Zaradi neodziva vlade na zadnji poziv z 18. marca, SDE posegel po skrajnem sredstvu.
Splošna stavka bo trajala do 21. aprila do 14. ure, aktivnosti pa se bodo stopnjevale na dva dni. Kot pa so poudarili v SDE, se stavka ob vzpostavitvi konstruktivnega dialoga z vlado, lahko kadar koli prekine oziroma zaključi. Stavko so podprli tudi drugi sorodni sindikati in Zveza svobodnih sindikatov, saj je po besedah predsednika Dušana Semoliča ta zaradi nevarnih razmer v panogi potrebna in upravičena ter ob tem obsodil pasivnost vlade. Pozval jo je k reševanju težav v panogi v sodelovanju z zaposlenimi v elektrogospodarstvu.
Po besedah predsednika SDE Branka Sevčnikarja so v sindikatu izčrpali vsa možna sredstva, da bi vzpostavili dialog z vlado in z uradno napovedjo stavke čakali do zadnjega trenutka. Kljub dogovorom oziroma poskusom dogovorov v zadnjih petih letih namreč ni prišlo do nikakršnega napredka. S tem pa obstaja nevarnost, da bo sistem začel počasi hirati in ne bo več zagotavljal svojega poslanstva – oskrbe državljanov in gospodarstva z električno energijo.
Član predsedstva sindikata Valter Vodopivec je povedal, da je SDE vladi posredoval dve stavkovni zahtevi. V prvi zahteva, da vlada in pristojna ministrstva nemudoma v sodelovanje z vsemi deležniki, vključno s SDE, oblikujejo in sprejmejo odločitev o prestrukturiranju in organiziranju slovenskega elektrogospodarstva na način, da se ohrani varno in zanesljivo delovanje energetskega sistema Slovenije ter zagotovi nadaljnjo kvalitetno in zanesljivo oskrbo odjemalcev z električno energijo. V drugi stavkovni zahtevi pa zahtevajo, da se od sprejetja zahtevanega dokumenta nemudoma ustavijo vse enostranske aktivnosti na področju odpuščanja zaposlenih pod pretvezo domnevnih racionalizacij in optimizacij družb v elektrogospodarstvu Slovenije.
V elektrogospodarstvu stavka poteka nekoliko drugače kot v drugih sistemih. Spoštovati je treba zakon o stavki in posamezne člene drugih zakonov, ki zagotavljajo normalno delovanje celotnega sistema družbe, je povedal Branko Sevčnikar. V predstavitvi poteka stavke je Valter Vodopivec povedal, da se bo stavka v času med 4. in 21. aprilom izvajala ob različnih dnevih in se stopnjevala, začela pa se bo z dvournimi zbori delavcev. Kot je še poudaril, se bo izvajalo vse tisto, kar so delavci v elektrogospodarstvu dolžni zagotoviti na osnovi zakona. V kolikor stavka ne bo prekinjena zaradi ustreznih rešitev v dialogu z vlado, se bo stopnjevalo omejevanje proizvodnje. Tako bo proti koncu že čutiti določene posledice pri oskrbi z električno energijo.
S stavko SDE želi doseči konstruktiven in strokoven dialog z vlado o vseh težavah v elektrogospodarstvu, zato so pripravljeni sindikalni boj zaostriti do skrajnosti. Upajo pa, da bo prevladal razum in jih bo vlada slišala, saj je, glede na razmere v elektrogospodarstvu, skrajni čas za to. Še enkrat pa so poudarili, da bo SDE pri organizaciji in izvedbi splošne opozorilne stavke v celoti spoštoval določbe veljavnih zakonov ter tudi zagotavljali minimum delovnega procesa.