Energetika

BioFuture popularizira rabo OVE

Najpomembnejši rezultat projekta BioFuture je Čezmejni demonstracijski in učni center za biogradnjo in biobivanje.
BioFuture popularizira rabo OVE

BioFuture je eden od pomembnejših projektov na področju energetske trajnosti, ki pokriva območje severovzhodne Slovenije, Županijo Zalo in Vas na Madžarskem.

Cilj projekta je Čezmejni demonstracijski in učni center za biogradnje in biobivanje, v katerem bosta nazorno predstavljena tako raba obnovljivih virov energije (OVE) kot energetska učinkovitost stavb.

Med ciljne skupine projekta sodijo strokovni sodelavci, učitelji, dijaki in študentje tehničnih smeri s področja gradbeništva, energetike, arhitekture, strojništva; gospodinjstva s predvidenega območja sodelovanja, ki veliko finančnih sredstev namenijo za zagotavljanje energentov; predstavniki občin; podjetniki – trgovci in izvajalci ter pravne osebe kot posredne ciljne skupine.

Vodilni partner projekta Bistra hiša Martjanci

Kot sta povedala vodja projektov Stojan Habjanič in strokovna sodelavka Mateja Orban iz Bistre hiše Martjanci, je bilo sicer predvideno, da bodo projekt zaključili do 31. avgusta 2012, vendar so pred kratkim vložili vlogo za njegovo podaljšanje do konca leta 2012.  

Projekt BioFuture je leta 2009 v skupni vrednosti prek 1,2 milijona evrov odobril Skupni nadzorni odbor Operativnega programa Slovenija-Madžarska 2007-2013. Pri tem projektu, ki je sofinanciran s sredstvi ESRR, sodeluje pet partnerjev. Vodilni partner  projekta je Bistra hiša Martjanci (Smart House Martjanci), zraven pa sodelujejo še Društvo za trajnost virov »SI.ENERGIJA«, Fenntartható Fejlődésért Egyesület, Pannon Megújuló Energia Egyesület in Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány.  

Poglavitni namen tega projekta je predvsem uresničevanje razvojne, raziskovalne, izobraževalne, promocijske, pospeševalne in svetovalne dejavnosti na različnih področjih, ki vključujejo tudi trajnostno rabo razpoložljivih virov ter zagotavljanje razvoja in trajnosti človeških, naravnih, energetskih, informacijskih, kulturnih in drugih virov.  

Demonstracijski center namenjen promociji OVE  

»V okviru projekta BioFuture je najpomembnejši kazalnik oziroma rezultat Čezmejni demonstracijski in učni center za biogradnjo in biobivanje. Investicija je namenjena promoviranju uporabe obnovljivih virov energije in  energetske učinkovitosti stavb, tako energetsko učinkovite gradnje ali sanacije, kakor tudi učinkovite uporabe energije vključno s principi biološke gradnje. V okviru projekta smo doslej izvedli tudi več izobraževalnih delavnic za strokovnjake, dijake, študente in splošno javnost ter pripravili Analizo o trenutnem stanju na področju OVE in URE in Analizo dobrih praks. Kot vodilni partner projekta smo zelo zadovoljni tako s partnerji kot tudi s samo izvedbo tega projekta,« sta povedala omenjena sogovornika.  

V pritličju Čezmejnega demonstracijskega in učnega centra za biogradnjo in biobivanje bodo postavljene energetske postaje, in sicer: toplotna črpalka (voda-voda), peč na biomaso (sekanec), naprava za prezračevanje z rekuperacijo, hranilnik toplote.

V prvem nadstropju omenjenega centra pa bo prikaz gradnje iz naravnih materialov; tu bo razstavni prostor z gibljivimi eksponati. Prikazane bodo lastnosti posameznih sonaravnih ter bio materialov, ki se uporabljajo za energetsko učinkovito ter trajnostno gradnjo ali adaptacijo objektov. Možen bo tudi vpogled v ovoj stavbe skozi »okna resnice«. Pri tem se bo videla toplotna izolacija iz različnih naravnih materialov, kot so celuloza, slama, konoplja itd.  

Na voljo tudi prostori za izvajanje delavnic

Čezmejni demonstracijski in učni center za biogradnjo in biobivanje naj bi zaživel kot objekt, ki je namenjen prikazovanju, osveščanju in usposabljanju tako strokovne kakor splošne javnosti o rabi obnovljivih virov energije in energetski učinkovitosti stavb. Poleg stalnega razstavnega prostora bodo v centru na voljo tudi prostori za izvajanje različnih delavnic, predavanj in demonstracij.  

Interesenti oz. udeleženci iz omenjenih ciljnih skupin bodo lahko preko tega projekta dostopali do pridobljenih podatkov glede praktičnih prikazov uporabe sonaravnih oz. bio materialov, njihovih gradbeno fizikalnih lastnosti, vplivov na zdravje in okolje, pa tudi glede tehničnih meritev uporabe obnovljivih virov energije ter izvajanja ukrepov energetske učinkovitosti.

Miro Jakomin  

Več o tem na spletni strani: www.biofuture.si in www.smarthouse.si