Prihodnost je električna, so se strinjali na včerajšnji okrogli mizi v Novi Gorici, ob praznovanju visokega jubileja SENG.
V Novi Gorici se je včeraj v konferenčnem centru Perla odvijala slovesnost ob 70-letnici uspešnega delovanja Soških elektrarn Nova Gorica (SENG). V prvem delu srečanja je potekala okrogla miza z naslovom Prihodnost je električna – priložnosti naše regije.
V uvodnem delu so nastopili prof. Janez Koželj, podžupan Mestne občine Ljubljana, Črtomir Špacapan (Regijska razvojna agencija) in Rajko Leban (Goriška lokalna energetska agencija).
Prof. Janez Koželj je poudaril, da je prihodnost električne mobilnosti v souporabi. Zato je potrebno, da električno mobilnost učinkovito povežemo z drugimi koncepti trajnostne mobilnosti in trajnostne kulture. Črtomir Špacapan je omenil problematiko izpustov in podnebnih sprememb ter poudaril, da moramo spremeniti navade v mestih v smeri trajnostne mobilnosti. Občina Nova Gorica je na tem področju zelo aktivna in si prizadeva, da bi pridobila čim več evropskih in drugih sredstev za izvedbo projektov. Rajko Leban je poudaril, da je bila Goriška lokalna energetska agencija prva, ki je v Sloveniji pridobila tehnično pomoč Evropske investicijske banke za izvedbo investicij na področju učinkovite rabe energije v regiji. Zatem je na kratko predstavil trajnostne razvojne potenciale regije.
Razvojna prizadevanja usmeriti v nove tehnologije
Na popoldanski okrogli mizi so sodelovali Alida Rejec (SENG), Robert Golob (GEN-I), Ivo Boscarol (Pipistrel), Bojan Sever (Občina Idrija), Sandra Sodini (EZTS GO) in Uroš Blažica (Elektro Primorska). Strinjali so se, da je prihodnost električna. V goriški regiji že potekajo nekateri projekti električne mobilnosti, je pa še veliko želja in načrtov. Regija ima namreč še veliko neizkoriščenih razvojnih zmogljivosti, in da bi jih uresničili, je potrebno dobro medsebojno sodelovanje.
Alida Rejec je poudarila, da se je v dosedanjih letih v SENG-u nabralo ogromno znanja in strokovnosti, tako na področju obratovanja in vzdrževanja, kot tudi pri izgradnji novih proizvodnih projektov, predvsem hidroelektrarn. Posebej je izpostavila strokovno znanje, s katerim SENG razpolaga na področju izgradnje malih hidroelektrarn. Električna mobilnost je namreč neposredno povezana z MHE, saj zahteva razpršene vire energije. Robert Golob je opozoril, da se v svetu dogajanje na področju električne mobilnosti in obnovljivih virov energije zelo hitro spreminja. Razmišljanje, da bi danes naša prizadevanja gradili na obstoječih tehnologijah, je po njegovem preživeto in nima bodočnosti. Priporočil je, da bi znanje, s katerim razpolagajo SENG skušali aktivirati v razvoj novih tehnologij.
Ivo Boscarol je glede obnovljivih virov energije dejal, da v Sloveniji ne gre samo za potencial hidroenergije, ampak so tudi možnosti za izrabo sončne in vetrne energije, kar naj bi bolj izkoristili. Strinjal se je z dr. Golobom, da moramo razvojna prizadevanja usmeriti v nove tehnologije. Bojan Sever je povedal, da se je v štirih letih zelo dobro obneslo delovanje konzorcija, v katerem sodelujejo SENG, Občina Idrija, Elektro Primorska, Kolektor in Eles. Omenjeni konzorcij sodeluje z Japonci na področju oskrbe z električno energijo.
