Ključen nosilec energetske preobrazbe bo distribucija
V organizaciji evropskega združenja elektro industrije Eurelectric je danes potekala spletna konferenca, na kateri so predstavili rezultate analize o potrebnih naložbah v distribucijsko omrežje do leta 2030. Kot je uvodoma izpostavila evropska komisarka za energijo Kadri Simson, bo nova elektrifikacija družbe eden ključnih elementov za uspešen prehod v nizkoogljično družbo in izpolnitev ciljev o najmanj 55-odstotnem zmanjšanju izpustov do leta 2030, pri čemer je uvedbo zelenih tehnologij evropska komisija podprla tudi v vseh novejših sporazumih in dogovorih ter nanjo in trajnostne projekte vezala tudi možnosti črpanja večine sredstev iz skladov namenjenih za post krizno okrevanje evropskega gospodarstva. Kot je še povedala, je v teku javna razprava o več pomembnih zakonih povezanih z učinkovitejšo rabo energije in dodatnim spodbujanje izrabe obnovljivih virov energije, ki bodo do poletja natančneje določili mehanizme, s katerimi naj bi EU zastavljene cilje dosegla v sprejetih časovnih okvirih. Ob tem je opozorila, da zastavljenih podnebnih ciljev ne bo mogoče doseči brez občutnega povečanja rabe in proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, pri čemer bo breme nujnih sprememb energetskega sistema v večinskem deležu na ramenih distribucije.
V nadaljevanju so bili predstavljeni rezultati obsežne analize o potrebnih investicijah v distribucijsko omrežje evropskih držav do leta 2030, pri čemer znaša ocena potrebnih investicij v navedenem obdobju med 375 in 425 milijard evrov ali povedano drugače, te naj bi se v naslednjih desetih letih v primerjavi s sedanjimi povečale kar za 50 do 70 odstotkov in naletni ravni dosegle med 34 in 39 milijard evrov. Čeprav se zdijo številke gromozanske, naj bi koristi nujne posodobitve in okrepitve evropskega distribucijskega omrežja močno presegle posledice vpliva naložbene politike na rast cen električne energije, pri čemer evropski distributerji pričakujejo, da jim bodo naproti k doseganju zastavljenih naložbenih načrtov s svojimi ukrepi stopili tudi regulatorji. Predvidene naložbe v evropsko distribucijsko omrežje naj bi namreč imele tudi vrsto pozitivnih učinkov za evropsko gospodarstvo, saj naj bi na račun preobrazbe energetskega sektorja na leto prihranila več kot 175 milijard evrov na račun manjšega uvoza fosilnih goriv. Analiza pa je tudi pokazala, da bi lahko kar 90 odstotkov vseh naložb izvedli s pomočjo evropskih proizvajalcev in izvajalcev, kar pomeni na letni ravni prihodke v višini 30 do 35 milijard evrov in zagotovitev do 620 tisoč kakovostnih delovnih mest.
Kot je bilo slišati, so pred elektroenergetskimi sistemi veliki izzivi, saj se do leta 2030 pričakuje priključitev 40 do 50 milijonov toplotnih črpalk, do 70 milijonov električnih vozil in za 335 TWh dodatne porabe električne energije na račun industrije Poleg tega naj bi močno naraslo tudi število proizvodnih enot na obnovljive vire (za 470 GW) ter samooskrbnih objektov (za 40 GW), kar 70 odstotkov teh pa bo priključenih na distribucijsko omrežje. Za zagotovitev zanesljive oskrbe se bodo morala distribucijska podjetja soočiti tudi z upravljanjem odjema, pri tem pa je treba upoštevati še dejstvo, da bo do leta 2030 dobra polovica evropskega distribucijskega omrežja starejša od 40 let.
Razpravljavci so ob koncu poudarili, da je pričujoča analiza dobro izhodišče za nadaljnje razprave in oblikovanje potrebnih ukrepov za zagotovitev nemotene oskrbe z električno energijo tudi v prihodnje in opozorili, da nas bo morebitno prelaganje nujnih naložb v omrežje v prihodnost na koncu zagotovo stalo še veliko več.
900