Ovire so preteklost, gledamo naprej!
povzeto po sporočilu za javnost
/ Categories: Energetika

Ovire so preteklost, gledamo naprej!

Na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko (UL FE) so z razstavo »Ovire so preteklost, gledamo naprej!« ter z omenjeno predstavitvijo bodočim študentom in širši javnosti pokazali, da različne oblike oviranosti posameznika niso ovira pri nabiranju znanja ali pridobitvi zaposlitve.  

V Sloveniji je še vedno veliko prostorov, do katerih zaradi neurejenih površin gibalno ovirani žal nimajo dostopa. To pa ne velja za UL FE, saj ima ta svoje prostore ustrezno prilagojene, kar je ob pregledu že leta 2011 potrdilo britansko podjetje DisabledGo, ki ocenjuje, kako so mesta v Evropi in javne zgradbe prilagojene osebam z različnimi oviranostmi.  

S fotografijami predstavljata svoj pogled na življenje  

Ob tej priložnosti sta preko fotografij spregovorila razvojni inženir na UL FE Anže Pratnemer, dipl. inž. rač. in inf. in študent elektrotehnike Robi Bojanec, ki bo oktobra tekmoval na prvem profesionalnem mednarodnem tekmovanju športnikov invalidov Cybathlon. Oba se z gibalno oviranostjo spopadata zaradi prometnih nesreč, ki sta ju doleteli v preteklosti.  

Ker UL FE omogoča gibalno, slušno ali vidno oviranim gibanje po fakulteti, jima študij oziroma zaposlitev ne predstavljata težave, temveč nemoteno opravljanje vsakodnevnega dela. S fotografijami predstavljata obiskovalcem svoj pogled na življenje po poškodbi in njuno uspešno udejstvovanje na fakulteti.  

»Pomagati želim našim naslednikom in jim pokazati, da se vse da, samo če se hoče. In, da prav tako lahko narediš nekaj iz sebe, če tudi si malo "drugačen",« je dejal Robi Bojanec, ki z veseljem deli svoje izkušnje z bodočimi študenti. Je tudi del ekipe Team Avalanche, skupine študentov in mentorjev Univerze v Ljubljani.  

Predstavili tudi nekatere vidnejše tehnološke dosežke  

Kot je pojasnil prof. dr. Matjaž Mihelj, želijo s perspektivnim ciljem izdelave robotskega invalidskega vozička, ki ga izdelujejo v Laboratoriju za robotiko UL FE, gibalno oviranim osebam omogočiti premagovanje ovir v urbanem okolju in se oktobra predstaviti na mednarodnem tekmovanju Cybathlon, ki spodbuja razvoj novih tehnologij.  

Prof. dr. Igor Škrjanc iz Laboratorija za avtonomne mobilne sisteme UL FE je ob otvoritvi fotografske razstave predstavil rehabilitacijski voziček. Prof. dr. Andrej Košir, predstavnik Laboratorija za uporabniku prilagojene komunikacije in ambientno inteligenco UL FE, pa je ob tej priložnosti izpostavil tudi tehnologijo socialno inteligentnih storitev in aplikacij za posebne potrebe. Prof. dr. Andrej Košir je tudi član Komisije za pravice študentov s posebnimi potrebami na Univerzi v Ljubljani.    

Poleg tega so na UL FE poudarili, da imajo inženirji z gibalnimi ovirami enake možnosti tudi za zaposlitev. Da je temu res tako, je pritrdil Anže Pratnemer, zaposleni na fakulteti: »Zaposlitev na UL FE mi je prinesla ne le finančno neodvisnost, ampak tudi ponovni občutek, da sem kljub svoji drugačnosti lahko del enkratne ekipe, ki me je sprejela medse z najvišjo mero empatičnosti in želje po pomoči.«  

Anže Pratnemer je aktivno vpet tudi v projekte Laboratorija za telekomunikacije na Fakulteti za elektrotehniko (LTFE), kot je npr. projekt E-Cho, pri katerem sodeluje in je lahko v pomoč tudi študentom z različnimi oviranostmi. To je  spletna učilnica, ki je še posebej v pomoč študentom z gibalnimi ovirami, ker lahko gledajo videopredavanja od doma, slabovidni si lahko pomagajo s povečevalnimi stekli, gluhi imajo lahko podnapise,  za dislektike pa je posebna vrsta pisave. Anžeta vodi vizija sooblikovanja razvoja IKT industrijskih in raziskovalnih projektov, s katerimi želijo izboljšati kakovost življenja.  

UL FE ni samo sodobna, ampak tudi socialna fakulteta  

Avtorici fotografij razvojnega inženirja na UL FE Anžeta Pratnemerja sta Anja Čekada in Anja Moškon, fotografije študenta elektrotehnike Robija Bojanca pa sta posnela Blaž Vizjak in Milan Simčič. Z razstavo želijo na UL FE pokazati, da niso samo sodobna in napredna, temveč tudi socialna fakulteta, ki omogoča lažjo mobilnost gibalno, slušno in vidno oviranim ljudem.

Kot je med drugim povedala mag. Maja Slovenc, tajnik fakultete, so predavalnice in laboratoriji v vseh štirih nadstropjih opremljeni z dvigali in klančinami, tipke v dvigalih so v višini, ki omogoča upravljanje dvigala iz invalidskega vozička, v dvigalih pa so tudi oznake z Braillovo pisavo in glasovna informacija namenjena slabovidnim. Omenila pa je še več drugih pomembnih pripomočkov, ki na UL FE olajšujejo življenje osebam, ki se spopadajo z gibalno oviranostjo. (mj)

)UL FE je vključena tudi na seznam portala: www.pridem.si

Previous Article Tehnika je še vedno pomembna
Next Article EKS moramo graditi z znanjem in širokim sodelovanjem
Print
2504