V naslednjem evropskem finančnem okviru naj bi za posodobitev omrežij namenili več deset milijard evrov, dobršen del tudi za energetiko.
Evropska komisija je predstavila načrt, po katerem bo financirala za 50 milijard evrov naložb v ključno evropsko infrastrukturo. Z namenskimi naložbami za izboljšanje evropskih prometnih, energetskih in digitalnih omrežij bo po oceni komisije mogoče ustvariti nova kakovostna delovna mesta in spodbuditi konkurenčnost v času, ko jo Evropa najbolj potrebuje. Z instrumentom za povezovanje Evrope se bo zagotovilo financiranje projektov, ki so namenjeni zapolnjevanju manjkajočih povezav v evropskih energetskih, prometnih in digitalnih omrežjih. Ti projekti bodo prav tako okrepili okoljske vidike evropskega gospodarstva s spodbujanjem uporabe čistejših prevoznih sredstev, hitrih širokopasovnih povezav in omogočanjem uporabe energije iz obnovljivih virov v skladu s strategijo Evropa 2020. S financiranjem energetskih omrežij bo mogoče dodatno povezati notranji energetski trg, zmanjšati energetsko odvisnost in povečati zanesljivost oskrbe z energijo. Da bi olajšala financiranje instrumenta za povezovanje Evrope, je Komisija sprejela tudi pogoje v zvezi s pobudo za projektne obveznice, ki jo je napovedala v strategiji Evropa 2020. Tovrstne obveznice bodo eno od številnih sredstev za delitev tveganj in instrument, s katerim naj bi k vlaganjem in sofinanciranju projektov privabili zasebne vlagatelje.
Pilotna faza, ki jo bo vodila Evropska investicijska banka, se bo začela izvajati že naslednje leto, v njenem okviru pa bodo izbrali pet do deset projektov iz enega ali več ciljnih sektorjev (prometni, energetski in širokopasovni), pri čemer bodo prednost imeli tisti, ki so že razmeroma daleč v postopku izbora ponudb in financiranja ali potrebujejo refinanciranje po gradbeni fazi.
Za energetske projekte dobrih 9 milijard evrov
Sicer pa bo v skladu z omenjenim načrtom v energetski sektor predvidoma vloženih 9,1 milijarde evrov za izgradnjo vseevropskega infrastrukturnega omrežja, da bi se izpolnili zastavljeni energetski in podnebni cilji. S pomočjo instrumenta za povezovanje Evrope bo mogoče odpraviti tudi finančne vrzeli in ozka grla v omrežju. Z izboljševanjem medsebojnih povezav pa se bo po mnenju komisije nadalje razvijal enoten energetski trg, s čimer bo zagotovljena zanesljivejša oskrba Evropejcev z energijo, omogočen pa bo tudi stroškovno učinkovitejši prenos obnovljive energije po vsej Uniji. (bj)