE-TOL na kakovost okolja, v katerem živijo. Kako ste v vaši družbi prišli na idejo o uvedbi tega portala?
»Leta 2009 je bilo naše razmišljanje o uvedbi mobilnega portala strateško komunikacijsko povezano z našimi projekti, ki so bili še v povojih, še zlasti s projektom prigradnje plinsko-parne turbine in s projektom termične predelave odpadkov. V družbi smo razmišljali o tem, na kakšen način ustrezno komunicirati z javnostmi tudi preko drugih komunikacijskih kanalov. Prišli smo na idejo, da bi lahko naše podatke o obratovanju TE-TOL in o vplivih na okolje oz. stanju onesnaževanja zainteresiranim javnostim posredovali s pomočjo mobilnega telefona. Tukaj smo hitro našli skupni jezik s strokovnjaki iz podjetja Hardlab glede vprašanja, kako in na kakšen način naj bi naše vsebine spravili na mobilni portal.«
V čem je bil povod, da ste v družbi TE-TOL razvili projekt za uvedbo mobilnega portala in nanj vezali vaše obratovalne in okoljske podatke?
»Vzporedno z omenjenim razmišljanjem se je leta 2009 pojavljalo tudi vprašanje, na kakšen način gozdarjem, našim dobaviteljem lesnih sekancev povedati, ali njihove dobave energenta ustrezajo zahtevanim parametrom ali od njih odstopajo, torej ali so skladne s pogodbenim in logističnim načrtom. Pri tem se je porodila ideja, da bi podatke laboratorijskih analiz energenta, ki jih opravimo v našem laboratoriju, pretvorili v neko pametno obliko, ki bo razumljiva tudi našim dobaviteljem. Odločili smo se, da bomo to naredili preko mobilnega telefona, ki ga imajo dobavitelji ves čas pri roki. In njihov odziv na uvedbo mobilnega portala je bil zelo pozitiven.«
Kako je bil ta komunikacijski kanal zasnovan v začetni fazi in koliko denarja ste vložili v ta projekt?
»Naš mobilni portal je bil prvotno sestavljen iz obratovalnega, okoljskega in biomasnega dela, četrti del pa je bil namenjen delavcem iz laboratorija za vode, ki so poslej dežurali doma in potrebne podatke o stanju tehnoloških vod, v TE-TOL-u spremljali preko mobilnega telefona. S tem smo lahko ukinili eno izmeno in dosegli precejšnje denarne prihranke. To se nam je sicer zdelo zelo uporabno, nismo pa vedeli, da smo naredili nekaj zelo inovativnega. Povratne informacije smo dobivali od strokovnjakov iz podjetja Hardlab, ki so spremljali obiskanost tega portala tako s strani naših zaposlenih, kakor tudi s strani zunanje sfere-civilne družbe. V prvi fazi smo v ta projekt vložili 8.000 evrov, v drugi pa prav tako enak znesek, torej skupaj 16.000 evrov.«
Z mobilnim portalom TE-TOL ste zainteresiranim javnostim omogočili nov, učinkovit in ažuren komunikacijski kanal. Katera je njegova poglavitna prednost? Katere vsebine lahko uporabniki spremljajo?
»Prednost mobilnega portala, ki je prilagojen večini mobilnih telefonov in dlančnikov, je predvsem v dejstvu, da mobilne telefone ves čas nosimo s seboj, kar uporabnikom omogoča dostopnost kjer koli in kadar koli. Dostop do mobilnega portala TE-TOL je mogoč na dva načina. Uporabnik lahko pošlje kratko sporočilo s ključno besedo tetol na številko 3737 in potem nazaj prejme sms s povezavo do strani mobilnega portala ali pa neposredno v brskalnik telefona vpiše mobilno povezavo m.te-tol.si.«
Kaj lahko uporabnik spremlja v okviru sklopa Kakovost zraka?
»Uporabnik lahko v vsebinskem sklopu Kakovost zraka spremlja podatke o emisijah, torej o dejanskih izpustih, in podatke o imisijah, to je o dejanskem stanju onesnaženosti zraka kot posledice obratovanja TE-TOL, vključno z 48-urno napovedjo onesnaženosti zraka. Vsi podatki so ažurni in prikazani v razumljivi grafični obliki. Iz prikaza polurnih vrednosti emisij je jasno razvidno, kolikšne so dejansko dosežene vrednosti v primerjavi z dovoljenimi (zakonskimi) emisijskimi vrednostmi.«
Prvo priznanje za mobilni portal TE-TOL ste prejeli že leta 2010. V kakšnih okoliščinah je prišlo do kandidature v okviru World Summit Award (WSA)?
