Nove naloge in odgovornosti Agenciji za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) narekuje sveženj Čista energija za vse Evropejce.
Iz nedavno objavljenega delovnega dokumenta agencije za leto 2020 je razvidno, da jo čaka veliko izzivov. Prednostne naloge pa še naprej ostajajo dokončno oblikovanje notranjega energetskega trga, energetska infrastruktura, spremljanje veleprodajnega energetskega trga ter dolgoročni regulatorni izzivi.
Ker v letošnjem letu v veljavo stopijo številni pravni akti svežnja Čista energija za vse Evropejce, ACER čakajo številne nove odgovornosti in naloge. V letošnjem letu se bo prizadeval za dokončno oblikovanje notranjega energetskega trga in spremljanje njegovega delovanja ter spremljanje trgovanja na veleprodajnem energetskem trgu v skladu z uredbo REMIT. Nove odgovornosti, ki jih predvideva že omenjeni sveženj, so vodile do revizije njegovih dejavnosti. Čeprav so naloge, povezane z uredbo REMIT, ki obsegajo velik (čeprav v glavnem nezadostni) delež človeških in finančnih virov, razdeljene na dve ločeni dejavnosti, se je skupno število operativnih dejavnosti zmanjšalo na naslednjih šest: celovitost in preglednost energetskega trga, nadzor in upravljanje trga, notranji trg z električno energijo, notranji trg z zemeljskim plinom, monitoring obeh omenjenih trgov ter infrastruktura in varnost oskrbe.
Ekvivalenti polnega delovnega časa bodo po novem razdelile le na ravni dejavnosti, kar bo zagotovilo potrebno prožnost tudi v primeru nalog, ki jih ni mogoče predvideti vnaprej. Kljub novim nalogam, ki jih narekuje sveženj Čista energija za vse Evropejce, pa prednostne naloge v delovnem dokumentu agencije za leto 2020 ostajajo enake kot pretekla leta. Te vključujejo tudi naloge, povezane z dokončnim oblikovanjem notranjega energetskega trga, kot so podpora in spremljanje izvajanja sprejetih omrežnih kodeksov in smernic, vprašanja na področju infrastrukture (PCI projekti, desetletni razvojni načrt prenosnih omrežij in čezmejna razporeditev stroškov) in identifikacija vseh preostalih ovir za konkurenco, tako na veleprodajni kot maloprodajni ravni.
Glavna prednostna naloga in ključni izziv zagotovo ostaja izvajanje okvira za spremljanje veleprodajnega trga z energijo, ki ga je vzpostavila uredba REMIT.
Sicer pa sveženj Čista energija za vse Evropejce z dodelitvijo številnih novih nalog, ki so ključne za spodbujanje večje konkurence in varnosti oskrbe z energijo v korist evropskih odjemalcev, še krepi vlogo agencije in ji nalaga večjo odgovornost v nekaterih postopkih, v katere je sicer že vključena. Med drugim so to: neposredna revizija in predložitev omrežnih kodeksov Evropski komisiji v sprejem, priprava morebitnih njihovih sprememb, priprava predlogov metodologij in izračunov v zvezi z oceno ustreznosti evropskih virov v elektroenergetskem sektorju, odobritev in po potrebi sprememba predlogov tehničnih specifikacij za čezmejno sodelovanje v mehanizmih zmogljivosti, potrditev metodologije glede porabe prihodkov od prezasedenosti v okviru čezmejne izmenjave električne energije in še mnogi drugi.