Izšel nov statistični letopis EU
Brane Janjič
/ Categories: Energetika

Izšel nov statistični letopis EU

Evropski statistični urad Eurostat je objavil najnovejše poročilo s ključnimi kazalniki s področja energije, prometa in okolja. Poglavje o energetiki vsebuje podrobnejše podatke glede oskrbe, porabe, obnovljivih virov, energetske učinkovitosti, energetske odvisnosti in gibanja cen v državah EU, članicah kandidatkah in državah iz skupine EFTA. Iz podatkov je razvidno, da je skupna poraba energije v EU v letu 2014 padla pod raven iz leta 1990, da so nafta in naftni derivati v zadnjih četrt stoletja ostali osrednji energetski vir ter, da so se cene električne energije za gospodinjstva v EU po letu 2008 zvišale za tretjino, cene zemeljskega plina za gospodinjstva pa za četrtino. 

Sicer cene električne energije za povprečnega gospodinjskega porabnika tudi v drugem letošnjem četrtletju ostajajo najvišje na Danskem (0,304 evra za kWh), v Nemčiji (0,295 evra za kWh) in na Irskem (0,245 evra za kWh). Najmanj pa so v prvi polovici leta morali za električno energijo odšteti v Bolgariji (0,096 evra za kWh), Na Madžarskem (0,115 evra za kWh) in v Litvi (0,124 evra za kWh). Cena električne energije v Bolgariji je bila tako v drugem letošnjem četrtletju kar trikrat nižja od tiste, ki so jo morala plačati gospodinjstva na Danskem. 

Slovenija se je na tej lestvici z 0,163 evra za kWh uvrstila na 17. mesto med vsemi evropskimi državami, medtem ko je povprečje v evropski 28-terici znašalo 0,211 evra za kWh.Ob upoštevanju kupne moči je lestvica sicer nekoliko drugačne, pri čemer so na vrhu razpredelnice z najdražjo električno energijo Portugalska, Nemčija, Romunija in Španija, najcenejšo elektriko pa imajo na Finskem, Švedskem in Luksenburgu. Celoten statistični letopis dobite na tej povezavi.

Previous Article Predvidoma še ta teden novih osem milijonov evrov za daljinsko ogrevanje
Next Article Danijel Levičar odhaja iz Direktorata za energijo
Print
1399