Pipistrel s študenti do novih rešitev električnega pogona letal
Med prijavljenimi študenti iz enajstih držav je bilo izbranih le 20 najboljših študentov s področja letalstva, inženirstva in oblikovanja, v ožji izbor pa so se prebili tudi nekateri slovenski kandidati.
Cilj dogodka je spodbuditi študente, da raziščejo in predlagajo inovativne koncepte in rešitve pri načrtovanju novih letal s hibridno-električnimi pogoni. Na Hackathonu bodo oblikovane interdisciplinarne skupine študentov pod vodstvom strokovnjakov iz področja električnega, strojnega in letalskega inženirstva ter oblikovanja. Študentje bodo raziskovali številne teme, od tega kako naj bi izgledala pilotska kabina hibridno-električnega letala, kakšna bi morala biti učinkovitost oblike letala, do tega kako doseči, da bo novo inovativno letalo sprejeto s strani pilotov in potnikov kot varno, udobno in zanimivo za potovanja. Skupina študentov, ki bo po presoji interne komisije predlagala najboljšo rešitev, bo kot nagrado prejela plačano trimesečno pripravništvo v podjetju Pipistrel v Ajdovščini.
Projekt MAHEPA je prejel sredstva iz raziskovalnega in inovacijskega programa EU Obzorje 2020. Projekt vodi slovenski proizvajalec letal Pipistrel, sodelujejo pa še: Univerza v Mariboru, Compact Dynamics, DLR, Univerza v Ulm, H2Fly, Politecnico di Milano in TU Delft.
Cilji projekta sledijo evropskim okoljskim zahtevam v prometu, ki narekujejo 70-odstotno zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov do leta 2050. Ključni rezultat projekta MAHEPA pa bo nov, modularni hibridno-električni pogonski sklop za letala, ki bo deloval na alternativna goriva ali vodik in bo imel potencial za uporabo na večjih letalih.
902