Odjemalci v Sloveniji so aprila iz prenosnega omrežja prevzeli dobro TWh električne energije, kar je bilo za 13,7 odstotka več kot aprila lani.
Da se postopno rahljanje ukrepov odraža tudi v živahnejši gospodarski in družbeni dejavnosti, je mogoče razbrati tudi iz povečanega povpraševanja po električni energiji. Odjemalci v Sloveniji so namreč četrti letošnji mesec iz prenosnega omrežja prevzeli milijardo 12,3 milijona kilovatih ur električne energije, kar je bilo za 13,7 odstotka več kot aprila lani in tudi za 3,1 odstotka nad prvotnimi bilančnimi napovedmi. Primerjalni skok je bil še večji, če primerjamo samo odjem distribucijskih podjetij, ki so skupno iz prenosnega omrežja prevzela 861,9 milijona kilovatnih ur in tako lanske rezultate presegla za 20,4 odstotka. Koliko je k temu povečanemu odjemu dejansko prispevalo muhasto aprilsko vreme iz podatkov sicer ni mogoče razbrati, vsekakor pa je k večjemu povpraševanju svoj delež prispevala tudi podaljšana ogrevalna sezona. Kakor koli že, na drugi strani je še naprej zaznati manjši odjem neposrednih odjemalcev, ki so aprila prevzeli 119,3 milijona kilovatnih ur električne energije ali zgolj 86 odstotkov lanskih količin. Manj kot v tem času lani pa je znašal tudi odjem ČHE Avče za potrebe črpanja, ki je prevzela 31 milijonov kilovatnih ur ali za 13,4 odstotka manj kot aprila lani.
Po zaslugi aprilskega povečanega odjema so na pozitivno stran zlezli tudi primerjalni podatki na letni ravni, saj je bilo v prvih štirih letošnjih mesecih iz prenosnega omrežja prevzetih 4 milijarde 318,7 milijona kilovatnih ur električne energije. To pa je bilo za 8,8 milijona kilovatnih ur ali 0,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani in tudi za 1,6 odstotka nad prvotnimi bilančnimi pričakovanji.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo