Energetika

Agencija za energijo ukinja kazni za preseganje dogovorjene moči

Presežno moč bodo obračunavali le tistim, ki bodo sami spreminjali dogovorjeno moč.

Agencija za energijo je potrdila spremembe dveh dokumentov, ki določata, kako se obračunava omrežnina in kako se oblikuje regulativni okvir za elektrooperaterje. Glavna novost: presežna moč se ne bo več obračunavala vsem po vrsti, ampak samo tistim, ki bodo sami spreminjali dogovorjeno moč. 

Agencija za energijo ukinja kazni za preseganje dogovorjene moči
Direktorica Agencije za energijo Duška Godina (FOTO: Mare Bačnar - Naš stik)

FOTO: Mare Bačnar

Presežna moč le še za tiste, ki sami spreminjajo dogovorjeno moč
Na agenciji torej pojasnjujejo, da se presežna moč po novem ne bo več obračunavala vsem uporabnikom. Obračun bo veljal le za tiste, ki sami spreminjajo dogovorjeno obračunsko moč. Elektrooperaterji bodo uporabnike o morebitnih presežkih še vedno obveščali, vendar zgolj informativno. Po navedbah agencije so namreč podatki iz visoke sezone pokazali, da večina uporabnikov dogovorjene moči ne spreminja, odstopanja pa so bila majhna in neproblematična za delovanje omrežja. Kot pravijo, to pomeni, da obstoječe dogovorjene moči v večini primerov ustrezno odražajo potrebe po zmogljivosti.

''Sprememba prinaša več preglednosti''
Na agenciji poudarjajo, da z uvedbo spremembe preprečujejo prenašanje stroškov tistih, ki posegajo v dogovorjene vrednosti, na ostale uporabnike. Poleg tega se odpravlja skrb pasivnih uporabnikov glede nenamernih prekoračitev in s tem povezanih dodatnih stroškov, kar je bilo do zdaj pogosto izpostavljeno kot problem. Agencija za energijo je hkrati uvedla tudi spremembe v regulativnem okviru. Kot so pojasnili, so bile te spremembe potrebne zaradi višje inflacije v letih 2022 in 2023, kot je bila predvidena. Posodobitve omogočajo bolj realno priznavanje stroškov, ki jih imajo elektrooperaterji z vzdrževanjem in obratovanjem omrežja. Poleg tega je agencija dopolnila kazalnike uspešnosti, ki zdaj bolje odražajo vlaganja v nove tehnologije, kot so pametna omrežja in storitve prožnosti. Prav tako so bile izvedene manjše posodobitve nekaterih procesnih določb. Kot napovedujejo na agenciji, bodo nove ugotovitve in morebitne dodatne predloge predstavili javnosti predvidoma do konca junija 2025.

Mare Bačnar
O avtorju