Lani nižje maloprodajne cene električne energije za industrijske porabnike
Polona Bahun
/ Categories: Energetika

Lani nižje maloprodajne cene električne energije za industrijske porabnike

Podatki kažejo, da je končna maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca lani znašala 160,16 EUR/MWh in se je v obdobju enega leta povišala za 0,8 odstotka.

Poglavitni razlog za stabilne maloprodajne cene je znižanje postavke cene za dobavo energije, ki se določa po tržnih načelih s strani dobaviteljev. Ta je v letu 2016 znašala v povprečju 56,8 EUR/MWh in se je v obdobju enega leta v povprečju znižala za dva odstotka. Cena omrežnine za elektroenergetsko omrežje, ki je regulirana in enaka za celotno področje države, se je v obdobju enega leta nekoliko povišala, in sicer v povprečju za 0,4 odstotka. Postavka dajatve v energetiki se je  predvsem zaradi višjega prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz OVE in SPTE s 1. avgustom lani in višjega prispevka za URE s 1. januarjem letos, v opazovanem obdobju enega leta v povprečju povišala za 11 odstotkov.

V letu 2016 je delež cene za dobavo energije v strukturi končne cene znašal 34,9 odstotka, delež omrežnine pa 34,2 odstotka. Delež dajatev v energetiki je znašal 11 odstotkov, delež trošarine 1,9 odstotka in delež davka na dodano vrednost 18 odstotkov končne maloprodajne cene. 

Statistika kaže, da je končna maloprodajna cena za povprečnega industrijskega odjemalca na nacionalnem nivoju lani znašala 92,61 EUR/MWh in je bila za 4,4 odstotka nižja kot leta 2015.

Cena za dobavo energije v pristojnosti dobaviteljev je v letu 2016 znašala v povprečju 44,9 EUR/MWh in se je v obdobju enega leta v povprečju znižala za deset odstotkov. Regulirana cena omrežnine je bila v tem obdobju višja v povprečju za slaba dva odstotka, dajatve v energetiki so se v enoletnem obdobju povišale v povprečju za 12 odstotkov,  trošarina pa je bila nižja v povprečju za slabih pet odstotkov.

Iz podatkov je razvidno, da je delež cene za dobavo energije v strukturi končne cene lani znašal 59,2 odstotka, delež omrežnine 24,4 odstotka, delež dajatev v energetiki 12,6 odstotka, delež trošarine pa 3,8 odstotka končne maloprodajne cene.

Previous Article V teku REUS 2017 na področju ravnanja z energijo
Next Article Vlada podaljšala mandat mag. Dimniku še za šest mesecev
Print
1064