Objavljeno poročilo o stanju na področju energetike v Sloveniji v letu 2016
Agencija za energijo je objavila krovno poročilo o stanju na energetskem področju v Sloveniji v minulem letu, ki celovito prikazuje razmere na trgih z električno energijo in zemeljskim plinom ter pri oskrbi s toploto, pri čemer je ključna ugotovitev, da se konkurenčnost tako veleprodajnega kot maloprodajnega trga elektrike in zemeljskega plina povečuje, odjemalcem pa je bila tudi v letu 2016 zagotovljena zanesljiva dobava.
Prav tako se znižujejo cene, žal pa predvsem pri elektriki maloprodajne cene ne sledijo povsem gibanjem cen na veleprodajnem trgu oziroma borzah. Vzrokov je več, med pomembnejšimi so predvsem dodatki v končni ceni, namenjeni spodbujanju proizvodnje iz obnovljivih virov. Agencija je poleg nalog na področju obnovljivih virov že drugo leto zapored spremljala tudi izvajanje ukrepov učinkovite rabe energije pri zavezancih, to so dobavitelji, ki prodajajo energijo končnim odjemalcem.
Sklepna ugotovitev poročila sicer je, da je trg z električno energijo v Sloveniji dobro razvit in pregleden, v prejšnjem letu pa je bil pomemben napredek dosežen tudi v procesih dodeljevanja čezmejnih prenosnih zmogljivosti ter pri spajanju trgov z Italijo in Avstrijo. Število menjav dobavitelja elektrike, kar je pomemben kazalec razmer na trgu, je bilo lani rekordno.
Tudi trg z zemeljskim plinom je doživel veliko pozitivnih sprememb, med drugim se je poraba tega energenta povečala že drugo leto zapored. Pokazali so se ugodni učinki novih pravil za izravnavo odstopanj, zaživelo je delovanje virtualne točke, intenziven je bil tudi razvoj sekundarnega trga s prenosnimi zmogljivostmi. Na slovenskem veleprodajnem trgu je bilo drugače konec leta 2016 registriranih 43 dobaviteljev.
Z vidika odjemalcev je pomembno tudi izvajanje nadzora nad zakonitostjo izvajanja energetskih dejavnosti, kjer agencija povečuje svoje aktivnosti. Na področju varstva pravic odjemalcev se je število sporov, v katerih odloča agencija, povečevalo, kar je verjetno povezano tudi s čedalje večjo ozaveščenostjo odjemalcev glede njihovih pravic. Poročilo opozarja med drugim prav na izreden potencial, ki ga ima dejaven odnos odjemalcev na trgu – agencija ocenjuje, da so v slabih desetih letih po popolnem odprtju obeh trgov samo gospodinjski odjemalci elektrike z menjavami dobavitelja dosegli prihranek v vrednosti več kot deset milijonov evrov.
Prvič so poročilu o stanju na področju energetike dodane tudi študije primerov, ki posamezne vidike delovanja energetskih trgov še podrobneje osvetljujejo, včasih tudi utemeljujejo potrebo po nadaljnjih kritičnih razmislekih. Obširno, 200-stransko poročilo, natančno predstavlja prav vse aktualne vidike delovanja energetskih trgov in tako poleg celovitosti omogoča tudi natančnejše vpoglede zainteresiranih v vsa obravnava področja. Celotno poročilo je sicer dostopno na spletni strani Agencije za energijo.
1021