Kaj lahko storim za blaženje podnebnih sprememb
povzeto po sporočilu za javnost
/ Categories: Energetika

Kaj lahko storim za blaženje podnebnih sprememb

Kot pojasnjujejo v Umanoteri, Slovenski fundaciji za trajnostni razvoj, v Sloveniji vsako leto povzročimo skoraj 9 ton ekvivalenta CO2 izpustov toplogrednih plinov na osebo. Za omejitev nevarnih posledic podnebnih sprememb bi morali izpuste zmanjšati na manj kot 2 toni na osebo.

Nekateri najučinkovitejši ukrepi za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov na ravni posameznika zaradi izkrivljenih cenovnih signalov (npr. poceni letalskih vozovnic) in zavajajočega oglaševanja (npr. uživanja mesa) v družbi niso zadosti prepoznani. Zato je Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj v okviru projekta Klima za podnebje pripravila letak Kaj lahko storim za blaženje podnebnih sprememb, ki opisuje poglavitne značilnosti podnebju prijaznega življenjskega sloga in najučinkovitejše osebne možnosti za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov. 

Projekt Klima za podnebje sofinacira Ministrstvo za okolje in prostor (MOP). S projektom želijo prispevati k vzpostavljanju podporne družbene klime za oblikovanje, sprejetje in izvajanje ambicioznih, stroškovno učinkovitih in pravičnih ukrepov za doseganje nacionalnih ciljev zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do 2020 in 2030.

Ukrepi za doseganje največjih prihrankov izpustov

Trije ukrepi, ki najbolj zmanjšajo ogljični odtis posameznika, so: izogibanje letalskim poletom, uživanje hrane rastlinskega izvora in življenje brez avtomobila. Posamezniki, ki želijo prispevati k blaženju podnebnih sprememb, potrebujejo informacije o tem, s katerimi ukrepi lahko dosežejo največje prihranke izpustov toplogrednih plinov. Izpostavljena so tri področja: (1) okolju prijazen prevoz, tj. izogibanje letalskim prevozom in življenje brez avtomobila: pešačenje, kolesarjenje ter uporaba javnega potniškega prometa; (2) hrana rastlinskega izvora, tj. omejitev uživanja mesa in mlečnih izdelkov ter zmanjšanje količin zavržene hrane in (3) varčevanje z energijo – zmanjšanje porabe energije v gospodinjstvu, uporaba energetske učinkovitejših naprav in prehod na obnovljivo energijo. (mj)

Več o tem na: www.umanotera.org

Previous Article Na obzorju številni novi izzivi
Next Article Elektro Maribor predstavil novo pridobitev
Print
1083
Avtor fotografij:Pixabay