Energetika

Blok 6 je med zanesljivejšimi premogovnimi enotami v EU

Po uspešno končanem prvem rednem remontu bloka 6 in skorajšnji končani revitalizaciji bloka 5, bo TEŠ okolju še prijaznejša.
Blok 6 je med zanesljivejšimi premogovnimi enotami v EU
V Šoštanju je danes potekala tiskovna konferenca na kateri sta direktor TEŠ mag. Arman Koritnik in izvršni direktor tehničnega sektorja mag. Branko Debeljak predstavila potek remonta bloka 6 in revitalizacije bloka 5, pa tudi poslovne rezultate termoelektrarne v minulem letu. Kot je povedal mag. Arman Koritnik, so v TEŠ v začetku julija uspešno zaključili prvi redni remont bloka 6, ki je trajal vse od 7. maja. Takoj po zaključku remonta pa je bil trajno zaustavljen blok 4, ki tako odhaja v zgodovino, pri čemer bo za okolju prijaznejšo dodatno proizvodnjo električne in toplotne energije že v kratkem oziroma že konec tega meseca znova pripravljen blok 5, ki so ga vmes posodobili in prilagodili okoljskim zahtevam. Mag. Koritnik je tudi poudaril, da se je blok 6 v svojem dosedanjem triletnem delovanju izkazal kot zanesljiv proizvodni objekt, kar potrjujejo tudi številke o njegovih izpadih in okvarah, saj so denimo letos do začetka remonta zabeležili zgolj en izpad in eno okvaro. Tako se po obratovalni pripravljenosti blok 6 uvršča v sam svetovni vrh tovrstnih naprav.

Za remont šestice porabljenih približno deset milijonov evrov 

V času prvega rednega remonta bloka 6 so bila opravljena glavna večja vzdrževalna dela na bloku, in sicer revizija ventilatorjev vleka, menjava olja na nosilnem ležaju grelnika zraka, revizija ventilatorja podpiha in zamenjava dveh kolektorjev ponovnega pregrevanja pare. Izvedena pa so bila tudi garancijska popravila, za katera je bilo načrtovano, da se izvedejo v času remonta - zamenjave senzorja na turbini, merilcev nivojev na visokotlačnih grelnikih, opreme v nizkonapetostni razdelilni omari, popravilo izolacije na srednjetlačni turbini, zatesnitev oljne netesnosti na rezervoarju turbinskega olja, zamenjava notranjih delov ventilov vbrizgov srednjetlačnega parnega sistema, zamenjava vstopnih kolektorjev ponovnega pregrevanja, zamenjava vreten na hidravličnih pogonih zapornih ventilih srednjetlačne turbine, obnova ognjeodpornih obzidav na prašnih gorilnikih in zamenjava sklopk v pogonih parnih izpihovalcev. Stroške teh popravil je krila družba General Electric, za druga vzdrževalna dela pa so v Šoštanju porabili nekaj manj kot deset milijonov evrov, kar je v okviru predvidenih stroškov. Na remontu, ki je bil uspešno izveden v zastavljenih časovnih okvirih, je bilo sicer angažiranih kar 250 delavcev.

Blok 4 bo zamenjal revitalizirani blok 5

V času, ko je bil blok 6 TEŠ zaradi del v remontu, je varno in zanesljivo oskrbo z električno in toplotno energijo zagotavljal blok 4, ki pa so ga 6. julija, kmalu po zaključku remonta, po 46 letih zaradi njegove dotrajanosti ter ekološke in tehnološke zastarelosti trajno zaustavili. Kot je dejal mag. Branko Debeljak bodo najverjetneje že konec tega meseca poskusno zagnali revitalizirani blok 5 s 345 MW, ki bo tako pripravljen za pokrivanje morebitnih dodatnih potreb po električni energiji. Revitalizacija oziroma posodobitev bloka 5 se je sicer začela že septembra 2017, prvotno predvideni zaključek del pa je bil predviden oktobra letos, a kot rečeno, bodo dela končali nekoliko prej. Blok 5, ki ima bistveno boljše obratovalne parametre od bloka 4, bodo uporabljali, če bo tako narekovala energetska situacija, predvidoma pa naj bi na leto proizvedel med 500 in 700 GWh električne energije. Tudi v primeru bloka 5 stroške revitalizacije v TEŠ ocenjujejo na dobrih deset milijonov evrov, pri čemer prenovljena petica poleg boljšega ekonomskega učinka, pomeni za lokalno okolje tudi veliko pridobitev v ekološkem smislu. 
V primerjavi z blokom 4 bodo namreč pri proizvodnji električne energije iz bloka 5 mejne koncentracije SO2 nižje za 50 odstotkov, NOx za 60 odstotkov in prašnih delcev za 80 odstotkov. 

V TEŠ lani skoraj v celoti izpolnili načrtovane proizvodne rezultate

V termoelektrarni Šoštanj so lani načrtovali proizvodnjo 4.042 GWh električne energije in potem dejansko dosegli 3.986 GWh, kar pomeni, da so prvotni načrt izpolnili 98-odstotno. Pri proizvodnji toplotne energije – načrtovali so 330 GWh, proizvedli pa 356 GWh, pa so prvotne načrte celo za dobrih 8 odstotkov presegli. Za letos pa načrtujejo proizvodnjo 3.847 GWh električne energije in 328 GWh toplotne energije in po besedah mag. Koritnika so te številke do konca leta povsem dosegljive. 
Lani so drugače načrtovali za dobrih 203 milijone evrov prihodkov, ki pa so bili potem na koncu leta celo za 4,3 milijona evrov višji. Žal so bili nekoliko višji od sprva načrtovanih tudi stroški, tako da je na koncu razlika med prihodki in stroški znašala nekaj več kot 32 milijonov evrov.

Video vsebina

Brane Janjič
O avtorju