PIES 2016: Integracija informacijskih sistemov!
Anonym
/ Categories: Energetika

PIES 2016: Integracija informacijskih sistemov!

Da je zanimanje za omenjeno vodilno temo (Asset management) veliko, potrjuje tudi dejstvo, da se je 9. posvetovanja o informatiki v energetiki letos udeležilo kar 120 udeležencev iz slovenskih energetskih podjetij, nekaj pa jih je bilo s tega področja tudi iz sosednje Hrvaške.  

Uvodno predavanje je tudi letos imel dr. Norbert Pillmayr iz Kelaga, sicer že dolgoletni uvodničar na posvetovanju PIES, vedno pa z neko novo temo. Tokrat je predaval o upravljanju s sredstvi v energetiki (Asset management). Na tem področju Avstrijci v glavnem delujejo podobno kot naši strokovnjaki, vendar pa zagotovitev sredstev pri njih ni tako velik problem, kot je pri nas.

Na posvetovanju PIES tudi letos več aktualnih tem  

O upravljanju s sredstvi v energetiki v dobi kognitivnih tehnologij (trendi in primeri iz prakse) je predaval Boštjan Gabrijelčič iz IBM-a. O upravljanju IKT storitev je spregovoril mag. Peter Fajfar iz Elektra Ljubljana. O informacijski podpori učinkovitemu upravljanju s sredstvi ter o določanju prioritet naložb iz naložbenega portfelja podjetja pa so spregovorili strokovnjaki iz Elesa.

Program je potekal še v treh sekcijah: Poslovna informatika - mobilne aplikacije, energetika v »oblaku«, poslovna analitika; Pametna omrežja in internet stvari - napovedovanje v energetiki; Procesna informatika - vodenje (elektrika, plin, toplota, tehnološka para …), nadzor in statistika, itd.   

V okviru tega posvetovanja sta potekali tudi dve okrogli mizi, in sicer Strategija IT: kako obvladovati IT v energetskih podjetjih (dr. Rok Rupnik, PMP) ter Integracija tehničnih sistemov in obvladovanje podatkov v podjetjih  elektroenergetskega sektorja (Andrej Souvent, EIMV).    

Sistem Maximo je podjetjem lahko v veliko pomoč  

Med vrsto zanimivih strokovnih tem s področja informatike posebej omenimo  predavanje »Asset management« v dobi kognitivnih tehnologij, ki ga je imel Boštjan Gabrijelčič iz IBM. Predstavil je, v kakšno smer se razvija njihovo orodje za upravljanje s sredstvi.  

IBM Maximo Asset Management je informacijski sistem za računalniško podprto upravljanje sredstev in storitev, ki na podlagi učinkovite podpore upravljanju sredstev, upravljanju dela, skladiščnem poslovanju ter nabavi pomaga podjetjem pri maksimiranju produktivnosti in podaljšanju življenjske dobe ključnih sredstev ter povrnitvi investicij v njih.   

V sistem Maksimo bodo integrirali vmesnike za drone  

Z uporabo sistema IBM Maximo lahko podpremo upravljanje vseh vrst sredstev, minimiziramo nepredvidene zastoje, zmanjšamo neplanirano vzdrževanje, optimiramo skladiščne zaloge, zagotovimo pravočasno razpoložljivost rezervnih delov, učinkovito obvladujemo nabavo, zmanjšamo stroške vzdrževanja in povečamo operativno učinkovitost.  

Kot je napovedal Boštjan Gabrijelčič, bodo do leta 2020 v sistem Maksimo integrirali vmesnike za drone, ki so bistveno cenejši od helikopterjev, s katerimi so v elektro distribuciji opravljali preglede omrežja s termovizijsko kamero. To ponudniki tovrstnih sistemov vedo in si tudi prizadevajo za nove inovativne rešitve. Na tem področju nas vsekakor čaka zanimiva prihodnost.

Povezovanje sistemov velik izziv v energetiki  

Kot je povedal Andrej Souvent iz EIMV, so na letošnjem posvetovanju PIES dali velik poudarek integraciji informacijskih sistemov. Pri vseh novih izzivih v elektroenergetskem sistemu, tako v prenosu kot v distribuciji, je treba uvajati tudi nove informacijske sisteme in jih tudi integrirati, saj so potrebni zelo kakovostni podatki in ravno tu je velik problem.  

