Na letošnji konferenci bo poudarek na obnovljivih virih in predstavitvi zanimivih praktičnih primerov.
Naj vas še enkrat spomnimo, da bo na Brdu pri Kranju 17. maja potekala že sedma konferenca energetika in okolje, ki vas letos seznanja z novostmi obnovljivih virov energije (OVE). Če vas zanima, katere novosti prinaša zimski sveženj evropske komisije na področju OVE, kakšne so novosti letošnjih podpornih shem za OVE in kako nanje gleda regulator ter kako obnovljive vire uspešno umeščati v prostor, je omenjena konferenca namenjena ravno vam. Na forumu se boste med prvimi seznanili z več kot sedmimi zanimivimi primeri OVE med njimi tudi svež primer elektrarne iz Avstrije, prisluhnili 18 govorcem in 2 aktualnima omizjema. Sodelujoči bodo iskali tudi odgovore na vprašanja, katere izzive in priložnosti prinašajo obnovljivi viri za omrežja in sistemske operaterje ter spregovorili o poslovnih in razvojnih priložnostih, ki jih prinaša uvajanje alternativnih virov energije.
Zanimivo izhodišče za razpravo bodo zagotovo izsledki projekta Hyacinth, katerega splošni namen je globlje razumevanje družbene sprejemljivosti za vodikove tehnologije v Evropi, kot tudi razvoj orodja za analizo in upravljanje družbene sprejemljivosti, ki se bo uporabljalo v tekočih in prihodnjih dejavnostih, ki bodo namenjene uvajanju vodika v mobilnost, stacionarne aplikacije in varnostne napajalne sisteme. Anketa, ki so jo opravili v okviru omenjenega projekta, je namreč pokazala, da se manj kot polovica vprašanih zaveda obstoja vodikovih tehnologij v povezavi s proizvodnjo energije. Interesne skupine in inštitucije razvoja imajo sicer zelo pozitivno mnenje o vodikovih tehnologijah, vendar z določenimi omejitvami.
Priključevanje proizvodnih virov na distribucijsko omrežje je v zadnjem desetletju postalo zelo pogost pojav. Tako je bilo samo na DO Elektro Ljubljana v obdobju množičnega priključevanja (2010 - 2012) na novo priključenih 615 proizvodnih virov, večinoma sončnih elektrarn. Miha Kržišnik iz Elektra Ljubljana bo na konferenci osvetlil problematiko priključevanja novih virov na obstoječe omrežje, pri čemer bo predstavil ugotovitve glede osrednjih opazovanih parametrov in okvirne omejitve.
Zanimive bodo tudi izkušnje povezane z umeščanjem hidroelektrarn v prostor na primeru Slovenije in Škotske, ki jih bo podala mag. Natalija Likar Koselj. Razvoj, spodbujanje in širjenje zmogljivosti novih hidroelektrarn kot tudi drugih OVE je neločljivo povezano z umeščanjem novih (hidro)energetskih objektov v prostor. Vendar pa je umeščanje hidroelektrarn v prostor zahteven in kompleksen proces, saj vključuje postopek prostorskega umeščanja, postopek (celovite) presoje vplivov na okolje, postopek pridobitve energetskega dovoljenja (soglasja) kot tudi dovoljenje za hidroenergetsko rabo v vodnem okolju. Vse to zajema širok krog deležnikov v prostoru ter posledično zahteva usklajevanje veliko najrazličnejših interesov.
Mag. Borut Rajer iz Borzena pa bo v svojem predavanju predstavil poglavitne novosti iz zimskega svežnja ukrepov, ki se nanašajo na obnovljive vire energije, predvsem v luči izvajanja podporne sheme. V zadnjih nekaj letih je namreč prišlo do večjih sprememb pri podpornih mehanizmih za obnovljive vire energije, predvsem zaradi težav pri njihovem financiranju kot tudi zaradi negativnih stranskih učinkov na delovanje trga z elektriko v EU. Države so podpore omejile ali povsem ustavile, nekatere pa so posegle tudi v ekonomiko obstoječih projektov na zelo različne načine. Evropska komisija je že leta 2014 objavila nove Smernice za državne pomoči s področja okolja in energetike, ki so uveljavile nekatere principe za nove oziroma prenovljene sheme pomoči. Ključni poudarek je na čim bolj »tržnem« določanju obsega podpor, kar naj bi vodilo v nižje stroške, kot tudi v temu, da se te proizvajalce ponovno približa delovanju elektroenergetskega sistema in trga. Čeprav gre pri zimskem paketu ukrepov še za osnutke, ki bodo morali iti še skozi celotno zakonodajno proceduro v EU, je smer jasno nakazana: podpore lahko ostanejo, vendar morajo biti zasnovane tako, da je čim manj negativnih učinkov za trg ter stroškov za končnega potrošnika. Poleg omenjenih predavateljev bo na konferenci predstavljenih tudi vrsta konkretnih primerov iz domovine in tujine, tako da jo nikakor ne gre zamuditi.
Podrobnosti o prijavi, kotizaciji in možnostih za aktivno sodelovanje dobite na spletnem naslovu Prosperie. Vabljeni!
Program konference