Na energetskem trgu EU so dobrodošli tisti, ki se držijo pravil igre, se glasi eden od poudarkov letošnje konference Acer.
Na tretji letni konferenci Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer), ki je bila namenjena direktivi o veleprodajnem trgu energije, so se včeraj v Ljubljani srečali predstavniki ključnih institucij in organizacij na področju evropskega energetskega trga. Konferenca je potekala v času, ko Evropska komisija preučuje ruski projekt izgradnje plinovoda Južni tok.
Mimogrede spomnimo, da je Acer prva evropska agencija s sedežem v Ljubljani, ki je bila ustanovljena 3. marca 2011 in je takrat tudi začela delovati. Njena naloga je, da skrbi za pravilno delovanje enotnega evropskega trga električne energije in plina. Nacionalnim regulativnim organom pomaga pri izvajanju njihovih nalog na evropski ravni in po potrebi koordinira njihovo delo.
Acer si želi konkurenčnega trga
Prvotno je sicer bilo napovedano, da bo na tretji letni konferenci Acer nastopil evropski komisar za energijo Günther Oettinger, vendar je bil njegov prihod odpovedan, ker so se, kot so sporočili, pogovori med Rusijo in Ukrajino o ceni ruskega plina precej zavlekli.
Na novinarski konferenci, ki je potekala v okviru letne konference Acer, je nekatera pomembnejša sporočila s tega srečanja predstavil direktor Acerja Alberto Pototschnig. Kot je povedal, so na energetskem trgu dobrodošli vsi, ki spoštujejo evropska pravila. Acer se ne ukvarja z zunanjo razsežnostjo energetske politike. Želijo si konkurenčnega trga in igralcev, ki prihajajo na trg, ne želijo pa si, da bi kdo na trgu zlorabil svojo moč, je poudaril.
Direktiva naj bi na trg vnesla več reda
Letošnja konferenca Acer je bila, kot že rečeno, namenjena evropski uredbi, katere namen je vnesti več reda na veleprodajni trg energije. Sprejeta je bila leta 2011, polno pa naj bi zaživela prihodnje leto. Potrebno je namreč vzpostaviti še tehnični sistem za spremljanje dogajanja na trgu. Uredba vsebuje pravila za preprečevanje tržnih zlorab in trgovanja na podlagi notranjih informacij, tržne transakcije pa bodo predmet neodvisnega nadzora na območju celotne EU.
Kot je med drugim še dejal Pototschnig, je leto 2014 ključno leto za dokončno vzpostavitev notranjega energetskega trga. Omenjena direktiva naj bi po njegovem potrošnikom prinesla več koristi. (mj)