»TE-TOL je na predlog slovenske članice WSA, prof. dr. Borke Jerman Blažič, vodje Laboratorija za odprte sisteme in mreže z Instituta Jožef Stefan, sprejel nominacijo in kandidiral s svojim mobilnim portalom v kategoriji m-okolje in zdravje, v kateri je bil izbran kot eden izmed petih najboljših na svetu. Slovenija si tako ugledno priznanje deli z Avstrijo, Indijo, Egiptom in ZDA. Države z največ nagrajenimi projekti v vseh osmih kategorijah pa so Indija in ZDA s po štirimi zmagami, sledita jima Rusija in Nemčija s tremi.«
Kaj je bilo po vašem mnenju odločilno za podelitev omenjenega priznanja?
»Komisijo v okviru World Summit Award je po mojem navdušilo predvsem to, da se je TE-TOL kot industrijski onesnaževalec odprl javnosti na zelo dostopen, a obenem inovativen način. Dejansko smo naše »on line« podatke, kot jih lahko spremljamo v nadzorni sobi našega energetskega objekta posredovali javnosti. Uporabniki mobilnega portala lahko 24 ur na dan spremljajo, kakšno je trenutno stanje onesnaževanja. Drugo, kar je po mojem navdušilo omenjeno komisijo, je naš pristop do obnovljivih virov energije. Pri biomasi je namreč zelo zanimiv komunikacijski kanal med nami in dobavitelji, preko katerega lahko izboljšujemo kakovost lesne biomase.«
Po prejemu prve nagrade niste počivali na lovoriki. Katere so poglavitne izboljšave, ki ste jih opravili pri nadgradnji mobilnega portala TE-TOL?
»Leta 2011 smo v sodelovanju s strokovnjaki podjetja Hardlab iskali možnosti, kako bi mobilni portal še nadgradili. Portal smo nagradili tako, da TE-TOL v sodelovanju s strokovnjaki EIMV tudi omogoča napoved stanja onesnaževanja zraka kot posledice obratovanja TE-TOL. Poglavitne spremembe so v tem, da smo mobilni portal nadgradili z aplikacijo, ki na preprost način prikazuje vpliv TE-TOL-a na dejansko kakovost zraka v Ljubljani in s tem na zdravje občanov, kot tudi 48-urno napoved onesnaževanja zraka zaradi njegovega obratovanja.«
Kaj vam pomenita obe visoki priznanji oziroma nagradi, ki ste ju v družbi TE-TOL prejeli za mobilni portal?
»Prva nagrada je bila bistveno bolj prestižna, saj je bila v Abu Dhabiju podeljena s strani podpredsednice generalnega sekretarja ZN Ban Ki-moona. S tem je bil vzpostavljen most med okoljem, energetiko in novimi mobilnimi tehnologijami. Ta most bi se dalo z minimalnimi stroški zelo enostavno in s pridom uporabiti tudi pri drugih velikih onesnaževalcih. Na žalost se to v Sloveniji, kljub pobudam iz TE-TOL, ni zgodilo. Glede druge nagrade bi pa dejal, da nam tudi ta zelo veliko pomeni, saj Energy Globe Award trenutno predstavlja najbolj prestižno okoljsko svetovno nagrado na področju trajnostnega razvoja družb. Na njihovi spletni platformi lahko vidite predstavitev 161 nacionalnih zmagovalcev, med katerimi smo tudi mi v imenu Slovenije. Ni prav veliko projektov takih projektov, ki bi bili dvakrat nagrajeni za isto oziroma malo spremenjeno stvar. To nas potrjuje v prepričanju, da smo na pravi pot in da je ta stvar dobra. In če jo v državi prvič nismo upoštevali tudi pri drugih onesnaževalcih, jo dajmo vsaj drugič. Če povem preprosto: prebivalci imajo pravico vedeti, kaj se v njihovem okolju dogaja. V TE-TOL-u smo z mobilnim portalom to pravico prebivalcem Ljubljane še dodatno omogočili.«
Miro Jakomin
2753