Sandra Sodini je predstavila delovanje Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS GO),
dva projekta na področju čezmejnega razvojnega sodelovanja in druge možnosti na tem področju. Uroš Blažica je izpostavil pomen dobrega sodelovanja med Elektro Primorsko in nekaterimi drugimi elektroenergetskimi družbami. Strinjal se je z ugotovitvijo, da se premalo zavedamo sodobnih izzivov. Po njegovem je vsekakor treba bolj izkoristiti priložnosti, povezane s trendi na področju električne mobilnosti.
Direktor Soških elektrarn Nova Gorica Marjan Pintar je na začetku drugega dela slavnostnega srečanja poudaril, da praznovanje visokega jubileja družbe SENG poteka v toku življenja. »Čeprav je naša najstarejša delujoča elektrarna iz leta 1911 in so bile prve večje elektrarne na reki Soči zgrajene ob koncu 30. let prejšnjega stoletja, smo Soškarji za svoj rojstni dan izbrali leto 1947, takrat, ko je bila Primorska priključena domovini Sloveniji. S časi, ko v teh krajih ni bila govorjena slovenska beseda, se ne moremo istovetiti.«
V nadaljevanju je novogoriški župan Matej Arčon med drugim dejal, so Soške elektrarne Nova Gorica neločljivo povezane z okoljem, mestom, regijo, reko Sočo in pritoki, ne nazadnje pa tudi s prebivalci, katerim SENG zagotavlja električno energijo.
Matjaž Marovt, generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne, v okviru katerega posluje SENG, je omenil sožitje med Soškimi elektrarnami in naravnim okoljem ter lokalno skupnostjo kot zgled dobre prakse, ki jo v skupini HSE zelo cenijo. »Cenimo zanesljivost v proizvodnji električne energije iz žlahtnega vodnega potenciala Soče in njenih pritokov. Neprecenljivega pomena so izkušnje, znanje in inovativnost zaposlenih v Soških elektrarnah na področju izgradnje, obratovanja in vzdrževanja hidroelektrarn in MHE v preteklosti in danes. To je skupno bogastvo, ki ste ga ustvarili v sedmih desetletjih, hkrati pa tudi odlična popotnica za vašo in našo prihodnost. In prihodnost energetike ob prehodu v brezogljično elektrificirano družbo bo izziv, ki se ga še ne zavedamo,« je dejal direktor HSE.
Kot je poudaril slavnostni govornik minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič, se je družba SENG v dosedanjih letih uveljavila kot zanesljiv, strokoven in zaupanja vreden proizvajalec električne energije. Čestital je družbi SENG in nadaljeval: »Skozi vaš razvoj ste se soočali z ostrimi zahtevami in celo nasprotovanji vašim načrtom o gradnji novih oz. obnovi obstoječih hidroelektrarn na Soči in njenih pritokih. Vendar ste se na to odzvali s pozitivnim odnosom do narave in lokalne skupnosti. Le tako je danes mogoče zagotavljati trajnostno sožitje energetike, narave in ljudi. Vedno znova me preseneti, da je potrebno v današnjem času še vedno razlagati, da ima električna energija, ki je proizvedena iz OVE, širšo in ne le tržno vrednoto. Njena raba, namreč poleg varčevanja z energijo, predstavlja najbolj učinkovit ukrep za zniževanje izpustov toplogrednih plinov in preprečevanje podnebnih sprememb. Nadaljnji razvoj družbe in prehod v nizkoogljično družbo bo možno zagotavljati z izrabo trajnostne, zanesljive in konkurenčne energije, pridobljene iz obnovljivih virov.«
V SENG-u ves čas razvojno naravnani, s posluhom za okolje
Družba Soške elektrarne Nova Gorica je bila ustanovljena 18. novembra 1947, ko je od italijanskih elektriških družb pod svojo oskrbo prevzela dve veliki in osem malih hidroelektrarn. Osnovna naloga novega podjetja je bila povezati elektrarne na Primorskem. V času, po priključitvi Primorske k Jugoslaviji, so slovenski strokovnjaki v upravljanje prevzeli elektrarne v porečju Soče. Leta 1947 sta na Soči delovali veliki elektrarni Doblar in Plave, na pritokih Soče pa še osem manjših elektrarn. S temi zmogljivostmi je bilo takrat novo ustanovljeno podjetje v slovenskem merilu največje podjetje za proizvodnjo električne energije, ki je pokrivalo več kot 40 odstotkov potreb slovenskih porabnikov.
