Dravske elektrarne Maribor so konec julija uspešno preizkusile novo funkcionalnost avtomatskega mehkega zagona agregata brez zunanjega napajanja iz centra vodenja DEM. V praksi to pomeni, da je elektrarna po morebitnem razpadu elektroenergetskega sistema Slovenije sposobna znova vzpostaviti napetost, vključno z delom 400 kV prenosnega omrežja. Aplikacija dodatne funkcionalnosti in preizkus je bil izveden na agregatih dva in tri hidroelektrarne Fala, ki je bila izbrana zaradi ozemljene nevtralne točke energetskih transformatorjev ter robustnega in stabilnega delovanja hidravličnega sistema in digitalnega turbinskega regulatorja.
Kot je znano, sta družbi DEM in ELES že januarja letos uspešno izvedli prvi test mehkega zagona brez zunanjega napajanja v ročnem režimu z začasnimi prilagoditvami na strojni in programski opremi. Tedanji preizkus je bil analiziran, rezultati pa podlaga za nadaljnje aktivnosti za avtomatizacijo sekvence. Strokovne službe DEM so nato začele z aktivnostmi, ki omogočajo izvedbo avtomatskega zagona iz operaterske delovne postaje hidroelektrarne (SCADA) ali iz centra vodenja DEM.
Aktivnosti za izvedbo preizkusa mehkega zagona so vključevale celo vrsto opravil, med drugim izdelavo funkcionalne specifikacije, ki obravnava sekvenco mehkega zagona agregata brez zunanjega napajanja in programske zaščite za varno in zanesljivo izvedbo omenjene sekvence, Izdelavo nove dokumentacije, ki vključuje vse potrebne spremembe v ožičenju, posege v sisteme centra vodenja DEM - konfiguracijo in parametriranje novih slik SCADA v centru vodenja DEM ter novih komunikacij s hidroelektrarno Fala (komande, povratne informacije in ostale nove podatke), posege v sistem vodenja hidroelektrarne Fala in njene agregate - izdelavo nove sekvence zagona agregata vključno z vsemi programskimi varovali za varno izvedbo takšnega zagona, konfiguracijo in parametriranje novih slik SCADA hidroelektrarne in agregatov ter novih komunikacij s centrom vodenja DEM (komande, povratne informacije in druge nove podatke), posege v zaščitne naprave agregatov - konfiguracijo in parametriranje zaščitnih naprav, ki ločujejo normalen zagon od avtomatskega mehkega zagona in temu primerno ščitijo generatorje, uskladitev časov in histerez turbinskih regulatorjev s ciljem doseči čim bolj stabilno hitrost oziroma frekvenco ter posege v sistem za sinhronizacijo agregata - zamenjavo in parametriranje sinhronizatorja, ki omogoča preklop med dvema kompletoma parametrov.
Drugače gre pri tem za prvo elektrarno v Sloveniji, ki ima omenjeno funkcionalnost in to v redundanci (avtomatizirano za dva agregata). Mehki zagon brez zunanjega napajanja pomeni, da se najprej vzpostavi prenosna pot v brez napetostnem stanju, nanjo priključen agregat pa postopoma dviguje napetost do nazivne vrednosti. Prilagojena avtomatizirana sekvenca predstavlja bistveno odstopanje od tako imenovanega normalnega obratovanja, zato so bile potrebne ključne prilagoditve na strojni in programski opremi, ki omogočajo varno in zanesljivo obratovanje v vseh režimih, ki jih je sedaj na hidroelektrarni Fala možno vzpostaviti s strani obratovalnega osebja na vseh ravneh vodenja elektroenergetskih sistemov Dravskih elektrarn Maribor. (bj)