Energetika

Aprilski odjem manjši za dobrih 14 odstotkov

Odjemalci so iz prenosnega omrežja aprila prevzeli 890,5 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 14,2 odstotka manj kot aprila lani.
Aprilski odjem manjši za dobrih 14 odstotkov
Dejstvo, da je bila aprila zaradi razglašene epidemije ustavljenih večina gospodarskih dejavnosti, se je negativno odrazila tudi na odjemu električne energije, ki je na mesečni ravni po daljšem času zabeležil precej velik padec. Odjemalci v Sloveniji so tako iz prenosnega omrežja četrti letošnji mesec prevzeli le 890,5 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je bilo za 147,6 milijona kilovatnih ur ali kar za 14,2 odstotka manj kot v enakem času lani. Odjem se je bistveno zmanjšal pri obeh ključnih spremljanih skupinah, pri čemer so neposredni odjemalci aprila iz prenosnega omrežja prevzeli 138,8 milijona kilovatnih ur oziroma »le« 86 odstotkov lanskih količin, medtem ko je odjem distribucijskih podjetij aprila bil manjši kar za 16,9 odstotka in je znašal 715,9 milijona kilovatnih ur. Več električne energije kot aprila lani je prevzela le črpalna elektrarna Avče, ki je s prevzetimi 35,8 milijona kilovatnih ur lanske primerjalne rezultate presegla kar za 133 odstotkov.
Zaradi nastalih razmer je bilo aprila precej manj živahno tudi dogajanje na mejah, saj smo iz sosednjih elektroenergetskih sistemov uvozili 549,1 milijona kilovatnih ur ali slabih 65 odstotkov lanskih količin. Na tuje pa je v istem času romalo 619,6 milijona kilovatnih ur, kar je bilo za dobrih 29 odstotkov manj kot aprila lani.
Zaradi občutno manjšega odjema v drugi polovici marca in v aprilu je bil v prvih štirih letošnjih mesecih tudi precej manjši odjem na letni ravni, saj je bilo v navedenem obdobju iz prenosnega omrežja prevzetih 4 milijarde 309,9 milijona kilovatnih ur električne energije oziroma za 2,6 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju in za pet odstotkov manj kot je bilo sprva napovedano z elektroenergetsko bilanco.
Brane Janjič
O avtorju