Anonym
/ Categories: Energetika

Na obisku pri doc. dr. Dragu Paplerju

Doc. dr. Drago Papler, zaposlen v Gorenjskih elektrarnah, je vsestranska osebnost in obvlada več poklicev. Njegova raziskovalna področja so elektroenergetika, obnovljivi viri energije, management, ekonomika, agroekonomija in turizem.

Drago Papler je prva otroška leta preživel na Brezjah pri Tržiču, mlada leta v Naklem pri Kranju, po poroki je živel v Seničnem v tržiški občini. Pozneje je na Mlaki pri Kranju zgradil hišo, kjer živi z družino in ustvarja.  

Z nenehnim študijem, strokovnim delom in vztrajnostjo je Drago Papler postal elektrotehnik, inženir elektroenergetike, univerzitetni diplomirani ekonomist, diplomirani gospodarski inženir, magister gospodarski inženir in doktor znanosti. S pomočjo teh poklicev lahko povezuje interdisciplinarna znanja pri projektnem in raziskovalnem delu. Doslej je deloval v proizvodnji električne energije, distribuciji in prodaji električne energije.  

Ima torej kar šest poklicev, po duši pa mu je najbolj blizu sedma sila. Poznan je tudi kot novinar, kar je, kot sam pravi, edini poklic, ki ga nima, a se z njim ukvarja najdlje časa, kar 35 let. V zadnjih 15 letih je kot publicist objavil že vrsto knjig. Z raziskavami deluje na področju znanosti, kot docent pa je vključen v pedagoško delo na področju ekonomije in energetike.  

Dejaven tako v podjetju kot v CIGRÉ-CIRED  

Leta 1980 se je zaposlil v podjetju Elektro Gorenjska, d.d., kjer je v Poslovni enoti Kranj do leta 2000 deloval na področju priprave dela in tehnične komerciale investicij. Od leta 2001 do leta 2006 je delal v tržnih dejavnostih na področju marketinga in prodaje električne energije, ki je bil osnovan po odprtju trga z električno energijo.  

»Od leta 2006 do leta 2014 sem bil v družbi Gorenjske elektrarne vodja službe, po reorganizaciji pa sem postal vodja organizacijske enote Investicije, razvoj in projektiva. Od leta 2014 dalje sem predstavnik vodstva za sisteme vodenja kakovosti in za obvladovanje tveganj, od januarja 2015 pa svetovalec direktorja za raziskave in razvoj v družbi Gorenjske elektrarne,« je dejal doc. dr. Papler.  

Zelo dejaven je tudi v strokovnem Združenju slovenskih elektroenergetikov CIGRÉ-CIRED, kjer že od leta 2001 sodeluje kot predstavnik za stike z javnostmi. Leta 2013 pa je bil izvoljen za člana nadzornega odbora združenja. Od leta 2005 do 2015 je na šestih konferencah CIGRÉ-CIRED imel kar 48 referatov z obravnavo problematike dejavnosti energetike z vidika ekonomike in managementa, in sicer glede problematike elektrarn, razvoja in ekonomike sistemov, okoljske problematike, elektroenergetskega trga in regulacije ter organizacijskih veščin upravljanja.    

Od višjega predavatelja do docenta na Univerzi  

»Kot višji predavatelj energetskih in proizvodnih sistemov, obnovljivih virov energije ter učinkovite rabe energije in ekonomije za inženirje sem od leta 2009 vključen v pedagoško delo višjih, univerzitetnih in podiplomskih izobraževalnih programov. Sodelujem v strokovnih združenjih ter kot predavatelj na konferencah, vodim projekte trajnostnega razvoja in sodelujem v znanstveno-raziskovalnih projektih,« je povedal doc. dr. Papler.  

Sicer pa predava na Univerzi v Novi Gorici, na Visoki šoli za varstvo okolja B & B, v Izobraževalnem centru energetskega sistema (ICES) in izmenično v izbirnih modulih na Biotehniškem centru Naklo. Kot docent in znanstveni sodelavec za področje ekonomije se ukvarja z znanstvenimi raziskavami na Fakulteti za management Univerze na Primorskem.

»Nenehno iskanje novih izzivov mi je postala stalnica na delovnem področju. Opravljam odgovorne vodstvene in svetovalne naloge. Opravil sem raziskave s področja trga z električno energijo, obnovljivih virov energije, ekonomike in managementa ter implikacij razvojnih projektov. Vodil sem projekt uvajanja novega ekološko in energetsko učinkovitega izdelka na trgu, kjer je bilo v akciji prodano 500 ton lesnih peletov,« je pojasnil doc. dr. Papler.  

