Podnebne spremembe v teh dneh pomembna tema doma in na tujem
Na včerajšnji seji Sveta za trajnostni razvoj in varstvo okolja so udeleženci med drugim obravnavali dolgoročni nacionalni strateški okvir za prilagajanje podnebnim spremembam, gradbeno ter prostorsko zakonodajo ter Poročilo o stanju okolja 2016.
Članom sveta so predstavili vsebine, namen in cilji osnutka Nacionalnega strateškega okvira za prilagajanje podnebnim spremembam. Osnutek, ki je v javni obravnavi do 21. novembra, predstavlja prvi korak k razvoju celovitega medsektorskega procesa prilagajanja podnebnim spremembam v Sloveniji. Gre za dolgoročni strateški dokument, ki bo predstavljal izhodišče za pripravo izvedbenega načrta ukrepov prilagajanja po posameznih sektorjih. Pri njegovi pripravi so v sklopu Medresorske delovne skupine za prilagajanje podnebnim spremembam sodelovali predstavniki iz različni sektorjev in drugi posamezniki. Razprava se je odvila o vključevanju širše javnosti v pripravo strateškega dokumenta, shemi kazalca ranljivosti Slovenije in vključevanju scenarijev podnebnih sprememb v načrtovanje in izvedbo aktivnosti posameznih sektorjev. Člani so pozdravili pripravo dokumenta, proces vključevanja drugih sektorjev in širše javnosti in zavezo k razširjanju informacije o posvetu z delavnico, ki ga ministrstvo organizira 17. novembra v prostorih ministrstva na Dunajski 48.
Na seji Sveta so predstavili tudi osnutke zakonov o urejanju prostora, gradbenega zakona ter zakona o pooblaščenih arhitektih in inženirjih, ki naj bi celovito prenovili področje urejanja prostora in gradnje. Ministrstvo za okolje in prostor je predstavilo še Poročilo o stanju okolja za leto 2016, ki bo predvidoma sprejet do konca januarja 2017. Na podlagi tega poročila pa bo ministrstvo prihodnje leto pripravilo Nacionalni program varstva okolja, ki je ključni dokument varstva okolja.
V maroškem Marakešu se danes namreč začenja osrednji del podnebne konference ZN, ki ga bo zaznamovalo zasedanje vidnejših političnih predstavnikov držav. Vrha, ki bo potekal do četrtka, se bodo udeležili predvsem ministri, med njimi, kot že rečeno ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. Osrednji del je namenjen predvsem številnim izjavam in govorom visokih predstavnikov, predvsem ministrov, obenem pa bodo potekali tudi številni drugi pomembni dogodki. Jutri bo tako na vrsti ministrski dialog o podnebnih financah. Prav tako jutri bo na dnevnem redu tudi visoki dogodek na temo krepitve podnebne ambicije in ostale pomoči, v četrtek pa se med drugim obeta še dogodek na temo globalne podnebne dejavnosti.
Osrednji namen letošnje podnebne konference, ki se je začela 7. in se bo zaključila 18. novembra, je sicer postaviti temelje za izvajanje lani sprejetega pariškega podnebnega sporazuma, pomembnejših sklepov pa tokrat ne gre pričakovati. Kljub vsemu pa bo konferenca v Maroku začrtala pot proti letu 2018, ko bodo države izvedle prvi t. i. pospeševalni dialog. Do tega leta bo medvladni panel za podnebne spremembe (IPCC) pripravil strategijo za doseg cilja 1,5 stopinje Celzija. Na tej podlagi naj bi se države dogovorile, kako povečati ambicije v končnih nacionalnih prispevkih, ki bodo začeli veljati leta 2020.
1304