V prvem letošnjem četrtletju je bila proizvodnja iz evropskih vetrnih elektrarn v primerjavi z enakim obdobjem lani manjša za kar 19 odstotkov. Za zadostitev povpraševanja po električni energiji je bilo zato, kljub doslej največji proizvodnji iz sončnih elektrarn, treba zagnati več elektrarn na fosilna goriva, katerih proizvodnja se je na primerjalni medletni ravni povečala za skoraj četrtino.
Evropske vetrne elektrarne so na začetku leta proizvedle precej manj elektrike kot lani.
Montel je objavil analizo dogajanja na evropskem trgu z električno energijo v prvem letošnjem četrtletju iz katere izhaja, da je bila na ravni EU v navedenem obdobju zabeležena rekordna proizvodnja iz sončnih elektrarn, a je bila kljub temu skupna proizvodnja iz obnovljivih virov manjša kot lani in leto pred tem. Izpad proizvodnje je bil predvsem posledica manjše proizvodnje iz evropskih vetrnih elektrarn, ki so v prvem četrtletju proizvedle »le« 141,9 TWh oziroma za kar 19 odstotkov manj elektrike kot v istem času lani. Za 13 odstotkov je bila v primerjavi z enakim lanskim obdobjem manjša tudi proizvodnja iz hidroelektrarn, ki so k pokrivanju potreb prispevale 119,5 TWh. Sončne elektrarne pa so zagotovile rekordnih 45,7 TWh, in sicer predvsem zaradi občutnega povečanja zmogljivosti in ne toliko zaradi ugodnejših vremenskih razmer.
Zaznana rast proizvodnje iz fosilnih goriv in cen plina
Proizvodnja elektrarn na fosilna goriva je bila v prvem letošnjem četrtletju kar za 23 odstotkov višja kot v enakem lanskem obdobju in je dosegla 242,9 TWh. Je pa kot navajajo Montelovi analitiki, zaznati še nadalje zmanjševanje uporabe premoga in povečevanje deleža zemeljskega plina. Ta je tako predstavljal že 60 odstotkov vse proizvodnje iz fosilnih goriv.
Povečano povpraševanje po plinu se je odrazilo tudi v postopnem zviševanju cen plina, in sicer so se te iz 53,25 evra za MWh na začetku leta do srede februarja povzpele na 58,35 evra za MWh. V povprečju pa so cene plina na TTF (virtualni točki za trgovanje s plinom na Nizozemskem, kjer se oblikujejo referenčne cene plina v Evropi) v prvem letošnjem četrtletju znašale 46,79 evra za MWh, kar je bilo za devet odstotkov več kot v zadnjem četrtletju 2024.