Ena od okroglih miz je bila namenjena prav iskanju odgovorov na ključno vprašanje, kako se v energetiki spopasti s problematiko integracije sistemov, tudi v vidiku združevanja IT področja, to je poslovne informatike in tudi procesne informatike. Ti procesi so bili namreč doslej zelo zaprti, prihodnji koncepti vodenja obratovanja sistema in Asset menedžmenta, pa zahtevajo, da se tudi ti sistemi povezujejo, seveda ob upoštevanju vseh varnostnih omejitev, pa tudi zavedanja tveganj.        

Potrebna tudi zaščita pred zlonamernimi vdori  

Ena ključnih ugotovitev na letošnjem posvetovanju PIES je torej bila, da se informacijske tehnologije in procesna informatika združujejo, in da tukaj obstajajo nevarnosti varnostne narave, na kar je treba biti zelo pozoren in pazljiv, saj obstajajo možnosti zlonamernih dejanj, npr. hekerski vdori v sistem in podobno.  

Kako je z rešitvami glede ustrezne zaščite na tem področju? Kot je povedal mag. Miran Novak, (so)predsednik programskega sveta PIES, tu ni nekih popolnih rešitev. Predvsem je treba delovati z zdravo pametjo in se ne izpostavljati nevarnostim. Potrebno se je držati osnovnih pravil in ne zanemarjati nasvetov oz. priporočil strokovnjakov za informacijsko varnost. Vsak strošek, ki si ga energetska podjetja privoščijo v ta namen, gotovo ni stran vržen denar.  

Sosedje napovedali še močnejšo udeležbo  

»Predstavniki nekaterih hrvaških energetskih podjetij so se vsi zelo pohvalno izrazili o letošnji konferenci PIES in napovedali v letu 2017 še večjo udeležbo.  Čutijo, da je upravljanje s sredstvi v energetiki prava niša in to pogrešajo pri svojem delovanju. To nas v programskem svetu PIES veseli in tudi zavezuje, da skušamo vsako leto temu posvetovanju dodati nekaj novega, da ne bi v naši stroki nazadovali,« sta po končanem dogodku poudarila dr. Rok Rupnik, predsednik programskega sveta PIES in mag. Miran Novak, (so)predsednik programskega sveta.   

Kot je dejal slednji, PIES v okviru regulatornih možnosti podpirajo podjetja, ki so tudi uporabniki informacijskih storitev v energetskem sektorju. Pretežni del sponzorskih sredstev pa dobijo od ponudnikov informacijskih storitev, to je od prodajalcev, s katerimi imajo že vsa leta tihi dogovor, da ne predstavljajo svojih storitev kot nek EPP, ampak na strokoven način.  

Strokovnjaki vedo, zakaj in po kaj pridejo na PIES  

»Zanimivo je, da se prvi dan, ko je pozno popoldan, še po 18. uri, potekala okrogla miza, udeleženci srečanja niso porazgubili po mestu, ampak so vztrajali do konca. To pomeni, da ljudje ne pridejo v Portorož zato, da bi videli palme in se sprehajali ob morju, ampak točno vedo, zakaj in po kaj pridejo na PIES. Vidimo, da je s tem dosežen namen in to nam vliva voljo, da si bomo tudi v prihodnje prizadevali za pripravo kakovostnih strokovnih predavanj,« je poudaril mag. Novak.  

V naslednjem letu bo potekal že 10. jubilejni PIES  

Glede na dolgoletne izkušnje, bodo že sicer kakovostno posvetovanje PIES skušali dvigniti še na višjo strokovno raven, za kar bo priložnost v letu 2017, ko bo v Portorožu potekalo že 10. jubilejno posvetovanje o informatiki v energetiki. Kot je povedala Branka Saviozzi, predsednica organizacijskega odbora PIES, nameravajo prenoviti predvsem strokovni del posvetovanja, vodilno temo predavanj pa bodo predvidoma zasnovali nekje do marca v prihodnjem letu.

Previous Article Na razpisu 8 milijonov evrov za sofinanciranje
Next Article Še en pravilnik v javni obravnavi
Print
1458