Privlačijo ga izzivi na področju sistema vodenja kakovosti  

Kot vodja projekta in predstavnik vodstva za sistem vodenja kakovosti v družbi Gorenjske elektrarne je vodil projekt vzpostavitve sistema vodenja kakovosti in pridobitve certifikata po standardu ISO 9001 : 2008. Obseg certifikacije zajema razvoj, proizvodnjo in prodajo električne energije iz obnovljivih virov energije ter vodenje projektov učinkovite rabe energije. Cilj družbe Gorenjske elektrarne je vzpostaviti politiko kakovosti, ki bo vpeta v poslovne procese, predvsem pa usmerjena v poslovno uspešnost ter konkurenčnost družbe.  

»Delo z veseljem opravljam. Iščem priložnosti, da uresničim celovite pristope in pridobljena znanja pri doseganju dolgoročne vizije, poslanstva podjetja in letnih ciljev programa dela v zadovoljstvo lastnika, poslovodstva in zaposlenih. S svojim znanjem, izkušnjami, poznavanjem elektroenergetskega sistema, organizacije in poslovanja se s posluhom za sodelovanje in z vztrajnostjo lotevam novih izzivov na področju sistemov vodenja kakovosti, obvladovanja tveganj in upravljanja z energijo,« je dejal doc. dr. Papler.  

Letos ga čaka nadaljnje delo na področju sistemov vodenja kakovosti, saj bo v septembru objavljena slovenska izdaja prenovljenega standarda ISO 9001 : 2015 z vključevanjem obvladovanja tveganj. Cilj je pridobitev certifikata ISO 50001 za upravljanje z energijo, ki je pomemben na področju tržnih priložnosti vpeljave energetskega knjigovodstva in energetskega nadzornega informacijskega sistema. V njihovi panogi zunanji deležniki pričakujejo družbeno odgovorno trajnostno organizacijo, ki sistematično obvladuje okoljske, varnostne in energetske vidike.  

Pozornost namenja širšemu področju elektroenergetike  

Doc. dr. Papler je zelo aktiven tudi pri pisanju številnih referatov in knjig na strokovnem področju. Med njegovi vidnejšimi knjigami so naslednje: Elektroenergetika skozi čas: 40 let Elektra Gorenjska, Osnove uporabe solarnih toplotnih in fotonapetostnih sistemov, Osnove uporabe lesne biomase in 100 let Kranjske deželne elektrarne Završnica. Na znanstvenem področju pa je soavtor treh znanstvenih monografij: Deregulacija cen, tržne strukture in učinki na trgu električne energije, Distribucija, potrošnja in ekološko osveščena proizvodnja električne energije in Naložbe v trajnostni razvoj energetike.  

Glede možnosti zagotovitve pogojev za še uspešnejše opravljanje poslanstva slovenske elektrodistribucije pa je doc. dr. Papler med drugim poudaril: »Menim, da bi morala imeti distribucija električne energije raziskovalno in razvojno dejavnost, ki bi povezovala družbe elektrodistribucijskih skupin in imela status raziskovalne organizacije, registrirane pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost RS, in bi izvajala raziskovanje in razvoj na področju energetskega managementa, ekonomike in interdisciplinarnih raziskav. Člani raziskovalno-razvojne enote bi se lahko povezovali in sodelovali v projektih z drugimi  nosilci, akterji in organizacijami, kot so univerze, inštituti, zavodi, ustanove, agencije, centri, združenja, družbe in druge institucije ter lokalne skupnosti.«  

Pripravil tudi veliko videofilmov, fotografskih razstav in RTV oddaj  

Sicer pa je bil doc. dr. Papler v prejšnjih letih tudi urednik glasil, zbornikov in regijske televizije. Pripravil je več projekcij dokumentarnih videofilmov in fotografskih razstav s tematskimi ciklusi. Kot publicist je v 35 letih objavil več tisoč poljudnih in strokovnih člankov ter televizijskih oddaj. V mladih letih je spremljal tudi glasbeno področje, vodil radijske oddaje in se ukvarjal s televizijsko produkcijo.  

»Z žalostjo sem sprejel vest, da se je 2. julija 2015 v 86. letu poslovil velikan slovenske narodnozabavne glasbe Slavko Avsenik. Z njim sem v letih 1988-1998 tesno sodeloval pri pripravi kronike ansambla bratov Avsenik in pri izdaji zgoščenke 40 let Avsenikov - 40 let hitov, pri postavitvi galerije Avsenik, pri promociji izdaj nosilcev zvoka glasbene založbe Helidon in pri poročanju za medije. V čast in spomin na utemeljitelja narodnozabavne glasbe sem pripravil posebno spominsko radijsko oddajo Legende živijo večno,« je še povedal doc. dr. Papler.  

Miro Jakomin

Previous Article V Vrbini rastejo novi raziskovalni laboratoriji
Next Article Slovenija začenja s pripravo nacionalnega okvirja za alternativna goriva
Print
2259