O zamenjavi ogrevanja razmišlja petina gospodinjstev
povzeto po sporočilu za javnost
/ Categories: Energetika

O zamenjavi ogrevanja razmišlja petina gospodinjstev

Po zadnji Raziskavi energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2017 dobra petina slovenskih gospodinjstev razmišlja o prehodu na drugačen način ogrevanja ali dopolnitvi obstoječega načina ogrevanja prostorov. Skoraj tri petine teh gospodinjstev kot razlog navaja znižanje stroškov gretja oziroma bolj varčen način gretja. Vse več gospodinjstev motivira tudi zmanjšanje vplivov na okolje, ki jih z gretjem povzročajo. Pogosto pa je razlog za razmišljanje o menjavi ugotovitev, da se življenjska doba obstoječega načina gretja počasi izteka. Raziskava je še pokazala, da so gospodinjstva v enodružinskih hišah bolj zainteresirana za spremembo ali dopolnitev načina gretja od gospodinjstev v večstanovanjskih stavbah.

V ospredju centralno ogrevanje in toplotne črpalke

Med tistimi, ki razmišljajo o prehodu na drugačen načina ogrevanja bi polovica gospodinjstev izbrala centralno ogrevanje. Največ vprašanih bi za novo ogrevalno napravo izbrala toplotno črpalko zrak-voda. Teh je skoraj petina. Specialni kotel na lesno biomaso bi izbralo 16 odstotkov. Sledi toplotna črpalka zrak-zrak, ki bi jo izbralo slaba desetina. Toplotno črpalko voda-voda bi izbralo 7 odstotkov in sprejemnike sončne energije 6 odstotkov. Slaba petina vprašanih pa se še ni odločila, katero ogrevalno napravo bi izbrala. Pri izbiri naprav za dopolnitev sistema ogrevanja bi jih dobra petina izbralo toplotno črpalko zrak-voda. Dobra desetina pa bi izbrala sprejemnike sončne energije.

Zanimivi so bili tudi odgovori na vprašanje, kje gospodinjstva dobijo največ informacij o ogrevalnih napravah. Tako za dobro petino gospodinjstev ostaja glavni vir informacij o ogrevalnih napravah internet. Dobra tretjina išče informacije pri prijateljih ali znancih, skoraj četrtina pri trgovcih, 16 odstotkov pri izvajalcih del in monterjih ter 14 odstotkov pri ponudnikih naprav. Zanimivo je tudi, da le dobra desetina anketiranih išče nasvete v energetsko-svetovalnih pisarnah mreže ENSVET, kljub temu, da so nasveti brezplačni, in manj kot desetina pri strokovnjakih. 

Drugače, pa če vas zanima, koliko denarja, energije in emisij CO2 bi z menjavo ogrevanja prihranili v vašem domu, lahko to preverite na brezplačni spletni aplikaciji www.porabimanj.si  Aplikacija vam bo izračunala tudi okvirne stroške investicije in vračilne dobe za posamezne načine ogrevanja. (bj)
Previous Article Na razpisu Borzena uspešnih pet projektov
Next Article Srednješolci iz vse Slovenije prikazali izjemno znanje o energetiki
Print
1073