Izbiraj. Spreminjaj. Združuj.
Letošnji teden mobilnosti v Sloveniji zaznamujeta izredno veliko povečanje števila sodelujočih občin, ki jih bo kar 56, ter povezava z zelo uspešno akcijo Pripelji srečo v službo, ki je več kot dvesto ekip trojk sodelavcev spodbudila, da se v službo že od maja vozijo s kolesi. Gre za nadaljevanje projekta V troje, ki je pet let spodbujal uporabo kolesa v namene mobilnosti. V zadnjih letih so tako v okviru projekta kolesarji prevozili kar 268.761 kilometrov in za 58 ton znižali količino izpusta CO2.
Evropski teden mobilnosti, ki se na evropski ravni letos združuje s pobudo Potuj raznoliko (Do The Right Mix), ki tokrat poteka pod sloganom Izbiraj. Spreminjaj. Združuj., nas želi opozoriti na to, da v avto prepogosto sedemo iz navade, brez razmisleka o drugih – boljših, hitrejših, zdravju in okolju prijaznejših ter celo cenejših – možnostih. Gre za široko in pisano paleto prizadevanj za spremembe naših potovalnih navad. Glavni namen gibanja je ozavestiti ljudi, da bi nekaj naredili za zmanjšanje onesnaženosti, ki jo povzroča promet, ter za svoje zdravje. Svetovna zdravstvena organizacija namreč že nekaj časa opozarja, da Evropi (torej tudi Sloveniji) zaradi premalo gibanja grozi porast kroničnih bolezni, kot so debelost, sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne in rakave bolezni. Telesna dejavnost pa ima pozitivne učinke tudi na počutje, razpoloženje in kognitivne sposobnosti. Za ohranjanje zdravja je skladno s priporočili Svetovne zdravstvene organizacije potrebno vsaj 30 minut zmerno intenzivne dnevne telesne dejavnosti oziroma 150 minut tedenske zmerno intenzivne telesne dejavnosti, pri kateri se ogrejemo in nekoliko pospešeno dihamo. Zato Evropski teden mobilnosti aktivno podpira tudi Ministrstvo za zdravje, saj med drugim spodbuja Slovenijo, da se več giba, s čimer zasleduje cilj ustvarjanja bolj zdrave in aktivne družbe.
Kot je povedala nacionalna koordinatorka Evropskega tedna mobilnosti Polona Demšar Mitrovič, slovenske občine v pobudi Evropskega tedna mobilnosti sodelujejo že od vsega začetka. Zadnja leta jih je običajno sodelovalo nekaj čez trideset, letos pa je prišlo do velikanskega preskoka v zanimanju občin za pridružitev pobudi. Trenutno je tako prijavljenih kar 56 občin, za takšen porast zanimanja pa gre delno zasluga regionalnim koordinatorjem, delno pa veliki popularizaciji trajnostne mobilnosti skozi predstavitve celostnih prometnih strategij po občinah in regijah, ki so jih intenzivno izvajali od jeseni 2014.
Evropski teden mobilnosti je s posebnim sporočilom podprla in sodelujoče nagovorila tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc. Poudarila je, da ima sama zelo rada kolesarjenje, ki ji predstavlja svobodo, je zelo učinkovit in hkrati zdrav način prevoza, ki nas ohranja v formi. Vedno več prebivalcev Evrope trpi zaradi bolezni, ki so posledica onesnaženega zraka in nezdravega sloga življenja. Prebivalce je pozvala, naj izkoristijo Evropski teden mobilnosti kot priložnost, da poskusijo nekaj novega – javni prevoz, kolo in hojo oziroma novo kombinacijo teh oblik mobilnosti.
Stalnica Evropskega tedna mobilnosti ostaja Dan brez avtomobila. Tudi tokrat bo poskrbel, da bodo prebivalci in obiskovalci sodelujočih občin vsaj en dan v letu doživeli mestna središča brez motornega prometa in odkrili, čemu, namesto avtomobilov, lahko namenijo dragoceni javni prostor. Vsako leto je Dnevu brez avtomobila namenjen 22. september, vendar ga lahko občine pripravijo kateri koli dan v času Evropskega tedna mobilnosti. (pb)
1554