HESS uspešno zaključil poslovno leto 2015
Vladimir Habjan
/ Categories: Energetika

HESS uspešno zaključil poslovno leto 2015

Družba HESS je poslovno leto 2015 zaključila s pozitivnim čistim poslovnim izidom v višini 2.269.919 evrov. Ključni dejavniki za višji dobiček od predvidenega so bili notranji ukrepi racionalizacije in pa nižji stroški izrednih razmer oziroma visokih voda, ki jih je bilo v letu 2015 minimalno. Dodatno je k rezultatu pripomoglo tudi obvladovanje stroškov, ki so bili ob konkurenčni ceni proizvedene električne energije precej nižji od načrtovanih.

 

V družbi Hidroelektrarne na Spodnji Savi – je zapisal direktor družbe Bogdan Barbič -  so uspešno zaključili poslovno leto 2015 in dosegli, na nekaterih področjih pa celo presegli, vse ključne cilje družbe. V verigi HE na spodnji Savi obratujejo HE Boštanj, HE Arto – Blanca in HE Krško, ki so lansko leto proizvedle 313 GWh, kar je sicer manj od predvidenega, vendar je slabši rezultat proizvodnje posledica neugodne hidrologije. Vse delujoče elektrarne so daljinsko vodene, iz varnostnih razlogov, vezanih na delovanje NEK, je le na HE Krško posadka oziroma en operater, ki ima tudi vpogled in možnost daljinskega obratovanja ostalih dveh hidroelektrarn.

 

Na področju vzdrževanja tehnoloških sistemov in pripadajočih komponent je v preteklem letu le en omembe vreden dogodek, in sicer je v mesecu januarju prišlo do loma nosilcev lopatic na enem od agregatov HE Krško. Oprema je bila še v garanciji, tako da je napako odpravil dobavitelj opreme, sklenjen pa je tudi sporazum o odpravi potencialnih napak na ostalih agregatih HE Krško in HE Blanca, ki se bo izvajal v letih 2016 in 2017. Vsa ostala vzdrževalna dela so izvajali tako, da zaradi revizij agregatov in posledično njihove nerazpoložljivosti ni prihajalo do prelivanj in izpada proizvodnje, temveč so se dela izvajala takrat, ko so bili vodostaji nižji. Opravili so vse preventivne, prediktivne in vzdrževalne aktivnosti z zakonsko določenimi pregledi opreme. Med ključnimi cilji vzdrževanja so bili varnost, zanesljivost, izkoristek, razpoložljivost in trajnost.

 

Na investicijskem delu je bilo leto precej dinamično, saj se je nadaljevala izgradnja HE Brežice z visoko intenziteto, kar je rezultiralo z 99 % realizacijo planirane investicije. Glavnina aktivnosti je bila na gradbenih delih, kjer so potekala obsežna betonska dela, zgrajena so bila prelivna polja in skoraj v celoti tudi strojnica. Proti koncu leta se je začela montaža hidromehanske opreme, skozi vse leto pa so se deli opreme za turbino in generator sukcesivno vgrajevali v betone, tako da je vse pripravljeno za pričetek montaže strojne opreme. Pri proizvajalcih so skozi celo leto spremljali izdelavo opreme, jo deloma tudi prevzemali, tako da je ključna oprema izdelana celo pred rokom. Usklajevanje gradbenega dela in izdelave opreme za vgradnjo v betone je potekalo skladno z običajno prakso z nekaj manjšimi težavami in odstopanji, ki so se sproti usklajevala. Za spoštovanje rokov investicije HE Brežice je pomembno, da so se septembra začela dela na nedeljivi infrastrukturi, ki obsega tudi akumulacijski bazen, pri čemer sta terminska plana obeh projektov usklajena. Z ozirom na to, da bo imela akumulacija HE Brežice vpliv na NEK, kjer je posledično potrebno izvesti določene modifikacije, so v lanskem letu potekali razpisi za projektiranje in deloma izvajanje del, podpisana je bila ena ključnih pogodb za izvedbo del na modifikaciji obstoječega jezu NEK. Tudi v tem primeru je terminski plan usklajen tako z remontom NEK kot z izgradnjo HE Brežice.

