Obnovljivi viri

Sončna polja Vipavske doline

Na območju občine Vipava bodo v prihodnjih letih postavili več velikih sončnih elektrarn.

20 MW - toliko naj bi znašala skupna inštalirana moč sončnih elektrarn, ki jih bodo v Vipavi postavile Soške elektrarne Nova Gorica (SENG), Ministrstvo za obrambo (MORS), Družba za avtoceste (DARS) in Občina Vipava.

Sončna polja Vipavske doline
Kot pravijo v družbi SENG, gre za preudarno izrabo že obstoječih, pogosto slabo izkoriščenih površin. (FOTO: Naš stik)

''Sončne elektrarne bodo umeščene premišljeno''

Kot pravijo v družbi SENG, je projekt Sončna Vipava primer, kako lahko sodelovanje med državnimi institucijami in lokalnimi skupnostmi vodi do konkretnih rezultatov. SENG kot nosilec projekta prevzema glavno vlogo pri pripravi projektne in investicijske dokumentacije ter zagotavlja tehnično in po potrebi tudi finančno podporo.

Direktor Mitja Gorjan (na fotografiji) poudarja, da bodo sončne elektrarne umeščene premišljeno: »Vloga Soških elektrarn pri tem projektu vključuje vodenje in izvedbo vseh potrebnih aktivnosti za pripravo projektne in investicijske dokumentacije za postavitev ter izgradnjo sončnih elektrarn na vojaškem poligonu Mlake, ob vojaški infrastrukturi, na površinah ob hitri cesti ter na drugih lokacijah na območju občine Vipava.«

Projekt bo potekal na več strateških lokacijah: na vojaškem poligonu Mlake, ob vojaški infrastrukturi, ob hitri cesti ter na zemljiščih v lasti občine. Kot pravijo v družbi SENG, gre za preudarno izrabo že obstoječih, pogosto slabo izkoriščenih površin, kar zmanjšuje vpliv na okolje. Ocenjujejo, da je na teh lokacijah mogoče postaviti do 20 MW sončne moči.

Širši pomen investicije 

HSE, kot krovna družba, podpira projekt Sončna Vipava in poudarja pomen obnovljivih virov. Generalni direktor HSE, dr. Tomaž Štokelj, opozarja, da so sonce, voda in veter ključni za zeleni prehod. Projekt v Vipavi vidi kot odličen primer večnamenske rabe prostora in konkretne uresničitve državnih energetskih ciljev: »Razvojne usmeritve HSE so osredotočene na izgradnjo obnovljivih virov energije, s poudarkom na uporabi energije sonca, vode in vetra, ter razvoj energetskih rešitev za končne odjemalce, vključno s področjem E-mobilnosti. Energetske lokacije na vipavskem, za katere je bil danes izkazan skupen interes z vsemi ključnimi deležniki, ponujajo odlične priložnosti za večnamensko izkoriščanje prostora in izpolnjevanje tako naše vizije nosilca zelenega prehoda Slovenije, kakor tudi zavez in ciljev Republike Slovenije.«

 

 

Mare Bačnar
O avtorju