Pismo o nameri za vzpostavitev mreže brezogljičnih šol
povzeto po sporočilu za javnost
/ Categories: Energetika

Pismo o nameri za vzpostavitev mreže brezogljičnih šol

Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je z ravnateljema OŠ Dol pri Ljubljani Gregorjem Pečanom in III. OŠ Celje Aleksandrom Verhovškom podpisal pismo o nameri za projekt vzpostavitve mreže brezogljičnih šol. Na ta način naj bi oblikovali mednarodno mrežo brezogljičnih šol, hkrati pa bodo sistematično zmanjšali ogljični odtis šol in vzgajali mladostnike.

Pobuda za projekt je prišla s strani Ministrstva za okolje in prostor (MOP) in ravnateljev slovenskih šol. Minister ocenjuje, da je odsev dolgoročne strategije razogljičenja Slovenije. "Skladno z evropskimi predpisi mora Slovenija pripraviti dolgoročno strategijo razogljičenja do leta 2050. Na tej poti mora analizirati vse sektorje, ki emisije povzročajo in jih znižati," je rekel mag. Andrej Vizjak in dodal, da bo projekt vključeval več sklopov: učinkovito rabo energije, obnovljive vire, trajnostno mobilnost in ne nazadnje skrbno ravnanje z odpadki ter hrano.

Ravnatelj Gregor Pečan je povedal, da je ideja za projekt zorela več kot leto dni, ravnatelj Aleksander Verhovšek pa je pojasnil, da osnovne šole že zdaj vodijo vrsto dejavnosti na področju okoljevarstva in izrazil željo, da bi ta projekt povezal tudi srednje šole ter vrtce, saj bi le tako zajeli celotno populacijo.

Projekt bodo septembra začeli izvajati pilotni vzgojno-izobraževalni zavodi, ki bodo koncept preizkusili, po prvem letu pa bi ga ponudili zavodom širom države in tudi v mednarodnemu okolju, na primer prek projekta Erasmus+, ki ga bodo skupaj s partnerskimi šolami iz Italije, Hrvaške, Avstrije in Madžarske prijavili na nacionalnem uradu Cmepius in bo lahko podlaga za širjenje ideje mreže brezogljičnih šol širom Evrope.

V okviru MOP se že izvaja LIFE integralni projekt, ki bo v sklopu svojih aktivnosti lahko pripomogel k vzpostavitvi in oblikovanju mreže brezogljičnih šol ter kasneje z mreženjem med projektoma tudi prispeval k določenim vsebinskim sklopom projekta. MOP je vodilni partner projekta LIFE-IP CARE4CLIMATE, v sklopu katerega skupaj s še štirinajstimi drugimi partnerji spodbuja zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2020 s pogledom na 2030. Projekt traja do konca leta 2026 in se ukvarja s promocijo trajnostne mobilnosti, učinkovite rabe energije, obnovljivih virov energije, zmanjševanja količin odpadne hrane in v blaženje podnebnih sprememb usmerjeno rabo tal z namenom prehoda v nizkoogljično družbo. Eden izmed pomembnejših ciljev projekta je med drugim povečati osveščenost splošne javnosti glede podnebnih sprememb, njihovega blaženja in spremembe navad v vsakodnevnem življenju za učinkovitejši, hitrejši prehod v nizkoogljično družbo, pravijo na MOP.(ja)

Previous Article Prihodnji teden Vrh zelene elektrike
Next Article Slovenija uspešno stopa po poti preoblikovanja energetskega sistema
Print
917
Avtor fotografij:Ministrstvo za okolje in prostor