 

Na področju ostalih investicij družbe je treba omeniti dve investiciji, in sicer nabavo opreme za poslovni informacijski sistem, ki ga zdaj družba obvladuje v celoti s svojimi kadri in posodobitev tehnološkega informacijskega sistema, ki vključuje zdaj tudi bodoči objekt HE Brežice z možnostjo razširitve na HE Mokrice.

 

Postopek umeščanja v prostor za HE Mokrice je sicer zaključen, potrebno je pridobiti le še okoljevarstveno soglasje in gradbeno dovoljenje. Postopek pridobivanja soglasja se je pričel v letu 2015, vendar je bil jeseni začasno ustavljen oziroma zamrznjen, saj je Republika Hrvaška izrazila interes sodelovanja v postopku po ESPOO konvenciji. To je bila pričakovana poteza, enako, kot je bilo pri postopku za HE Brežice. Po pridobitvi mnenja sosednje republike, se bo proces pridobivanja okoljevarstvenega soglasja nadaljeval, do takrat pa so ustavljene vse večje aktivnosti na tem projektu.

 

Kot je zapisal Barbič, se v družbi zavedajo pomembnosti vpliva različnih tveganj, s katerimi se srečujejo na vseh področjih poslovanja, še zlasti ob izvajanju tako velikega in strokovno zahtevnega projekta, izgradnje HE na spodnji Savi. V ta namen veliko pozornost posvečajo predvsem pravilni in pravočasni identifikaciji ter obvladovanju tveganj, ki zagotavljajo varno, učinkovito in zakonito delovanje družbe.

 

Kakovostno in uspešno delo se kaže kot rezultat timskega dela vseh zaposlenih v družbi, saj tako izvedba projekta izgradnje HE kot tudi obratovanje in proizvodnja električne energije zahtevajo od vseh zaposlenih dosledno izvajanje zadanih nalog, kakor tudi učinkovito medsebojno komuniciranje ter usklajevanje dejavnosti. Znanje, odličen kader, vrednote in pripravljenost na nove izzive bodo družbo še naprej uvrščali med vodilne na področju izgradnje novih energetskih objektov iz obnovljivih virov energije.

 

O družbi

Družba Hidroelektrarne na Spodnji Savi (HESS) je bila ustanovljena leta 2008, prioritetno za izgradnjo in kasnejše obratovanje HE na spodnji Savi. Družba s proizvodnjo električne energije iz HE Boštanj, HE Arto - Blanca in HE Krško že sedaj pomembno prispeva k povečanju deleža proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov v Republiki Sloveniji. Le ta se bo še povečal z dokončanjem izgradnje HE Brežice, ki je trenutno v intenzivni izgradnji ter zaključkom izgradnje HE Mokrice, za katero družba HESS nadaljuje postopek pridobitve okoljevarstvenega soglasja. V družbi HESS se zavedajo, da vsaka hidroelektrarna po velikosti in obsegu predstavlja velik poseg v prostor, zato je bilo ob izgradnji HE poleg primarnih energetskih ureditev, potrebnih za proizvodnjo električne energije, smiselno izvesti tudi kompleksne ureditve prostora. Izgradnja verige hidroelektrarn na spodnji Savi je večnamenski projekt, ki pomembno prispeva k povečanju deleža proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije, poleg tega pa je bilo tako ob izgradnji HE, kot sedaj v času obratovanja, veliko pozornosti namenjeno protipoplavni zaščiti, preprečevanju upada podtalnice, možnosti namakanja kmetijskih površin, izboljšanju cestne in ostale infrastrukture, dodatnim možnostim rekreacije, turizma in predvsem kvalitete življenja okoliških prebivalcev.

Previous Article Elektro Maribor v dveh mesecih zaključil dve investiciji
Next Article Elektro Celje v letu 2015 poslovalo uspešno
Print
2220