Evropska komisija je objavila poročilo o trajnosti trdne in plinaste biomase (bioplin) za gretje in hlajenje ter proizvodnjo električne energije v EU.
Poročilo je nastalo v kontekstu zastavljenih ciljev EU do leta 2020 glede obnovljivih virov. Prav biomasa in bioplin sta največji vir obnovljivih virov v EU in sta zato ključna pri doseganju cilja EU do leta 2020 – doseči 20 odstotkov obnovljivih virov energije, ter pri doseganju dolgoročnega cilja EU do leta 2050- postati brezogljična družba.
Pojavlja se vse več pomislekov o prevelikih potencialnih tveganjih doseganja trajnosti zaradi široke rabe biomase za proizvodnjo električne energije, predvsem zaradi vprašljive kvalitete uvožene biomase iz tretjih držav. Projekcije namreč kažejo, da bodo potrebe po biomasi, ki močno rastejo že od leta 2010, naraščale še naprej, torej tudi njen uvoz, zaradi česar se poraja vprašanje o zadostni oskrbi s trajnostno in stroškovno ugodno biomaso za vse njene uporabnike v EU. Analiza ključnih parametrov v povezavi z uporabo biomase za gretje in hlajenje ter proizvodnjo električne energije je pokazala, da je ustrezno trajnostno podporno shemo do sedaj sprejelo malo držav članic EU, kljub temu pa na trgu tega ni zaznati. Poročilo zato predvideva, da bi v tem trenutku tveganja izkrivljanja trga zaradi nacionalnih zakonodaj lahko učinkovito reševali z že obstoječimi orodji in tehničnimi standardi EU na tem področju.
Kar zadeva najpomembnejša tveganja za trajnost zaradi široke rabe biomase v EU, poročilo ugotavlja, da bo, kljub pomanjkanju znanja na tem področju, biomasa zagotovila pomemben delež zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v EU, kar, v težnji po doseganju cilja 20-odstotnega zmanjšanja emisij do 2020, ni zanemarljivo. Ker pa bi veliko stranpoti lahko vodilo do malenkostnega ali nikakršnega zmanjšanja emisij, bodo potrebne nadaljnje raziskave in analize pomena teh stranpoti za energetski sektor EU. Potrebne pa so tudi analize in razprave o razpoložljivih zalogah biomase za EU po letu 2020.
V poročilu se je Evropska komisija zavezala, da bo pozorno spremljala verigo biomase v EU, torej od izvora do uporabe. Predvsem z namenom vzpostavitve morebitno potrebnih korektivnih ukrepov, da bi države članice EU imele stabilen in predvidljiv zakonodajni okvir za doseganje podnebno-energetskih ciljev do leta 2020. Istočasno pa bo komisija na ta način minimizirala tveganja trajnosti.
Za obdobje po letu 2020 je Evropska komisija napovedala nadgradnjo zakonodaje o biomasi, ki bo maksimizirala prednosti biomase, prinesla zanesljivo zmanjšanje emisij ter minimizirala nehotene vplive biomase na okolje. (pb)
Celotno poročilo je objavljeno na: www.ec.europa.eu