Inštitut za zdravje in okolje je objavil slovensko različico kalkulatorja ekološkega odtisa, ki omogoča, da si izračunata svoj lasten ogljični odtis.
Kot pravijo na Inštitutu, je tovrstno ozaveščanje posameznikov o ekološkem odtisu ključen element naslavljanja problematike podnebnih sprememb, saj prav s kazalnikom ekološkega odtisa skušamo ugotoviti, kako hitro porabimo naravne vire, ki bi nam sicer morali zadoščati za celo leto.
Ekološki odtis namreč meri naravne vire in ekosistemske storitve, ki jih človek uporablja, ter jih primerja z njihovo biološko zmogljivostjo obnavljanja. Velja za enega najbolj celostnih kazalcev trajnosti, ki nam pove, koliko človek pritiska na okolje.
Po besedah prodekanje in izredne profesorice geografije na Filozofski fakulteti, Univerze v Ljubljani
dr. Katje Vintar Mally se je zanimanje za ekološki odtis v Sloveniji izjemno povečalo po vključitvi tega kazalca v Strategijo razvoja Slovenije 2030, z namenom spremljanja naše uspešnosti upravljanja naravnih virov. Država si je v Strategiji razvoja Slovenije zadala cilj, da do leta 2030 zmanjša ekološki odtis na prebivalca za okrog 20 odstotkov (s 4,7 gha na prebivalca leta 2013 na 3,8 gha na prebivalca leta 2030). Cilj zmanjševanja ekološkega odtisa je izpostavljen tudi v nacionalnem programu varstva okolja do leta 2030, kazalec pa je vključen tudi v pripravo regionalnih razvojnih programov za obdobje 2021–2027. Ker pa se, poudarja dr. Vintar Mally, od zadanih ciljev trenutno bolj oddaljujemo kot pa se jim približujemo, sta ozaveščanje in izobraževanje na tem področju še toliko bolj pomembna. Inštitut za zdravje in okolje je zato v okviru projekta Sustainaware pripravil kalkulator, ki izračuna ekološki odtis posameznika glede na njegovo vedenje in navade oziroma si lahko z njegovo pomočjo vsak posameznik izračuna, koliko planetov Zemlja potrebuje za svoj življenjski slog.
V Inštitutu ob predstavitvi slovenske različice kalkulatorja ogljičnega odtisa izpostavljajo, da je objava kalkulatorja prvi korak k večji ozaveščenosti o pomenu ekološkega odtisa in tudi k dejanskim spremembam v vedenju posameznikov, vendar pa samo ozaveščanje za dosego zastavljenih ciljev ne bo dovolj in bodo za prehod v brezogljično družbo potrebne spremembe ne samo na ravni posameznika, ampak tudi cele družbe. Dostop do kalkulatorja.