Družba HSE Invest iz Maribora je vpeta praktično v večino trenutno najpomembnejših energetskih projektov v državi. HSE Invest ima bogate izkušnje s področja inženiringa in izgradnje hidro - energetskih objektov, saj je že vodila izgradnjo treh hidroelektrarn na spodnji Savi in sicer HE Boštanj, HE Arto Blanca in HE Krško. Za Soške elektrarne Nova Gorica trenutno sodelujejo pri MHE Kneža. Na vodotoku Kneža je zgrajenih in v obratovanju že več malih hidroelektrarn. Za preostali neizkoriščen padec 70 metrov je HSE Invest PE Nova Gorica julija 2010 izdelal idejno zasnovo za malo hidroelektrarno Kneža, ki bo tretji objekt Soških elektrarn na tem vodotoku. Sledila je izdelava idejnega projekta, investicijskega programa in vseh ostalih dokumentov, ki jih zahteva investicijski proces. Z upoštevanjem projektnih pogojev so pridobili vsa potrebna soglasja in v letošnjem letu dokončali projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja. Z naročnikom sodelujejo pri vseh aktivnostih za pridobitev gradbenega dovoljenja, to je odkup zemljišč, pridobitev služnosti. V zaključni fazi je tudi izdelava dokumentacije za razpis.
HSE Invest – vodja projekta izgradnje HE Brežice
Kot je znano, HSE Invest opravlja tudi storitve svetovalnega in izvajalskega inženiringa ter vodenje projekta izgradnje HE Brežice. Naročnik izgradnje je družba Hidroelektrarne na Spodnji Savi. 7. februarja 2014 je bilo za HE Brežice pridobljeno okoljevarstveno soglasje, ki ga je izdala Agencija RS za okolje. Poročilo o vplivih na okolje je sestavni del dokumentacije, ki je potrebna za pridobitev gradbenega dovoljenja za izvedbo posega v prostor. Obveznost izdelave poročila je predpisana z Zakonom o varstvu okolja in določili Uredbe o vrstah posegov v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje.
Posebnost presoje vplivov na okolje za HE Brežice je bila v tem, da je bil v sklopu izdelave poročila posebej preverjen vpliv HE Brežice na okolje kot celoto, obenem pa tudi okoljski vidik vpliva hidroelektrarne na delovanje NEK v bodočih razmerah. V postopku presoje vplivov na okolje in pripravi poročila so bili s posebno skrbnostjo ugotovljeni, opisani in ocenjeni dolgoročni, kratkoročni, posredni in neposredni vplivi HE Brežice na človeka in njegovo nepremično premoženje ter vse ostale sestavine okolja. V vsebini izdelanega poročila so bili predstavljeni tudi čezmejni vplivi posega, tj. vplivi na območje Republike Hrvaške.
V nadaljevanju postopka za pridobitev vseh potrebnih dovoljenj je bila 17. februarja 2014 na Ministrstvo za infrastrukturo in prostor vložena zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja. 13. marca 2014 je Ministrstvo za infrastrukturo in prostor izdalo delno gradbeno dovoljenje za jezovno zgradbo HE Brežice.
Dela potekajo po načrtu
Dela na terenu so se začela izvajati 9. januarja 2014 z rušitvijo klavnice Agrariia po ločenem gradbenem dovoljenju. Na tem mestu je urejen plato s kontejnersko zloženko za potrebe nadzornega osebja in osebja izvajalcev. Pripravljalna dela LOT A1 so se začela 17. marca 2014, ko je investitor v delo uvedel izvajalca, t.j. konzorcij RGP/KOSTAK/CGP.
Do zdaj so bile urejene dostopne poti do gradbene jame, odriv humusa in odkop melja. Na desnem bregu se že tretji mesec intenzivno izvajajo zemeljska dela na obtočnem kanalu. Izkopanih je 380.000 kubičnih metrov materiala od skupno 650.000 kubičnih metrov. Ob koncu maja je predviden začetek preusmeritve reke Save v novo zgrajen obtočni kanal, preko katerega bo voda tekla ves čas gradnje hidroelektrarne.
Na levem bregu Save potekajo izkopi za gradbeno jamo ter izvedba nasipa ob gradbeni jami. Z zaključkom nasipa bo reka Sava preusmerjena v obtočni kanal. Dolvodno od hidroelektrarne se je izvedla zaščita mostnega opornika obstoječega mostu. Prav tako se izvaja skalometna obloga brežin.
V sklopu pripravljalnih del LOT A1 se morajo izvesti naslednja dela: zatesnitev nasipa gradbene jame, izkopi v gradbeni jami ter vzpostavitev črpališč. Jezovna zgradba bo zgrajena v gradbeni jami v strugi reke Save, ki jo zapirata gorvodna in dolvodna pomožna pregrada s stranskima nasipoma na levem in desnem bregu Save. Med izvedbo pripravljalnih del se izvaja tudi zaščita avtoceste.
Vladimir Habjan