Lani v EU občutno zmanjšanje emisij CO2 iz energetskega sektorja
Ukrepi povezani z zapiranjem gospodarstva in omejitvami prometa zaradi epidemije koronavirusa ter posledično manjše porabe energije so se lani odrazili tudi v zmanjšanju izpustov CO2 iz energetskega sektorja. Poleg zmanjšanja gospodarske aktivnosti in transporta na količino izpustov vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so denimo mrzle zime ali vroča poletja, ki povečajo potrebe po dodatnem ogrevanju ali hlajenju, in številčnost prebivalstva, tako da medletni podatki vendarle niso povsem primerljivi.
Kakorkoli, podatki kažejo, da naj bi bili izpusti iz energetskega sektorja lani v primerjavi z letom 2019 manjši za deset odstotkov, pri čemer so največje zmanjšanje zaznali v Grčiji, in sicer za kar 18,7 odstotka. Zmanjšanje količine izpustov je bilo sicer opaziti v vseh državah članicah, poleg Grčije pa so emisije najbolj upadle še v Estoniji (za 18,1 odstotka), Luksemburgu (za 17,9 -odstotka), Španiji (za 16,2 odstotka) in na Danskem (za 14,8 odstotka). Najmanjša negativna odstopanja v primerjavi z letom prej pa so lani zabeležili na Malti (za odstotek), na Madžarskem (za 1,7 odstotka) ter na Irskem in v Litvi (v obeh primerih za 2,6 odstotka).
Med državami, ki prispevajo največji delež k skupnim evropskim izpustom CO2, ostaja daleč pred vsemi Nemčija s 25-odstotnim deležem, sledijo ji Italija (11,7 odstotka), Poljska (11,5 odstotka), Francija (10,8 odstotka) in Španija (8,1 odstotka). Nevedna peterica držav tako prispeva skoraj tri četrtine vseh izpustov CO2 v EU. Na drugem koncu lestvice pa je med državami z najmanjšim deležem k skupnim evropskim emisijam CO 2 tudi Slovenija (0,5-odstotni delež).
656