V nadaljnjih letih delovanja so SENG z izgradnjo verige hidroelektrarn na reki Soči, s črpalno HE Avče ter z drugimi hidroenergetskimi projekti postale sodobno, poslovno uspešno podjetje. SENG so že vsa leta svojega delovanja razvojno naravnano podjetje, s posluhom za odgovorno vključevanje hidroenergetskih objektov v okolje.
Družba Soške elektrarne Nova Gorica so od leta 2001 v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) povezane z drugimi družbami, ki skupaj proizvedejo več kot 50 odstotkov električne energije. Takšna organiziranost jim omogoča večjo konkurenčnost z manjšimi tveganji, večji pretok znanja in boljše možnosti sodelovanja pri skupnih energetskih projektih.
Na reki Soči obratuje črpalna hidroelektrarna Avče, ki letno proizvede 426 GWh električne energije (komercialno obratuje od leta 2010). Na tej reki obratujejo še elektrarne: HE Doblar 1 in 2, HE Plave 1 in 2 in HE Solkan. HE Doblar 1 in HE Plave 1 obratujeta od leta 1939 in 1940, HE Doblar 2 in HE Plave 2 od leta 2002 ter HE Solkan od leta 1984. Na Soči in njenih pritokih pa električno energijo proizvaja še 21 malih hidroelektrarn do 10 MW moči.
Črpalna HE Avče zgled ekonomičnega načrtovanja objektov
Kot je na slovesnosti povedal generalni direktor skupine HSE Matjaž Marovt, je pomembna prelomnica v razvoju Soških elektrarn še zlasti črpalna HE Avče, poimenovana po naselju nad Sočo, kjer se nahaja akumulacijski bazen. Ker je HE Avče edina črpalna elektrarna v Sloveniji, je vloga Soških elektrarn v zadnjih letih dobila poseben pomen. ČHE Avče v urah presežkov električne energije lahko shrani energijo za obdobje, ko je primanjkuje, in tako zagotovi nemoteno oskrbo končnih odjemalcev.
Ta elektrarna je po njegovih besedah dokaz, kako je v današnjih časih hitrih sprememb težko ekonomično načrtovati energetske objekte, za katere govorimo, da so investicije za daljše obdobje. ČHE Avče je bila načrtovana na predpostavki razlike med dnevno in nočno ceno električne energije, torej za zelo predvidljivo delovanje. Danes, 7 let po zagonu, je njena vloga drugačna, mnogo bolj dinamična in zahtevnejša. Obdobja presežkov električne energije nastopajo nepredvidljivo in elektrarna dobiva komplementarno vlogo obnovljivim virom energije, kot so sončne in vetrne elektrarne, kar zahteva odlično sodelovanje med obratovanjem in trženjem v skupini HSE.
Poleg tega je Matjaž Marovt omenil, da ČHE Avče nudi strateško povezavo še z enim modernim objektom v skupini HSE, in sicer s šestim blokom Termoelektrarne Šoštanj, kar bo v prihodnosti, ko bo potrebno zagotoviti učinkovite hranilnike energije za potrebe izravnave proizvodnje in porabe električne energije, med večjimi izzivi. Na to so v Soških elektrarnah pripravljeni že danes. Pomen ČHE Avče pa dviguje tudi njena visoka prožnost (fleksibilnost), ki je potrebna za nudenje sistemskih storitev in odzivanje v primeru izrednih dogodkov v elektroenergetskem sistemu.